Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Onanizm - zło lekceważone

"Dlaczego właściwie onanizm jest grzechem?" - zapytał mnie niedawno pewien młody, wierzący katolik.

Onanizm (samogwałt, masturbacja, ipsacja) polega na wywoływaniu odruchu seksualnego (orgazmu) przez drażnienie własnych narządów płciowych ręką lub jakimś przyrządem, nieraz towarzyszą temu podniecające myśli czy fantazje. Onanizm może zdarzać się już u kilkuletnich dzieci, ale rzadko, bo w tym wieku narządy płciowe nie są jeszcze tak rozwinięte i wrażliwe. Natomiast w okresie pokwitania i dojrzewania (po 10 roku życia) wzrost produkcji hormonów płciowych zwiększa skłonność do takich praktyk, czemu sprzyjają podniecające rozmowy, erotyczna lektura czy pornografia. Konieczne w tym wieku jest prawidłowe uświadomienie z moralną oceną tych spraw. Już przy I spowiedzi dzieci powinny wiedzieć, że wszelkie "bawienie się" narządami płciowymi dla przyjemności jest złem. Wielu laickich seksuologów uważa jednak onanizm za zjawisko prawie normalne i niewinne, a nawet korzystne (dla rozładowania napięcia). Zdaniem tych autorów szkodliwe jest tylko straszenie onanistów jakimiś chorobowymi skutkami, co ich zdaniem może wywoływać stany nerwicowe. Zwalczają więc nie onanizm lecz tych, którzy widzą w nim coś złego. Oczywiście, nie ma grzechu tam, gdzie nie ma jego świadomości, lecz wtedy wina spada na tych, którzy powinni byli uświadamiać. A jeśli nieszkodliwość onanizmu głosi lekarz seksuolog, warto by go zapytać czy zachęcałby do tej "niewinnej" przyjemności własne dziecko?

Młodzi onaniści na ogół wiedzą i czują, że jest to złem, ale pragnienie przyjemności zwycięża i wpycha w nałóg.

Według katolickiej etyki seksualnej świadomy i dobrowolny akt onanizmu jest grzechem ciężkim. Dlaczego?

Ponieważ masturbacja jako chciane i zamierzone dążenie do przeżycia rozkoszy zmysłowej, powoduje zablokowanie głębokiego rozwoju serca ludzkiego, pogłębia egoizm, niszczy radość i spontaniczność czystej miłości. Seksualny instynkt jest darem Bożym, ale nie może on człowiekiem zawładnąć i dlatego jesteśmy wezwani przez Boga, aby w wielkim trudzie wypracować w sobie umiejętność samokontroli i panowania nad sobą. Natomiast bezwolne uleganie seksualnemu instynktowi prowadzi do zniewolenia i uzależnienia. Człowiek, który jest niewolnikiem własnych namiętności, nie potrafi kochać drugiej osoby, tylko szuka siebie i własnej przyjemności przez tę osobę. Ponieważ Jezus pragnie, abyśmy byli wolni i kochali czystą miłością, dlatego mówi nam prawdę, że świadomy i dobrowolny samogwałt jest grzechem.

Onanizm łamie więc podstawową zasadę ludzkiej natury: panowanie ducha (rozumu, woli) nad ciałem i jego pożądaniami. I jeśli człowiek już za młodu nauczy się bezwolnie ulegać cielesnym pokusom, nie trudno przewidzieć jak to wpłynie na jego charakter, stosunek do erotyzmu i całą postawę życiową.

Inny ważny argument wskazujący na zło onanizmu to ten, że według prawa Bożego orgazm ściśle wiąże się z pożyciem płciowym heteroseksualnym w małżeństwie monogamicznym i dożywotnim.

Onanizm (masturbacja) jest zaspokojeniem popędu, ale prawidłowy popęd zwraca się do osoby płci przeciwnej, tu zaś jest on ciężko wypaczony i nieprawidłowo pobudzany. Z punktu widzenia fizjologii - abstrahując od moralności - ta cała sprawa jest po prostu rodzajem dewiacji, chorobą, która łatwo powstaje i często się utrwala, a przy tym niesie ze sobą niemałe zagrożenia dla przyszłości - dla życia seksualnego i małżeńskiego szczęścia. A to dlatego, że - według tzw. prawa pierwszych połączeń - onanizn "wdrukowuje" w psychikę i w system nerwowy wzór uzyskiwania seksualnej satysfakcji bez partnera i uczucia dla niego. I jeśli taki wypracowany stereotyp się utrwali, może być trudno zmienić go w przyszłości na prawidłowy. Pobłażliwi dla onanizmu seksuolodzy lekceważą to, twierdząc, że nałóg ten często wygasa po przejściu do normalnego współżycia, gdyż daje ono "więcej satysfakcji". Ale to ryzykowne twierdzenie, gdyż bynajmniej nie zawsze tak się dzieje i nawet, gdy onanista zakocha się i ma najlepszą wolę, ten "wdrukowany" w jego nerwy stereotyp może mu w małżeńskim pożyciu wyraźnie przeszkadzać. A jeśli istotną sprawą będzie większa cielesna satysfakcja, to partner może być łatwo sprowadzony do roli narzędzia, które "rywalizując" z onanizmem może być odrzucane i zmieniane.

Zresztą wcale nie wszyscy seksuolodzy lekceważą onanizm. Ci, którzy opierają się na szerzej zakrojonych badaniach, podkreślają, że masturbacja, uprawiana we wczesnej młodości, ma znaczną skłonność do utrwalania się i często łączy się później z nasiloną żądzą tych wrażeń i szukaniem ich w różnych formach aktywności płciowej, nie wyłączając i odmian dewiacyjnych. Podkreśla się częstość występowania onanizmu u późniejszych homoseksualistów. Tzw. petting, czyli wzajemne onanizowanie się młodej pary, to u tych "gejów" często stosowana praktyka.

Jak walczyć z onanizmem?

Ogromnie ważne jest tu zapobieganie przez prawidłowe uświadomienie i wychowanie seksualne, które w sposób odpowiedni do wieku, trzeba wprowadzać już u małych dzieci, stopniowo to pogłębiając. W walce z rozwiniętym już nałogiem trzeba gorąco zwrócić się do Boga przez modlitwę i sakramenty św., oraz mobilizować wolę, aby nie ulegać lenistwu i egoistycznym zachciankom.

Masturbacja będąc nałogiem pojawia się w określonych sytuacjach. Na przykład kiedy jesteś sam(a) wieczorem, wtedy potrzeba uczucia staje się większa. Trzeba więc opracować sobie strategię działania. Przede wszystkim w momencie pokusy zacząć się modlić oddając się w objęcia tej największej Miłości jaką jest Bóg. Bardzo pomocne są gry, sport, rozrywka, a więc wszystko co duchowo i psychicznie odpręża.

Bardzo pożyteczne może być podjęcie nadprogramowych, absorbujących energię, zadań w nauce szkolnej, w sporcie czy pracy społecznej.

W walce z nałogiem upadki i nawroty mogą się zdarzać, ale jeśli "duch walki" nie osłabnie, przerwy między nimi będą coraz dłuższe, aż wreszcie nałóg wygaśnie i przestanie dręczyć pożądaniem. Jeżeli nie zwątpisz i nie zniechęcisz się pomimo powtarzających się upadków i będziesz na nowo podejmował walkę powierzając się miłości Jezusa, ostatecznie odniesiesz zwycięstwo.

doc dr hab. med. Kinga Wiśniewska-Roszkowska

Publikacja za zgodą redakcji
Miłujcie się!, nr 9-10/1998

Wasze komentarze:
jan: 04.03.2021, 13:58
Zakłamy stek bzdur!
Gigi: 12.12.2020, 19:58
Niestety, jeśli mężczyźni mnie nie chcą i nie ma nikogo od lat kto chciałby dzielić ze mną miłość i życie, ciągle jestem odrzucana, to zostaje mi tylko to, namiastka bliskości.
Kinga: 21.10.2020, 17:02
A co jeśli to masturbacja powstrzymuje od seksu przed ślubem powiem tak jeśli chodzi o masturbację to powinna być grzechem lekkim.
rOMAN: 05.07.2020, 22:06
Zebyście wiedzieli co mi ludzie z WKC próbowali wmawiać. Jaki ten kościól jest wszechwiedzący. A ja jestem z zapłodnienia invitro i nie mam duszy i diabeł we mnie siedzi. Jak można takie rzeczy pisać dobre dla starych bab z WKC.
Iza: 16.04.2020, 15:21
Co za wierutne brednie. Ludzie nie DAJCIE sobie wody z mozgu robic. Wiekszosc TO robi, a I tak kocha w doroslym zyciu drugiego czlowieka, buduje zwiazek I dba o rodzine. Takie pseudo nauki I analizy to droga do nerwicy I skrupulanctwa. Nadgorliwosc gorsza od faszyzmu.
Jurek: 22.03.2020, 00:53
Dla mnie onanizm to rodzaj treningu...wstrzemiężliwości ... wytrysku.Kiedy mam pełną erekcję naturalna rzeczą jest kochać się wtedy z żoną.Kiedy mam go w środku niej jestem wniebowżiety.Przestaję się ruszać,żeby zmalało naprężenie.Zaraz jednak przyspieszam dobijając i..mamy, albo mam,tylko ja,orgazm.I własnie o to chodzi,że chciałbym,żebyśmy mieli jednocześnie. I tu jest własnie sedno sprawy. Chcę,żeby moja zona była szczęsliwa.A jest wtedy,kiedy ruszam się w niej ...dłużej.Tajemnica tkwi ,oczywiście w tym,żebym był mniej ,,naładowany".Czyli albo...kochanka,albo... onanizm.Dla tego kiedy czuję,że jestem naładowany...i oczywiście sam w domu,siadam nago na fotelu.zsuwam napletek i nie wykonuję ruchów jakby był w niej,tylko ruchy poprzeczne.Kiedy czuję zbliżajacy się orgazm przestaję.I to jest własnie mój trening wstrzemiężliwości.Ćwiczę tak ok.godziny. Po tym czasie nie hamuję go już i...mam orgazm. Wieczorem moge być w żonie ok.pół godziny. Czuję jej wielokrotne szczęście,które dopełniam w końcu moim.Teraz kiedy jest koronawirus nie kochamy się wcale.Żona tak ustaliła ze względów epidemiologicznych. Jak na razie zamknąłem się dla niej seksualnie.Ale na jak długo ? Trening wkrótce ?
krzysieg79: 12.11.2019, 02:13
Jakbym czytał "Janko muzykanta"...oczywiście fragment o wsadzeniu do pieca głównego bohatera na 3 zdrowaśki...
max: 26.03.2019, 14:19
Czytam i wymiekam. Do tego jeszcze doc dr hab. med. to napisal. normalnie rece opadja. :(
DD: 20.02.2019, 15:49
Kościół Katolicki żywi się poczuciem winy. Po 7 dniach wzrasta poziom testosteronu - jest to normalne. Takie zakazy jakie kościół narzuca powodują wpędzanie w poczucie winy. Prawdopodobnie powoduje również pedofilię w Kościele Katolickim i inne dewiacje … Homoseksualizm występuje np. również we więzieniach - gdzie mężczyźni są odizolowani od kobiet przez długi czas ...
Anonim xd: 19.12.2018, 19:25
Moim zdaniem nie ma co się nawet zastanawiać: masturbacja tak naprawdę w jakimś stopniu nam pomaga że stresem czy nawet rakiem. Co do tego czy jest to grzech to napisze tyle że w Biblii nic nie ma co by na 100% mówiło że to grzech :p przyznam się też że w moim przypadku po około 5 dniach bez robienia sobie dobrze, podczas snu śnią mi się gołe laski i w tych snach zawsze dochodzi do tego że idę z nimi do łóżka, po czym się budzę z nasieniem w gaciach :( serio tak mam więc muszę to robić z konieczności.
ANONIM: 22.11.2018, 22:18
To po co wszystko Bóg "stworzył"?
Mateusz: 04.11.2018, 13:17
Spróbujcie mężczyźni pić napar z chmielu, ja piję i czuję, że libido się mniejsza po tym. Polecam również na trądzik spróbować :)
999: 16.08.2018, 14:07
Przede wszystkim z punktu widzenia religii, medycyna nie ma nic wspólnego z Bogiem. Po drugie, temat grzechu nie ma nic wspólnego z medycyną, nawet gdyby na chwilę ją uznać. Powyższy artykuł jednak, jako napisany przez chrześcijanina (a nie lekarza, co byłoby chore), jest sensowny do momentu, w którym przedstawia masturbację jako grzech (a nie chorobę!): 1) brak kontroli - ty masz panować, a nie masz być opanowany przez cokolwiek. Można z tobą lub poprzez ciebie zrobić wszystko, kiedy jesteś chwiejny, 2) brak rozwoju - zamiast rozwijać ducha, spełniasz się na poziomie przemijającego ciała. Kiedy ciało zginie, to kim bedziesz, 3) egoizm - kiedy rozwijasz ducha, rozwija się wszystko wokół, w przeciwieństwie do myślenia o własnej przyjemności na poziomie marnej fizyczności, z której nic dla nikogo nie wynika. Chodzi o to, żeby to zrozumieć dla własnej i ogólnej korzyści, a nie o to, żeby walczyć bezrozumnie. Przypomnij sobie, kiedy byłeś dzieckiem, jak widziałeś świat - nie miał żadnych granic, co myślałeś o sobie - nie było dla ciebie nic niemożliwego, jak patrzyłeś na ludzi - każdy był zupełnie kimś innym. Jak zmieniło się twoje spojrzenie, kiedy nadałeś znaczenie fizjologii - wszystko zostało sprowadzone do wspólego mianownika. To jest kwestia tego, na ile identyfikujesz się z duchem, a na ile z ciałem. Kiedy rozwijasz ducha, upodabniasz się do Boga, pasujesz do Królestwa Niebieskiego. Kiedy utoższamiasz się z ciałem, zaspokajasz fizyczne popędy, czym więcej jesteś niż ssakiem, pasujesz może bardziej do zoo. Pamiętaj, że Bóg jest świadomy ludzkich pożądliwości, ale ty musisz być świadomy celu swojego istnienia. W twoim interesie jest postępowanie na rzecz osiągnięcia tego celu.
lucyperek2: 16.08.2018, 00:30
mateńko.... XXI wiek, środek Europy, niby cywilizacja i takie bzdety średniowieczne. Faktycznie po co kupować czołgi, lepiej wyposażyć armię w konfesjonały samobieżne, kropidła dalekiego zasięgu, tace przelotowe i klęczniki zmotoryzowane.
jawamdam: 15.08.2018, 13:28
Zdrowy normalny człowiek musi zaspokajać swoje potrzeby bo taka jest biologia to tak jak by nie sikać bo może to grzech ludzie zrozumcie nie robicie nic złego a takie myślenie o Boże znów to zrobiłem może tylko doprowadzić do depresji
Piotrek: 29.04.2018, 14:34
Uważam, że to m. in. wszyscy ci, którzy straszą ludzi, że onanizm to zło są adresatami słów Jezusa: "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi....Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami...Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!" .
Ted: 25.04.2018, 21:50
Brakuje mi w tym artykule konkretnych argumentów biblijnych ,autor nie powołał się na ani jeden werset.Ja takich w Bibli nie znajduje. Czystosci umysłu i tak się nie zachowa ponieważ nie onanizując sie przychodzą samoistne sny erotyczne tak bardzo realne i nieraz zboczone że ja sam nigdy nawet tak bym nie śmiał fantazjować.Problem też w tym że po takim śnie jestem strasznie nakręcony erotycznie .Natomiast kiedy tą sprawe zaspokoje raz na tydzień manułalnie takie sny się nie pojawiają i mam czysty umysł.Dodam tylko jeszcze że z powodu choroby nie żenie sie i nie mam możliwości w sposób prawy zaspakajać tych potrzeb .
Ciekawy: 06.04.2018, 16:35
Wg. tej definicji masturbacja polega na wywoływaniu odruchu seksualnego (orgazmu) przez drażnienie własnych narządów płciowych ręką lub jakimś przyrządem, nieraz towarzyszą temu podniecające myśli czy fantazje. A co jeśli ja potrafię raz na jakiś czas, powiedzmy raz w miesiącu, wywołać orgazm siłą woli? Bez pożądliwych myśli, bez dotykania? Po prostu rozładowanie napięcia. Jest to możliwe u faceta. Serio. Czy to wtedy jest grzech? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? Przecież nie opisuje tego definicja masturbacji...
Antek: 07.03.2018, 22:14
Panie Boże... Przepraszam... Potrzebuje twej pomocy... wybaw mnie, proszę
ja: 13.02.2018, 20:52
muszę przyznać że ten grzech, jest niełatwym grzechem to przezwyciężenia. Porównałbym ten grzech do tego co spotkało Syzyfa, im wyżej kamień wtaczał i był już u celu , był blisko, u wierzchołka góry, kamień wyślizgiwał mu się z rąk i tak ciągle... ten grzech jest jak ta niekończąca się mozolna praca Syzyfa. I kiedy już myślę że wygrałem, upadam kolejny raz, kamień znów stacza się w dół. To bardzo ciężkie, czasem gdzieś w nocy myślisz sobie, "ja nie potrafię tak żyć", wtedy wola walki słabnie. Ale trzeba jak najdłużej wytrwać, w modlitwie. Ten grzech niszczy nie tylko człowieka, niszczy nie tylko jego wiarę, niszczy życie, wszystkie jego aspekty.Począwszy od relacji, po pracę. Mi zniszczyła życie, przez lenistwo które było skutkiem grzechu onanizacji. Mogę tylko powiedzieć, ogrom tego strasznego w skutkach grzechu jest okropny. Każdego dnia jesteśmy narażeni na pokusy , które świat daje nam na tacy. Czasami wciskają się one wszędzie. Pamiętam że gdy tylko zobaczyłem jakąś reklamę z podtekstem, od razu nie mogłem wytrzymać. To jest bardzo ciężkie. Gdy już doszedłem do maksimum , i kiedy ten grzech ogarnął mnie całego, zacząłem zaniedbywać modlitwę, i nawet dziś zaniedbałem. Ten grzech odsuwa nas od wiary. Na szczęście resztki wiary się we mnie tlą. I to mi daję nadzieje.
(1) [2] [3] [4] [5] [6] [7]

Autor

Treść

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej