Opis:
Książka o rodzinie, małżeństwie, płci. Aborcja i eutanazja, naturalne planowanie rodziny i antykoncepcja, dopasowanie seksualne, stosunek do daru płodności i wizja rodziny. Są to sprawy niełatwe, wzbudzające nieraz wiele emocji, często opacznie rozumiane.
Mówi się, że myślenie nie boli. Parafrazując to powiedzenie, trzeba stwierdzić, że często bezmyślność przynosi bolesne skutki. Dla ludzi pragnących dobrze przeżyć życie, zastanowienie się nad tymi zagadnieniami jest konieczne, bezmyślność bowiem może przynieść bolesne rozczarowania, rany, tragedie.
Wielu młodych, wchodzących w życie, nie znajduje odpowiedzi na pytania o dojrzałą miłość, małżeństwo, płodność. Jacek Pulikowski nie zostawia ich bez odpowiedzi.
Recenzje książki:
Myślenie nie boli - bezmyślność często...
Antykoncepcja, aborcja, dopasowanie seksualne czy erotomania - to już dla nas żadna nowość! Przecież dziś mówi się o tym tak często... Czy zatem warto jeszcze rozmyślać o tych sprawach? Czyż nie czujemy się już wystarczająco "uświadomieni"?! W swojej najnowszej książce Jacek Pulikowski przekonuje, że nie tylko warto, ale jest to wręcz konieczne...
Na wstępie nadmienię, że niniejsza pozycja powstała ze zbioru artykułów autora, które były publikowane w miesięczniku "Głos dla życia". Pulikowski zdając sobie sprawę, jak dużo się mówi na temat ludzkiej płciowości i seksualności, stwierdza, że niestety wiele z podawanych informacji odbiega dalece od rzeczywistości, a ponadto zawiera w sobie mnóstwo niedomówień. W konsekwencji tak ważne zagadnienia mogą być opacznie rozumiane, zwłaszcza przez młodych ludzi i w przyszłości przynieść bolesne rozczarowania.
Dlatego ta publikacja skierowana jest szczególnie do młodych, którzy wchodząc w dorosłe życie, nie boją się myśleć i stawiać pytań, którzy mają odwagę przeciwstawić się panującym modom i dążyć do prawdy na temat ludzkiej miłości, płciowości, małżeństwa czy rodzicielstwa.
Autor omawiając poszczególne zagadnienia, podejmuje próbę odkłamania czy też wyprostowania tego, co może dziś budzić kontrowersje lub być po prostu niezrozumiałe. Nazywając rzeczy po imieniu, pisze nie tylko o współczesnych zagrożeniach, jakie czyhają na młodzież w zakresie sfery seksualnej, ale również o czynnikach, które rozbijają więź małżeńską i rodzinną. Pulikowski używając prostego i przystępnego języka, potrafi na tyle zainteresować Czytelnika, że chcąc nie chcąc książeczkę pochłania się po prostu w mgnieniu oka!
Z pośród wielu kwestii podjętych w tej publikacji wybrałam kilka najważniejszych myśli, aby były dla Was pewnego rodzaju drogowskazami mówiącymi o zawartości i wartości tej publikacji :-) . Oto one:
* Antykoncepcja - jest nie tylko postawą, która w imię egoistycznej przyjemności wypowiada wojnę jeszcze nie poczętemu dziecku, ale niszczy również odpowiedzialność, przez co staje się terenem degradacji osobowości;
* Czystość małżeńska - ma zasadniczy wpływ na powodzenie małżeństwa i opiera się na działaniach, które dążą do przekazywania życia w miłości, zgodnie z naturą, czyli z planem Stwórcy;
* Dopasowanie seksualne - jest długotrwałym, rozciągającym się na całe życie procesem, które dokonuje się tylko w małżeństwie, jest elementem budującym jedność - komunię małżeńską;
* Metody naturalnego planowania rodziny - są metodami diagnostycznymi, pozwalającymi bardzo precyzyjnie określić, w jakich dniach współżycie może prowadzić do poczęcia, a w których dniach jest to wykluczone, są najbardziej skuteczne, a dodatkowo wpływają na więź małżeńską, gdyż płodność traktowana jest jako dar, a nie jako przedmiot lęku zwalczanego antykoncepcją;
* Rodzina - zbudowana z kobiety i mężczyzny, powinna stać się terenem przekazywania życia i wychowania potomstwa, państwo powinno otoczyć troską każdą rodzinę traktując ją jako największy skarb, zapewniający przetrwanie danego społeczeństwa;
* Ojcostwo - najważniejsze, co ojciec może dać swoim dzieciom to uczciwie, mądrze, wiernie i dozgonnie kochać ich matkę;
* Świętość życia - każdy człowiek od poczęcia do naturalnej śmierci ma bezwarunkowe prawo do życia tylko z tego tytułu, że jest człowiekiem i nie potrzebuje na nie zasługiwać w żaden dodatkowy sposób.
Szczerze zachęcam do przeczytania tej niewielkiej książeczki. Naprawdę warto rozmyślać o tych sprawach i wciąż na nowo odkrywać, czym jest dar płodności i w jaki sposób go pielęgnować w małżeństwie i rodzinie.
Na koniec przytoczę jeszcze jedną myśl pana Jacka Pulikowskiego. Mam nadzieję, że stanie się ona dla Was zachętą do dalszych rozważań i refleksji na powyższe tematy.
Żyjemy w świecie wynaturzonym, który zwłaszcza w dziedzinie płciowości stał się wielkim ściekiem nieczystości. Co robić? Odpowiada na to Jan Paweł II w Tryptyku Rzymskim: Płynąć pod prąd. To jedyna droga do krystalicznego źródła Bożej Miłości.
Anna Kuźniar