Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Trwać w prawdzie (Mk 9, 38-43. 45. 47-48)


Apostoł Jan rzekł do Jezusa: "Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie".

Słowo Boże dotyka dziś dwóch ważnych problemów: powszechności Bożej łaski i zazdrości. Pan Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo i obdarował talentami, jakimi chciał. ; W Jego zamyśle i planach nie ma przypadku. On kocha nas takich, jacy jesteśmy. Czy potrafię zaakceptować siebie, ze wszystkimi niedoskonałościami, oraz drugiego człowieka, który w moim mniemaniu jest bardziej uzdolniony, ma lepsze cechy?

Nic nie jest zarezerwowane tylko dla mnie. Człowiek często próbuje ograniczyć działanie Pana Boga i w ten sposób narzucać Jemu swoją wolę. Modne słowo "wyłączność", często stosowane w świecie mediów, dotyczące celebrytów oraz ich życia, . próbujemy nieraz przenieść na sferę ducha. Taką postawę widzimy już w pierwszym czytaniu, gdy Jozue, widząc prorokujących, w obozie, mówi: "Mojżeszu, panie mój, zabroń im" (Lb 11,28). Podobną sytuację ukazuje dzisiejsza Ewangelia, w której apostołowie, widząc człowieka czyniącego znaki, zwracają się do Jezusa: "Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, "bo nie chodzi z nami" (Mk 9,38). Zarówno Mojżesz, jak i Jezus jednoznacznie potępiają taką postawę. A czyja potrafię cieszyć się osiągnięciami i szczęściem innych ludzi? Czy może, jak apostołowie, mam swoje wyobrażenie, jedynie słuszną opinię, której nie mogą podważyć żadne argumenty innych ludzi?

Taki sposób postępowania piętnuje św. Jakub w swoim liście: "Żyliście beztrosko na ziemi" (Jk 5,5). Wielu ludzi także dziś traktuje doczesność jak zabawę: "korzystaj z życia", "żyje i się tylko raz", "wszystkiego trzeba spróbować". Wiara podpowiada jednak, że wartości, na których mamy budować nasze życie, wykraczają poza ten świat. "Nakazy Pana są radością serca - przypomina psalmista (Ps 19,9a). Fundamentem, na którym trzeba budować naszą egzystencję, jest Chrystusowa Ewangelia. Tylko Boże słowo jest prawdą, która wyzwala z ludzkiego egoizmu, a w konsekwencji rozjaśnia tajemnice naszego powołania.

Idąc za myślą św. Jana Pawła II: człowiek wezwany jest do wolności, która została mu dana, ale i zadana. Czy potrafię kształtować wybory mojej wolności? Czy podejmuję konsekwencje, jakie z tych wyborów płyną? Czy szukam prawdy o sobie samym? Czy akceptuję to, że nie muszę znać się na wszystkim, że ktoś może być, lepszy ode mnie? Chrystus jest źródłem prawdy i to On nas w niej uświęca. Pytanie tylko: czy chcę Jemu zaufać?

ks. dr Andrzej Tomalak

Autor jest sekretarzem Biskupa Włocławskiego

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 września 2018Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej