Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Człowiek prawdo-podobny

     Przypominając sobie znaczenie VIII przykazania Dekalogu widać od razu, że istotą tego prawa - jak i innych zasad - jest wierność Prawdzie. Problem w tym, co i dla kogo jest prawdą. Już Piłat w czasie przesłuchania filozoficznie pytał Jezusa: "cóż to jest prawda?"(J 18,38). Ale odpowiedź otrzymali wcześniej apostołowie: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem"(J 14,6). Dlatego św. Paweł ostro upomina każdego, kto "naucza inaczej i nie trzyma się zdrowych słów Jezusa oraz nauki zgodnej z pobożnością"(1 Tm 6,3). Punktem odniesienia dla Dekalogu jest koncepcja prawdy.

     Prawie do końca XVII w. uznawano, że wiara w Boga i naturalne zaufanie do Biblii zbliżają do prawdy. Przychodzi epoka oświecenia, która sprzeciwia się autorytetowi i tradycji. Odrzuca cuda i specjalne Objawienie Boże. Głosi społeczny postęp przez całkowite zaufanie do możliwości ludzkiego rozumu. Prawdą jest to, co "się mieści w głowie", czyli racjonalne. Pod koniec XIX w. z oświecenia wyłonił się modernizm (łac. nowoczesny), który za jedyną, wiarygodną metodę poznawania prawdy przyjmuje dedukcję naukową. Nadal prawdą jest tylko to, co można potwierdzić "doświadczalnymi metodami." Często większą wagę ma "przeżycie religijne", niż obiektywne prawdy wiary.

     Warto wiedzieć, że m.in. po doświadczeniach II wojny światowej narasta postmodernizm. To nieufność do wielkości czło- wieka, możliwości intelektu i kierunku postępu. Prawda nie może być znana, bo jest niepoznawalna albo nie istnieje a rozum "skażony jest uprzedzeniami i środowiskiem." Lepiej polegać na "przeżyciu." Dominujący dziś postmodernizm głosi, że prawda jest płynna i umowna, bo sami konstruujemy prawdy, wybierając to, w co wierzymy. Człowiek ma sam decydować, co jest dla niego dobre i prawdziwe.

     Jasne, że nie tylko przestrzeganie VIII przykazania, ale cała moralność zależy od zrozumienia natury Prawdy. Biblia uczy, że Prawda jest już określona a do człowieka należy ją poznać i odpowiedzieć. Istnieje jako treść obiektywna "na zewnątrz" niezależnie od tego, co kto myśli, sądzi lub czuje. Jest prawdziwa dla wszystkich. Nie jest "stara" czy "nowa", ale absolutna. Bo dzieło, które Bóg dokonał w Chrystusie dotyczy całego świata. Dlatego wszystkie narody mają o tym wiedzieć. Apostołowie nie propagują określonej religii, ale ogłaszają cudowne i historyczne wydarzenia, które z założenia są powszechne. Wszystkich obejmują niezależnie od tego, czy o tym wiedzą i czy wierzą. Wierni Prawdzie nie potrafią milczeć o tym, co widzieli, słyszeli, czego dotykały ich ręce (Łk 24,47 1J1.1-2 Dz 2,39; 10,44-48). Tak narodził się Kościół.


ks. Jan Sawicki


Tekst pochodzi z Tygodnika

16 sierpnia 2009


Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga Dekalog czyli dziesięć propozycji Pana Boga
Bp Antoni Długosz
Uwielbiany przez dzieci, znany z programu „Ziarno” bp Antoni Długosz przygotował dla nich wspaniałą publikację. Prosto, obrazowo i w charakterystyczny dla siebie sposób – za który jest tak ceniony – przybliża najmłodszym przykazania Dekalogu.... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:
 Mariola: 22.06.2014, 13:58
 Znowu nie wiem dlaczego tak wszystko jest tu pomieszane, tzn VIII przykazanie z narodzinami Kościoła. Nie można trzymać się tematu i go rozwijać?
 
(1)


Autor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej