Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Chrystus Bramą

Dz 2.14a.36-41; 1 P 2,20b-25; J 10,1-10

     Słucham ewangelicznej relacji św. Jana z kolejnego spotkania Chrystusa ze swoimi uczniami i myślą biegnę do ówczesnych realiów życia, wśród których przyszło Chrystusowi wypełniać zadanie otrzymane od swego Ojca.

     Widzę rybaków walczących z żywiołem wody i pasterzy wśród stada owiec. I Jego widzę, Chrystusa, gdy idzie brzegiem jeziora i rozmawia ze spotkanymi ludźmi, zainteresowany ich życiem, bo przecież wśród nich miał założyć zręby swojej społeczności. Więc uczył się ich życia i spraw bliskich ich sercu, trudów i nie wypowiedzianych oczekiwań. Spoglądał na ich umęczone twarze, widział puste sieci zwijane nad ranem po bezowocnym połowie, wsłuchiwał się w ból po stracie zaginionych owiec. Takim było ich życie: rybaków, rolników i pasterzy.

     Czy takim ludziom można mówić o Ojcu w niebie inaczej aniżeli ich językiem, bez odwoływania się do ich własnych obserwacji i doświadczeń, do ich codzienności, do świata ich kojarzeń i wniosków?

     Więc kiedy rozpostarł przed nimi obraz owczarni, potakiwali głowami na znak zrozumienia. Bo zobaczyli swą własną owczarnię z bramą dającą poczucie bezpieczeństwa i stadem owiec wsłuchanych w znajomy głos swego przewodnika. To miło, że zauważył nasze życie, trudne bo trudne, ze złodziejem na płocie, ale nasze, znajome, bliskie. Od pokoleń ciągle takie samo, chociaż zmieniają się stada i ludzie odchodzą.

     Dlaczego jednak mówi o innej owczarni? Sam nazywa siebie bramą i przewodnikiem, i twierdzi, że "przyszedł po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości". O czym On mówi? Powie św. Jan z nutą zawodu: "nie pojęli znaczenia tego, co im mówił".

     Wracam do realiów dzisiejszego dnia i myślę o tym, jaki byłby odbiór Twego nauczania, gdybyś dopiero dzisiaj stanął między nami - z tym samym orędziem o Ojcu w niebie, który kocha dzieci naszego świata i niecierpliwie czeka na ich powrót do wspólnego domu. Czy używałbyś tych samych porównań?

     A może Twoja nauka wyrastałaby z bliższych nam doświadczeń: z szumu maszyn, lśnienia laboratoriów, obrotu radarów, światłowodów, twardych dysków, kamiennych pustyń wielkich miast?

     Nasz świat, nasza współczesna owczarnia z tysiącami zagrożeń, o których nie śniło się ewangelicznym słuchaczom, i Ty Chryste, między nami. Czy "brama do Europy" nie zasłoniła w naszych sercach prawdy o Tobie, który jesteś bramą do nieba?

ks. Wojciech Kosyna
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 8/99   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej