Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

List do rodzin (IV): Czwarte Przykazanie "Czcij ojca twego i matkę twoją"

"Rodzina jest wspólnotą szczególnie intensywnych wzajemnych odniesień: pomiędzy małżonkami, pomiędzy rodzicami a dziećmi oraz między pokoleniami". By szczególnie zabezpieczyć tę wspólnotę, Bóg daje czwarte przykazanie Dekalogu: "Czcij ojca twego i matkę twoją" (Wj 20, 12).

Jest znaczące, że przykazanie to następuje po trzech podstawowych przykazaniach, które dotyczą stosunku człowieka do Boga, wpisuje się w ten sam kontekst. ""Czcij ojca i matkę", gdyż są oni dla ciebie niejako zastępcami Pana Boga... Są twoimi pierwszymi - po Bogu - dobroczyńcami. Jeśli Bóg sam jest dobry, jest samym Dobrem, to oni mają największy udział w tej Jego najwyższej dobroci. A więc: czcij twoich rodziców! Jest tu pewna analogia z czcią należną Bogu. Czwarte przykazanie jest szczególnie blisko związane z przykazaniem miłości". Nie można pomyśleć czci bez miłości.

Czy czwarte przykazanie zobowiązuje tylko do czci rodziców? "Dosłownie biorąc - tak. Pośrednio jednak możemy mówić o "czci" należnej dzieciom od rodziców. "Czcij", to znaczy uznawaj! Kieruj się wewnętrzną afirmacją osoby, przede wszystkim oczywiście ojca i matki, ale również wszystkich innych członków rodziny". "Rodzice - zdaje się im przypominać Boże przykazanie - postępujcie tak, aby zasłużyć na cześć (i miłość) ze strony Waszych dzieci... Czcijcie Wasze dzieci, synów i córki, tak, jak one na to zasługują. Zasługują zaś dlatego, że są, oraz dlatego, że są tym, kim są - i to od pierwszej chwili poczęcia". Choć "cześć" jest także pożyteczna", choć z postawą wzajemnej czci łączy się także pożytek wielorakiej natury (stąd przykazanie mówi: "abyś długo żył..."), to jednak słowo "czcij" "mówi o postawie bezinteresownej.

Czwarte przykazanie ważne jest również "dla nowożytnego systemu praw człowieka. Prawa przemawiają językiem prawniczym. Bóg natomiast mówi: "czcij". Otóż wypada zauważyć, iż wszystkie "prawa człowieka" mogą być kruche i nieskuteczne, jeżeli u podstaw zabraknie tego "czcij". Jeżeli zabraknie czci, inaczej mówiąc: ajirmacji człowieka dlatego, że jest człowiekiem, że jest "tym" człowiekiem, wówczas same prawa nie wystarczą. Nie będzie więc przesadą powiedzieć, iż życie narodów, państw, organizacji międzynarodowych "przebiega" przez rodzinę Że "opiera się" ono także na czwartym przykazaniu Dekalogu".

"Epoce naszej grozi wyobcowanie z tego wszystkiego, co na różne sposoby należy do pełnego bogactwa człowieka. Odnosi się to również do rodziny... Rodzina w Bożej myśli jest pierwszą szkołą człowieczeństwa w każdej poniekąd postaci: bądź człowiekiem" Stwórca wszechrzeczy, będąc Bogiem miłości i życia, pragnie, "aby człowiek miał życie i aby je miał w obfitości... - może przede wszystkim - dzięki rodzinie".

"Cywilizacja miłości na pierwszym miejscu łączy się z rodziną". Cywilizacja ta wielu ludziom wydaje się jeszcze jedną utopią. A jednak Chrystus pozostawił nam przykazanie miłości. "Znaczy to, że miłość nie jest utopią. Jest ludziom zadana jako powinność możliwa do zrealizowania dzięki łasce Bożej". Zaczynem takiej miłości jest rodzina. "Można powiedzieć, iż przez rodzinę przepływa główny nurt cywilizacji miłości. Jeżeli cywilizacja ta nie ma pozostać utopią, w takim razie w rodzinie powinna szukać swych "społecznych podstaw". Mamy "być razem" na sposób rodziny.

Niestety, rodzina może stawać się podobna do tzw. "postępowego" społeczeństwa "w tym, że ludzi starych, kalekich i chorych po prostu pospiesznie się pozbywa. Dzieje się tak z powodu braku wiary w Boga, w tego Boga, dla którego "wszyscy... żyją" (Łk 20, 38). Żyją, ponieważ powołani są w Nim do pełni Życia".

"Tak, cywilizacja miłości jest możliwa i nie jest utopią. Ale możliwa jest tylko poprzez stałe i żywe odniesienie się do "Boga i Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa, od którego pochodzi wszelkie na świecie rodzicielstwo" (por. Ef 3, 14-15), od którego pochodzi każda ludzka rodzina"

Jan Paweł II


   

Wasze komentarze:
 Anna: 16.09.2022, 14:45
 Święty Janie Pawle proszę o pomoc dla naszej rodziny. Módl się za nami błagamy.
(1)


Autor

Treść

Nowości

bł. Władysław z Gielniowabł. Władysław z Gielniowa

Modlitwa do bł. Władysława z GielniowaModlitwa do bł. Władysława z Gielniowa

Litania do bł. Władysława z GielniowaLitania do bł. Władysława z Gielniowa

Jak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życiaJak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życia

Dlaczego gdy kapłan mówi: Oto wielka tajemnica wiary - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?Dlaczego gdy kapłan mówi: "Oto wielka tajemnica wiary" - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej