Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Osobowość lidera

Florence Littauer

Osobowość lidera

Wydanie: Warszawa 2001
ISBN: 83-86941-41-3 
Ilość stron:  270
Oprawa: miękka 
Wydawnictwo: Logos

Sugerowana cena wydawcy: 32.00 zł Nasza cena: 28.80 zł

     Opis:

     Od zarania dziejów ludzie interesowali się swoimi przywódcami i ich prywatnym życiem oraz chcieli się dowiedzieć, jak osiągnęli sukces. Niezmiennie fascynowało ich życie przywódców w czasach, gdy:

     * Mojżesz wyprowadził swój lud z Egiptu
     * Juliusz Cezar władał Cesarstwem Rzymskim
     * Jezus uczynił swoimi uczniami dwunastu zwykłych ludzi
     * Luter przybił swoje tezy na drzwiach kościoła w Wittenberdze
     * George Washington został pierwszym prezydentem USA
     * Napolen znalazł się pod Waterloo
     * Ike (Dwight David Eisenhower) wygrał wojnę i prezydenturę
     * Nixon stanął na Wielkim Murze Chińskim
     * Reagan stal się wielkim mówcą
     * Lech Wałęsa przeskoczył przez ogrodzenie Stoczni Gdańskiej

     Gdy rozmyślamy o osobistościach, które zdobyły władzę, zastanawiamy się, co spowodowało, że stali się przywódcami. Ludzie ci reprezentowali różne generacje i, co jest oczywiste, pochodzili z różnych środowisk, krajów i partii politycznych. Każdy z nich jednak posiadał nieprzeciętną osobowość. Czy możemy się od nich nauczyć czegoś, co wzmocni nasze potencjalne zdolności przywódcze?      Recenzje książki:

Czy każda osobowość może być osobowością lidera?

     Odpowiedź na tytułowe pytanie może wydać się zaskakująca, ale brzmi... OWSZEM! Niezależnie od tego, jaką posiadasz osobowość: Silnego (choleryka), Popularnego (sangwinika), Perfekcyjnego (melancholika) czy Spokojnego (flegmatyka) lub jakąkolwiek ich kombinację - możesz zostać skutecznym liderem!

     Jak to możliwe? - może rodzić się pytanie. Ano tak to możliwe, że każda osobowość - odpowiedziałaby autorka książki - posiada mocne i słabe strony. Każda ma predyspozycje do bycia skutecznym liderem, jeśli potrafi uwypuklić te cechy swej osobowości, które są najbardziej pozytywne, jednocześnie niwelując negatywne.

     Jeśli posiadasz osobowość Silnego, masz dużą łatwość w przewodzeniu, jesteś pomysłowy i zdeterminowany, by swoje pomysły wprowadzać w życie, jednak równocześnie masz problemy z porozumieniem się z innymi ludźmi. Jeśli nauczysz się zawierania trudnych niejednokrotnie kompromisów i nie będziesz się zachowywał, jakbyś pozjadał wszystkie rozumy - masz szansę być skutecznym liderem.

     Jeśli Twoja osobowość to Popularny, jesteś ogromnie otwarty na ludzi, niezwykle szybko zawierasz znajomości, budujesz sieć kontaktów, jednocześnie masz trudności z organizowaniem swego życia, jesteś nieuporządkowany i często zapominasz o tym, że coś komuś obiecałeś. Jeśli nauczysz się niwelować słabe strony swojej osobowości - masz szansę być skutecznym liderem.

     Jeśli posiadasz osobowość Perfekcyjnego, potrafisz świetnie planować swój czas. Jeśli za coś się bierzesz, wiadomo, że zrobisz to najlepiej, jak potrafisz. Jednocześnie masz tendencję do zbytniego skupiania się na jednej rzeczy. Często też oczekujesz, że wszyscy wokół Ciebie będą ludźmi na miarę Twoich oczekiwań, a kiedy się tak nie dzieje, patrzysz na nich wilkiem. Jeśli bardziej realnie spojrzysz na drugiego człowieka, zaczniesz mu ufać (oczywiście w granicach rozsądku), postarasz się bardziej otworzyć na nowe pomysły - masz szansę być skutecznym liderem.

     Jeśli Twoja osobowość to Spokojny, jesteś bardzo lubiany przez otoczenie, potrafisz być rozjemcą w sytuacjach konfliktowych, żyjesz ze wszystkimi w zgodzie, Twoje słabe cechy są słabo dostrzegalne. Jednocześnie masz tendencję do unikania rozgłosu i trudno Ci również uwypuklać Twoje mocne strony. Jeśli bardziej się zaangażujesz, pokonasz swoją skłonność do bycia na uboczu - możesz być skutecznym liderem.

     Florence Littauer przedstawia te mechanizmy na podstawie prezydentów Stanów Zjednoczonych począwszy od Franklina Delano Roosevelta, który objął władzę w 1933 roku, a skończywszy na będącym przy władzy w czasie powstania książki Billu Clintonie. Pomimo, że mieli oni praktycznie wszystkie możliwe kombinacje osobowości, każdy z nich potrafił być - przynajmniej przez jakiś czas - skutecznym liderem. Niemal każdy z nich zdobył władzę dzięki swoim mocnym stronom i utracił ze względu na swoje słabości.

     Niezwykłą zaletą tej książki jest fakt, że to, o czym pisze autorka, sprawdza się w życiu. Widzę to doskonale choćby na przykładzie naszej Tolleańskiej Redakcji czy swojej rodziny. Warto jeszcze napomknąć, że dla mnie osobiście książka była skarbnicą wiedzy o najnowszej historii prezydentury USA. Uważam więc, że ze wszech miar warto sięgnąć po tę pozycję.


Paweł Pomianek

   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej