Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Katolicki, znaczy globalny

     Piąte przykazanie kościelne zobowiązuje wiernych, aby troszczyli się „o potrzeby wspólnoty Kościoła." Wbrew pozorom istotą tego przykazania nie jest czyjś portfel lub hojna darowizna. Gdzieś między słowami kryje się pytanie o osobisty związek z Kościołem, a zwłaszcza o szacunek dla niego. Bo trudno wspierać coś, z czym się nie utożsamiam; czego nie cenię. Wielu chciałoby widzieć w Kościele skuteczną, światową organizację. Przynależność dającą prestiż, moc i bezpieczeństwo. Tymczasem, gdy przychodzi zgorszenie, ucisk lub prześladowanie, zaraz się załamują (Mt 13, 21; 18, 6).

     Z jednej strony wyznawanie wiary w Kościół rodzi pewien opór, a z drugiej co niedziela deklaruje się ją przecież i recytuje cztery cechy nazywane filarami Kościoła: jeden, święty, powszechny i apostolski.

     Jeden, ponieważ Jezus założył jeden Kościół (Mt 16, 18). Ta jedność oznacza: jedność wyznawanych prawd wiary, sprawowanie tego samego kultu (sakramenty) i jedność sprawowanej władzy. Wynika stąd zobowiązanie do solidarności w posłuszeństwie wobec biskupów, czyli następców apostołów.

     Kościół jest święty, ponieważ Jego Założyciel jest Święty. Ta godność królewska Chrystusa oznacza Jego pochodzenie : Bóstwo oraz Jego osobistą, moralną doskonałość. Kościół jest święty także dlatego, że prowadzi do świętości. Posiada pełnię środków do osiągnięcia zbawienia, które strzeże i hojnie rozdaje wszystkim wiernym. A także - chociaż tworzą go ludzie grzeszni - wielu w im osiąga świętość (Ap 7, 9).

     Jest powszechny, katolicki, czyli globalny. Oznacza to rozmach geograficzny i powszechność kulturową. Jest Wspólnotą niezależną i uniwersalną w odróżnieniu od ograniczeń Kościołów narodowych czy państwowych. Kościół posłany do świata obejmuje wszystkie czasy i cywilizacje. Głosi wszędzie Ewangelię, a „nauczając wszystkie narody o zbawieniu przyniesionym przez Chrystusa Kościół mówi wszystkimi językami i w miłości wszystkie języki rozumie i ogarnia, przezwyciężając w ten sposób rozproszenie wieży Babel" (Jan Paweł II).

     Kościół jest apostolski, ponieważ istnieje od czasów apostołów i zbudowany na ich fundamencie. Im pierwszym Jezus nakazał kontynuację swojej misji. Kościół przekazuje wiernie naukę i tradycję apostolską. Gwarancją czystości tego przekazu jest hierarchia i sukcesja apostolska. Benedykt XVI uczy, że pojęcie „hierarchia" nie należy tłumaczyć: "święte panowanie", ale: "święte źródło". Wszyscy chrześcijanie są powołani do apostolstwa a hierarchia jest dodatkowo wezwana do troski o czystość pośrednictwa Łaski i Prawdy.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 lutego 2010   


Jak kochać i być kochanym Jak kochać i być kochanym
John Powell
Autor, amerykański jezuita, rozmawia z czytelnikami o sprawach intymnych w sposób prosty i przystępny, by razem z nimi podjąć próbę rozwiązania tajemnic miłości... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej