Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Dla twojego dobra

     Nie tylko współczesny i nie tylko młody człowiek, czytając o przykazaniach kościelnych czy Bożych, czuje się zagrożony. Takie zasady i "odgórne regulacje" postrzega często jako ograniczanie osobistej wolności i szczęścia. Coś jest narzucane, coś jest zabronione i to także po ukończeniu 18 lat! Nie tylko bliźniego, także siebie można przyłapać na proteście, nawet wieloletnim "'uncie, przeciw Boskiemu lub kościelnemu prawodawcy. Wydaje że pozytywny sens prawa moralnego jest nierozumiany.

     Przenieśmy się na Górę w pustynnej, południowej części półwyspu Synajskiego /2244 m/ w Egipcie. A było to około 1250 r. przed Chr. Przymierze. Mojżesz. Po grecku Deka logoi, czyli Dziesięć Słów. Mają formę uroczystego i bezwarunkowego orędzia. Są zapisem woli Bożej.

     Ogólnie wśród norm judeochrześcijańskich możemy wyróżnić nakazy i zakazy. Nakazy wyznaczają obszar, na którym człowiek wzrasta. Pokazują pozytywny, twórczy kierunek rozwoju człowieczeństwa. Natomiast zakazy opisują obszar, na którym y się godność i powołanie. Zakazy definiują "to, co stoi pod barierą człowieczeństwa." Demaskują, co jest iluzją, więc fałszem dla człowieka. Oczywiście, na co dzień wydaje się odwrotnie lepiej się zemścić niż przebaczyć; lepiej kraść niż pracować; iepiej oszukać niż przepraszać etc. Jednakże na dłuższą metę te popularne "recepty" okazują się trucizną. A tylko zachowywanie Bożego Prawa daje pełną wolność i przywraca sprawiedliwość.

     Dekalog obejmuje szeroką dziedzinę moralności. Chroni najwyższe wartości i pragnienia ludzkiego serca: są tu miłość, życie, rodzina, prawda, zdrowie, własność, wolność. Z wyjątkiem III przykazania jest powtórzeniem prawa naturalnego. Dlatego prawie w każdej religii można odnaleźć pewne podobieństwa Dekalogu. Jednakże nigdzie poza Biblią /Wj 20,1-17; Pwt 5,6-21/ nie jest on tak spójny i jasny. A przede wszystkim jest podsumowaniem i apogeum Przymierza zawartego przez Boga z Jego Ludem. Wstęp i pierwsze trzy przykazania dotyczą relacji z Bogiem; pozostałe siedem - wzajemnych odniesień międzyludzkich. Taki podział przyjął Kościół katolicki od św. Augustyna. Przykazania IX i X są osobno, a zakaz tworzenia bóstw z żywiołów, rzeźb i obrazów jest logicznie włączony wewnętrznie w sens I przykazania.

     To Prawo jest wyrazem troski i zainteresowania Boga człowiekiem. Bo jeżeli komuś zależy i czuje się odpowiedzialny, nigdy nie powie: "róbta, co chceta!" ale: "pamiętaj, czcij i nie pożądaj!"

     "Proszę was, abyście nie pozwolili rozbić tego naczynia, które zawiera Bożą Prawdę i Prawo. Abyście nie pozwolili go zniszczyć. Abyście sklejali je z powrotem, jeśli popękało." /Jan Paweł II/.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 marca 2009


Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga
Bp Antoni Długosz
Uwielbiany przez dzieci, znany z programu „Ziarno” bp Antoni Długosz przygotował dla nich wspaniałą publikację. Prosto, obrazowo i w charakterystyczny dla siebie sposób – za który jest tak ceniony – przybliża najmłodszym przykazania Dekalogu.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej