Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy pierwsze przykazanie nie obowiązuje jeśli w kościołach są obrazy i rzeźby Jezusa, Maryi czy świętych?

W oryginalnej wersji Dekalogu, pierwsze przykazanie brzmi tak: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (...)". Czy to przykazanie już nie obowiązuje jeśli kościoły pełne są obrazów i rzeźb Jezusa, Maryi i innych świętych?

Mariusz Obowiązuje w tym sensie, że dalej nie wolno czynić "żadnej rzeźby, ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią" po to, żeby "oddawać im pokłon" czy służyć im. Przykazanie mówi o tym, że nie wolno oddawać czci temu, co nie jest Bogiem. Jego sens jest oczywisty: nie mający żadnych ograniczeń Bóg nie może być przedstawiony jako "coś" czy "ktoś". Do momentu przyjścia na świat Jezusa dotyczyło zatem każdego stworzenia. Jednak Bóg sam przyjął granice czasu i przestrzeni, kiedy stał się człowiekiem. Św. Jan Ewangelista pisze: "Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas." (J 1,1.14). "W Nim bowiem mieszka cała Pełnia: Bóstwo, na sposób ciała" (Kol 2,9). Ikony (i inne wyobrażenia) przedstawiają osobę Jezusa Chrystusa, w której Bóstwo ukrywa się w człowieczeństwie. Św. Jan Damasceński zarzutowi, że Kościół czci obrazy przeciwstawił następujące rozumowanie: od momentu wcielenia Chrystusa, każdy kto nie pozwala przedstawiać Chrystusa w ikonach, nie wierzy w Jego Bóstwo. Pozostaje jeszcze kwestia przedstawiania świętych. Otóż katolicy (a także prawosławni) wierzą, że święci to osoby "przebóstwione" – ich świętość jest uczestniczeniem w ciele Chrystusa. Na ziemi ciałem Chrystusa jest Kościół (por. 1 Kor 12,12-31), po śmierci ci, którzy nie zerwali jedności z Chrystusem przez grzech i cieszą się oglądaniem oblicza Ojca dzięki uczestnictwie w ciele Chrystusa w chwale (nie tracąc swojej osobowej indywidualności). Innymi słowy – w nich samych także obecny jest Bóg, a zatem ich ikony, obrazy, rzeźby itd. są prawomocnym ukazywaniem Zbawienia, które polega na tym, że "Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem" (św. Atanazy).

NatanaelWasze komentarze:
 KRK: 05.11.2023, 01:53
 ŚWIĘCI SĄ ZWIERCIADŁEM, ODBICIEM I OBRAZEM BOGA DLATEGO WINNYŚMY IM OKAZYWAĆ CZEŚĆ POPRZEZ ICH OBRAZY I PROSIĆ O WSTAWIENIE U BOGA 2 Kor 1,1-2;3,18 1,1 Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa, i Tymoteusz*, brat, do Kościoła Bożego, który jest w Koryncie, ZE WSZYSTKIMI ŚWIĘTYMI, jacy są w całej Achai*. 3,18 MY WSZYSCY z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się* w jasność Pańską* JAKBY W ZWIERCIADLE; za sprawą Ducha Pańskiego*, coraz bardziej jaśniejąc, UPODABNIAMY SIĘ DO JEGO OBRAZU.
 Agnieszka: 16.08.2022, 14:57
 Naciągane. Bóg prowadził Izrael przez pustynię jako obłok lub słup ognia nie bez przyczyny. Gdyby chciał, aby Mu tworzyli obrazy i podobizny, to inaczej by im się objawił. Poza tym Jezus też podkreślał, żeby służyć tylko Bogu. Zaś sam Piotr, gdy Korneliusz padł przed nim na twarz, kazał mu wstać, mówiąc: "Wstań, ja też jestem tylko człowiekiem" Dz 10,26. Gdyby Bóg chciał, abyśmy czynili podobizny Jego samego, Jego rodziny czy apostółów, to "wyprostowałby" słowa Piotra. Tak więc oddawanie czci obrazom, pochody i święta na ich cześć to stawanie w sprzeczności z Bożym przykazaniem. Poza tym gdybyśmy mieli robić obrazy czy ikony świętym i im się kłaniać, to równie dobrze można by wywołać zdjęcia wszystkich wierzących biblijnie chrześcijan i im oddawać hołd - co oczywiście byłoby bałwochwalstwem - bo przecież Biblia w wielu miejscach nazywa wierzących świętymi.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej