Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Piątek na początek

     Czwarte przykazanie kościelne /KPK 1249-1252/ nakładając zobowiązania wymienia post i wstrzemięźliwość. Wstrzemięźliwość /tac. abstinential polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa we wszystkie piątki roku; chyba że w piątek wypadnie jakaś uroczystość liturgiczna. Dawniej mówiono o "poście jakościowym". Natomiast sam termin "post" / łac. ieiuniuml oznacza - wśród innych, możliwie małych - tylko jeden posiłek "do syta" w ciągu dnia. Dawniejsza jego nazwa to "post ilościowy albo ścisły". Razem wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych formalnie obowiązuje wszystkich wiernych, którzy ukończyli 14 lat. Obiektywna niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty. Natomiast opisany post dotyczy osób pomiędzy 18 a 60 rokiem życia z wyjątkiem chorych.

     Wspomniane w przykazaniu "okresy pokuty" oznaczają wszystkie piątki i czas Wielkiego Postu. Należy zauważyć pewne konsekwencje. Mimo że dziecko formalnie nie jest zobowiązane do piątkowej wstrzemięźliwości, warto jednak przygotować do szkoły "postne kanapki". Taka prosta formacja sumienia dyskretnie i systematycznie uczy i przypomina, że dla chrześcijanina nie wszystkie dni tygodnia są takie same.

     Na osobie przygotowującej w tym dniu potrawy i posiłki dla całej rodziny spoczywa więc obowiązek troski o to przykazanie. Warto, aby także wobec różnych, piątkowych gości dać takie naturalne, domowe świadectwo chrześcijańskiego stylu życia.

     Współcześnie piątkowy wieczór stał się najlepszym czasem rozrywki i zabawy. Bardzo trudno o skuteczną zmianę postaw i społecznych przyzwyczajeń. Ale na pewno można nie uczestniczyć w organizowanych w piątek imprezach. Bo jeżeli ktoś systematycznie, świadomie i dobrowolnie lekceważy 4. przykazanie kościelne, popełnia grzech ciężki.

     Jeżeli najważniejszym okresem pokuty jest Wielki Post, to "małym postem" jest każdy piątek. Może stać się "innym czasem" i środkiem uświęcającym. Bo daje okazję do intensywniejszego życia religijnego. Zachęca do pielęgnowania przestrzeni, ciszy i samotności. Może pomóc w opanowaniu instynktów i ukształtowaniu wewnętrznej wolności wobec presji świata. Jeżeli Msza "podłącza całą Wspólnotę i każdego do Źródła, które w niedzielę bije szczególnie intensywnie", to każde, drobne umartwienie kształtuje wierność Jezusowi, która nie zlęknie się ofiary. Obronę krzyża należy zacząć od chrześcijańskiego przeżywania piątku.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 stycznia 2010   


Otwarci na miłość – jak pokonać bariery Otwarci na miłość – jak pokonać bariery
ks. Krzysztof Grzywocz, Monika Gajda, Marcin Gajda
To konferencja, która zatrzęsie światem Twoich relacji, a z gruzów dotychczasowych przekonań pomoże zbudować piękne i trwałe więzi z innymi ludźmi i z Bogiem. Audiobook „Otwarci na Miłość” wskaże Ci drogę do przełamywania wewnętrznych barier i udowodni, jak ważne jest otwarcie na drugiego człowieka. Dowiedz się, jak rozwijać kontakt z własnymi uczuciami, jak słuchać uważnie drugą osobę i co zrobić, by odpowiedzialnie kochać! ... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej