Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Plan ojca (Łk 4, 1-13)


Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu, a wiedziony był przez Ducha na pustyni czterdzieści dni, i był kuszony przez diabła. Nic przez owe dni nie jadł, a po ich upływie poczuł głód. Rzekł Mu wtedy diabeł: "Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby stał się chlebem". Odpowiedział mu Jezus: "Napisane jest: "Nie samym chlebem żyje człowiek". Wówczas powiódł Go diabeł w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: "Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je dać, komu zechcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje". Lecz Jezus mu odrzekł: "Napisane jest: "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz". Zawiódł Go też do Jerozolimy, postawił na szczycie narożnika świątyni i rzekł do Niego: "Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół. Jest bowiem napisane: "Aniołom swoim da rozkaz co do ciebie, żeby cię strzegli, i na rękach nosić cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień". Lecz Jezus mu odparł: "Powiedziano: "Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego". Gdy diabeł dopełnił całego kuszenia, odstąpił od Niego do czasu.

Iść wąską ścieżką, a nie szosą, poruszać się według mapy - nie zawsze jest prostą sztuką. Dziś widzimy prawdziwego Boga, prawdziwego człowieka, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, który nie pozwala się zwieść z drogi za planem zbawienia przewidzianym dla Niego przez Boga Ojca. Trzykrotne pokusy diabla, który odwołuje się do odczuwanego głodu, proponuje przejęcia sterów nad całym światem i korzystanie z obietnic Pisma Świętego, mogą się wydawać najlepszym, lub nawet jedynym logicznym, scenariuszem na realizację naszych dobrych planów.

Zaspokojenie głodu zajmuje wysokie miejsce w piramidzie naszych potrzeb. Wykorzystanie okazji, by zajść wyżej w hierarchii społecznej w celu głoszenia Dobrej Nowiny, było częstym tematem nauczania niektórych świętych. Posiłkowanie się Pismem Świętym w naszych wyborach również nie wymaga dodatkowych argumentów.

A jednak Syn Boży ufa planowi Ojca. Tam, gdzie Adam czy lud wybrany w czasie swej czterdziestoletniej wędrówki odpad! w zaufaniu do Boga, Jezus Chrystus mocno się go trzyma. A co więcej, w ten sposób realizuje pełniej plan ukazywany w pokusach diabelskich.

Kamień, przemieniony w chleb dający życie, jest odzwierciedlony w rzeczywistości blisko Kalwarii, gdzie śmierć Jezusa, przypieczętowana kamieniem zamykającym grób, została pokonana Jego zmartwychwstaniem. Celebrujemy je na każdej Mszy Świętej, spożywając Boga, który stał się chlebem.

Również fakt, że na Imię Jezusa zegnie się każde kolano (por. Flp 2,10), pozwala, by i diabeł, zamiast przyjmować hołdy Boga-człowieka, został postawiony na swoim miejscu, oddając na koniec pokłon Bogu-człowiekowi.

Jakże często trzecia pokusa jest naszym udziałem. Przecież inaczej to miało wyglądać: moje małżeństwo, moje kapłaństwo, mój zawód, moje życie. Jak mówił papież Franciszek podczas czuwania na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie: "Powiedzenie Panu "tak" to odwaga, by przyjąć życie takim, jakie jest, wraz z całą jego kruchością i małością, a często nawet ze wszystkimi jego sprzecznościami i brakiem sensu (...). Przyjęcie życia ukazuje się także, kiedy akceptujemy to wszystko, co nie jest doskonałe, czyste lub destylowane, ale tym niemniej warte jest miłości".

Adam miał "lepsze" plany. Lud wybrany uciekający z Egiptu również. Pójście za planem Boga wobec nas jest dobrze przemyślanym, przemodlonym... rzuceniem się w przepaść. Jednak na końcu tej przepaści czekają nas kochające ramiona naszego Ojca i Boga. Obyśmy za przykładem Syna Bożego potrafili iść za Bożymi planami w naszych małych, codziennych decyzjach.

ks. Michał Twarkowski

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 marca 2019Wasze komentarze:
 Mama 12 03 18 12 50 : 12.03.2019, 11:50
 Proszę. Cie. Dzieciątko. Jezu o łaskę zdrowia dla. A ngeliki o dobre wyniku badan.
 Mama 12 03 18 12 50 : 12.03.2019, 11:50
 Proszę. Cie. Dzieciątko. Jezu o łaskę zdrowia dla. A ngeliki o dobre wyniku badan.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do bł. Antoniny z FlorencjiModlitwa do bł. Antoniny z Florencji

Różaniec do siedmiu Boleści Matki BożejRóżaniec do siedmiu Boleści Matki Bożej

Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)Szatan rozgromiony (Ap 12,7-9)

Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?Jak się nie dać zgnębić, poniżyć?

Wspólnota Duży DomWspólnota "Duży Dom"

Życiorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywcówŻyciorysy mniej znanych polskich uczonych, badaczy i odkrywców

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej