Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Źródło prawdy (Mk 10, 17-30)


Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: "Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?" Jezus mu rzekł: "Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę". On Mu odpowiedział: "Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości". Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: "Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną". Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał dookoła i rzekł do swoich uczniów: ŤJak trudno tym, którzy mają dostatki, wejść do królestwa Bożegoť. Uczniowie przerazili się Jego słowami, lecz Jezus powtórnie im rzekł: "Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego". A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: "Któż więc może być zbawiony?" Jezus popatrzył na nich i rzekł: "U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe". Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: "Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą". Jezus odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym".

Boże Słowo, które słyszymy podczas Mszy Świętej, to nie tylko historia z przeszłości. Boże Słowo jest żywe, aktualne i stawia konkretne zadanie do realizacji tu i teraz. Również dzisiaj teksty liturgiczne wzywają nas do odpowiedzi na pytanie: co dla mnie jest najważniejsze?

Wielu ludzi może utożsamić się z młodzieńcem, który poszukuje życiowej drogi. Nie potrafi dokonać ostatecznego wyboru: świat czy Bóg? Z jednej strony - pociągające bogactwo, kariera, ambicja, żeby coś znaczyć w społeczeństwie. Z drugiej strony - jakaś pustka, poczucie niezaspokojenia w pełni. Wtedy człowiek zaczyna szukać ^ czegoś więcej, zwraca się w stronę Pana Boga i zadaje pytanie: "Co mam czynić, żeby osiągnąć życie wieczne?".

Jednak zadając to pytanie, często oczekujemy, aby Pan Bóg zaakceptował nasze życiowe wybory i pragnienia, uspokajając nasze sumienia. Kiedy jednak zaczynamy rozumieć, że Bóg ma wobec nas inne plany i nasza droga nie jest do końca dobra, w sercu pojawia się smutek i bunt. Rozdarcie między tym, co duchowe, Boże, oraz tym, co doczesne, jest obecne w życiu człowieka. Droga, na którą zaprasza Pan Bóg, nie jest prosta; wymaga zaufania, pokory, świadomości, że nie wiem wszystkiego. Jezus w swojej odpowiedzi nie neguje dotychczasowej postawy młodzieńca, ale wskazuje, że potrzeba jeszcze jednego, ostatecznego kroku, wejścia na wyższy poziom. Jezusowe spojrzenie pełne miłości obliguje do życiowego radykalizmu.

W tym przedziwnym zwierciadle dokonuje się weryfikacja całego życia. "Któż więc może być zbawiony?" - pytają uczniowie. Pyta-4 my również my. Jeżeli ta droga jest tak trudna, tak wymagająca, to kto może się zbawić, kto prawdziwie może być szczęśliwy? "U ludzi " to niemożliwe, ale u Boga wszystko jest możliwe". Boża laska i nasze z nią współdziałanie jest odpowiedzią, która przynosi doskonałe. owoce. Pozorna strata, rezygnacja z własnego "ja" jest nieporównywalnym zyskiem i inwestycją w życie wieczne.

W dzisiejszym pierwszym czytaniu słyszymy, że zrozumienie przychodzi dopiero wtedy, gdy modlimy się i przyzywamy pomocy, Ducha. Czy potrafię prosić, stanąć w prawdzie, dać sobie czas na refleksję? U kogo szukam weryfikacji moich planów? Co jest moim źródłem mądrości? I znów z odpowiedzią przychodzi czytanie liturgiczne. To Boże Słowo jest żywym i prawdziwym weryfikatorem. Ono ma zdolność przeniknąć i zrozumieć tajniki serca. Jest źródłem prawdy, mądrości i odpowiedzi na pytania codzienności.

ks. dr Andrzej Tomalak

Autor jest sekretarzem Biskupa Włocławskiego

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 14 października 2018Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej