Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Prawica Twoja mnie wspiera


Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: "Za kogo uważają Mnie tłumy?". Oni odpowiedzieli: "Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał". Zapytał ich: "A wy, za kogo Mnie uważacie?". Piotr odpowiedział: "Za Mesjasza Bożego". Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: "Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie". Potem mówił do wszystkich: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa". (Łk 9,18-24)

Wiara, która dla wielu wydaje się jedynie osobistym aktem w relacji z Bogiem, w dzisiejszych czytaniach ściśle jest złączona z doświadczeniem Krzyża Chrystusowego i Jego zbawczej męki. Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że wiarę otrzymujemy od innych, którzy stali się dla nas jej świadkami, stąd też i my także mamy obowiązek przekazywania jej innym. Tym, który wierzy pierwszy, jest Kościół, dlatego prowadzi, karmi i podtrzymuje naszą wiarę (KKK 166-168).

Proroctwo Zachariasza, które znajdujemy w pierwszym czytaniu, zapowiada opłakiwaną w żalu mękę i śmierć sprawiedliwego. Znamienne jest jednak to, że opis bólu i smutku z powodu straty sprawiedliwego poprzedza uroczysta zapowiedź wylania "ducha laski przebłagania" (Za 12,10), przynoszącej wewnętrzne oczyszczenie i umocnienie. Zapowiadane jest pojawienie się źródła "na obmycie grzechu i zmazy" (Za 13,1). To niezwykle proroctwo o więzi, jaka łączy doświadczenie męki sprawiedliwego z darem wszelkiej laski Bożej, dopełnia się w katechezie Jezusa, jaką podaje fragment Ewangelii według Św. Łukasza. Jezus, którego Kościół nazywa w swoich modlitwach "jedynym sprawiedliwym" pragnie, abyśmy naśladowali Go dążąc do sprawiedliwości, szczególnie przez gotowość do złożenia ofiary, w dobrowolnej i świadomej utracie życia z Jego powodu (Łk 9,24).

Ofiara i składanie świadectwa domaga się wpierw głębokiej wiary, będącej laską od Boga, dającą niezwykłą moc uzdalniającą do tego, co często przerasta ludzkie siły, oraz odwagę, która przełamuje naturalny lęk przed utratą życia doczesnego. Bez wiary i daru laski Bożej nikt nie jest zdolny do złożenia świadectwa i naśladowania Jezusa w Jego krzyżu. Ci, którzy zostali wybrani, aby świadczyć o Jezusie jako Jego apostołowie i uczniowie, stawiani są więc dziś wobec pytania: "za kogo wy mnie uważacie?" (Łk 9,20). Dziś to samo pytanie, przez słowo świętej Ewangelii, Jezus stawia przed każdym z nas, oczekując odpowiedzi wiary na wzór Piotra: uważam Cię "za Mesjasza Bożego" (Łk 9,20).

Takiej odpowiedzi nie jesteśmy w stanie udzielić Jezusowi sami z siebie. Potrzebujemy do wyznania tej prawdy, tak jak Piotr, działania laski Bożej. Świadomi tej tajemnicy, wołamy dziś o laskę, czyli szczególną obecność Boga w naszym życiu, wypowiadając refren Psalmu: "Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza". A także świadomi, że to Bóg jest w nas źródłem wszelkiej mocy, wyznajemy "prawica Twoja mnie wspiera" (Ps 63,9).

ks. Dariusz Kaliński

Autor jest proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 714



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Piotr Damianiśw. Piotr Damiani

Modlitwa do św. Piotra DamianiegoModlitwa do św. Piotra Damianiego

Modlitwa do św. Roberta SouthwellaModlitwa do św. św. Roberta Southwella

Urzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczonyUrzędnik źle mnie potraktował. Opuściłem urząd wściekły i rozgoryczony

Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)Odnalazła się Arka Przymierza (Ap 11,19)

Choroba nie wybieraChoroba nie wybiera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej