Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nieodzowność słuchania (Mk 12,28b-34)


Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?” Jezus odpowiedział: „Pierwsze jest: "Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą". Drugie jest to: "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego". Nie ma innego przykazania większego od tych”. Rzekł Mu uczony w Piśmie: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary”. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: „Niedaleko jesteś od królestwa Bożego”. I już nikt więcej nie odważył się Go pytać.

W dzisiejszej Ewangelii nauczyciele i doktorzy Prawa chcą znać pierwsze i najważniejsze przykazanie. Również w naszych czasach wielu z ludzi chce wiedzieć, co stanowi fundament wiary katolickiej. Ktoś powie, że chrzest, inny że uczestnictwo w niedzielnej Mszy Świętej, ktoś jeszcze utrzymywał będzie, że, pierwszorzędna jest miłość bliźniego czy podejmowanie wysiłków w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego. Są jednak też tacy,4 dla których sprawą priorytetową są urzędy w Kościele.

Co mówi natomiast Jezus? Jakiej udziela odpowiedzi na pytanie "uczonych"? Które z dziesięciu przykazań uważa za najważniejsze? Jezus Chrystus mówi jasno i zwięźle. Na pytanie "jednego z uczonych w Piśmie" odpowiada, że najważniejszą postawą wierzącego w relacji do Boga jest postawa słuchania. "Słuchaj, Izraelu!". Zanim zacznę mówić do Boga, zdawać pytania i prosić o odpowiedź, muszę nauczyć się Boga słuchać.

Postawa słuchania nie dotyczy wyłącznie mojej relacji z Bogiem. Obowiązuje ona również w relacji do świata i do ludzi, szczególnie tych, którzy są wokół mnie. Muszę koniecznie nauczyć się ich słuchać, zanim zacznę ich pouczać, krytykować lub narzekać.

Autentyczna miłość ma formę słuchania, jest słuchaniem. Doświadczenie zdaje się uczyć, że ten, kto prawdziwie kocha, z wielką uwagą słucha tego, co ma do powiedzenia ukochany/ukochana. Niczego nie chce uronić z jego/jej slow, ale wszystko usłyszeć i właściwie zrozumieć. O kimś takim zwykło się mówić, że cały zamienił się w słuch. I właśnie o to chodzi w relacji do Boga, aby zamienić się w słuch, słuchając Jego słów miłości, pocieszenia, umocnienia, nadziei.

Postawa słuchania jest wyrazem szacunku wobec mówiącego, w pierwszym rzędzie wobec Boga, który przemawia. Stąd słowa Chrystusa, który mówi, że pierwszą i najważniejszą postawą względem Boga i bliźniego jest właśnie szacunek, który wyraża się przez słuchanie. Można zatem powiedzieć, że szacunek (słuchanie) jest pierwszym i najważniejszym przykazaniem; kocha się bowiem prawdziwie wyłącznie to, co się szanuje, a szanuje się tylko tego, kogo się słucha chętnie i dobrowolnie.

Jest wielkim zadaniem Kościoła, jego pasterzy i wiernych, aby uczyć - siebie i innych - słuchać w pierwszym rzędzie Boga, a nie świata. Kto słucha Boga, ten się nie lęka tego, co dzieje się wokół, nie boi się przyszłości. Kto słucha Boga, ten nie boi się ludzi, ponieważ Bóg sprawiedliwy i miłosierny jest od nich większy i mocniejszy.

Zdzisław J. Kijas OFMConv

Autor jest dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraficum w Rzymie

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 listopada 2018Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej