Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nie jestem godzien

     Zatrzymajmy się raz jeszcze nad kluczowym znaczeniem partykuły "przynajmniej" z III przykazania kościelnego: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą". Warto wiedzieć, że ta nieodmienna część mowy jest tu odległym echem i ważnym nawiązaniem do zamieszania teologicznego z XVII wieku nazwanego jansenizmem.

     Nazwa pochodzi od nazwiska bp. Kornela O. Jansena /1585-1638/, który stoi u początków tego ruchu duchowo-teologicznego. Podkreślana w nim była etyczna surowość i konieczność pokuty. Dominował bardzo pesymistyczny pogląd na moralny stan i możliwości natury ludzkiej. Krótko mówiąc uważano, że człowiek nigdy nie jest właściwie przygotowany do przyjęcia Komunii Świętej. Stąd pojawiło się przekonanie, że Eucharystia jest nagrodą dla wiernych i czystych. A skoro tak godnych jest niewielu, to zwykły chrześcijanin może tylko wyjątkowo przystępować do ołtarza. Należy przyznać, ,że takie myślenie i praktyka przetrwały aż do początku XX wieku. Ale i dziś niektórzy tak tłumaczą swoje omijanie i oddalanie sakramentów. Zasadniczą zmianę zawdzięczamy św. papieżowi - Piusowi X /1835-1914/, który odnowił kościelne życie eucharystyczne, postulując częstą Komunię Świętą dorosłych i wczesną I Komunię dzieci.

     Nikt z ludzi nie będzie tak godny jak anioł, a jednak "żaden z wojska anielskiego nie dostąpi nigdy tego, czego człowiek dostępuje, Ciało i Krew gdy przyjmuje!". Komunia nie jest zasłużoną nagrodą, ale bezinteresownym Bożym Darem. Wypada się zdumieć, że "On się darował nam, nic niegodnym, w tym Sakramencie!... przyszedłszy na świat, Pan wiecznej chwały, raczyłeś zostać w takiej postaci!" Bo jest koniecznym Pokarmem w naszej drodze do Ojca /J 15,5/; Mocą w skutecznej walce ze ziem i Lekarstwem na skutki grzechu. Powoduje wewnętrzne upodabnianie się ucznia do Mistrza i daje siłę do wytrwania w wierności. Podstawą jest polecenie samego Jezusa: "bierzcie i jedzcie!" /Mt 26,26/. A zamyka drogę do Eucharystii tylko grzech ciężki.

     Warto przypomnieć sobie, że każdy przystępujący do Komunii Świętej powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem wody i lekarstw. Ale osoby w podeszłym wieku lub chore jak również ci, którzy się nimi opiekują, są zwolnione z tego postu eucharystycznego /KPK 919/. Natomiast "kto przyjął już Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy" /KPK 917/.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 stycznia 2010   

Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów? Uzdrowienie finansów. Jak z Bożą pomocą wyjść z długów?
Małgorzata i Wojciech Nowiccy
Jeśli chcesz uporządkować swoje finanse, albo zmagasz się z długami, których nie możesz spłacić, nie myśl, że jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Nie martw się i nie polegaj wyłącznie na swoim rozumie. Możesz pokonać każdą trudność. Potrzebujesz jedynie podjęcia pewnej decyzji...... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej