Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy muszę to mieć?

Katechizm przypomina (KKK 2401), że VII przykazanie Dekalogu (Mt 19,16-22) zabrania zabierania i bezprawnego zatrzymywania jakiegoś dobra bliźniego. Nakazuje poszanowanie praw drugiego człowieka i sprawiedliwość w posługiwaniu się wszystkimi owocami ludzkiej pracy. Wymaga przestrzegania prawa nie tylko wobec własności prywatnej - często wąsko rozumianej jako rzecz materialna. Podobny zakres odpowiedzialności obejmuje również cudze dobra niematerialne i własność społeczną.

Grzechem przeciwko VII przykazaniu (KKK 2409) jest przetrzymywanie pożyczonych rzeczy, nieoddawanie znalezionych przedmiotów, zatajenia w umowach handlowych, zatrzymywanie płacy pracownikom lub niesprawiedliwe przyznawanie podwyżek, spekulacyjne podnoszenie cen, korupcja, korzystanie w prywatnym celu z mienia zakładu pracy, marnotrawstwo, oszustwa podatkowe, fałszowanie czeków, faktur, rachunków, wyłudzanie odszkodowań, "kreatywna księgowość" etc.

Istnieje także szeroki zakres dóbr niematerialnych, które również chroni zamysł Boży tego przykazania. Należy do nich zaliczyć m.in. dobre imię człowieka, jego wolność, twórcze pomysły i talenty. Dlatego rachunek sumienia powinien obejmować również poszanowanie cudzej własności intelektualnej i słuszne prawa autorskie. W praktyce chodzi tu o nielegalne kopiowanie utworów muzycznych, filmów, programów komputerowych, tekstów książek lub prac naukowych. Ale także o "kradzież tożsamości" przez bezprawne posługiwanie się cudzymi dokumentami, podpisem lub poufnymi danymi identyfikacyjnymi w elektronicznych transakcjach. Każda świadomie wyrządzona szkoda publicznej lub prywatnej własności sprzeczna jest z Bożym prawem i domaga się zadośćuczynienia.

Zawsze warto siebie pytać: czy muszę to mieć? Czy naprawdę tego czegoś potrzebuję? Przypominają się cztery cnoty główne, zwane kardynalnymi: roztropność, sprawiedliwość, wstrzemięźliwość, męstwo. Dużą pomocą jest tu cnota wstrzemięźliwości, czyli umiarkowania. Ale ideałem nie jest takie "ubóstwo", które poniża i rodzi pokusę kradzieży. Poza tym ubóstwo nie polega na tym, aby nic nie mieć albo mieć "samo najtańsze"; ale na tym, aby tak używać wszystkiego, co uczciwie się posiada, aby służyło zbawieniu duszy. To sposób uzyskania dochodu, cel zakupu, stopień przywiązania i styl konsumpcji decydują o ocenie moralnej.

Św. Maksymilian Kolbe (1894-1941), który preferował nowe technologie uczy, że reformy społeczno-gospodarcze na niewiele się przydadzą, jeżeli nie zostanie zwyciężona w człowieku namiętność posiadania, która czyni z własności bóstwo.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 lipca 2009Wasze komentarze:
 marzena aneta: 20.07.2023, 11:03
 Czy muszę to mieć?prosze o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość wiare na świecie tym dziękuję prosze o dobre zakupy kupowanie tylko potrzebnych rzeczy dziękuję proszę o miłość prawde sprawiedliwość szczerość uczciwość wiare na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości w zgodzie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych wszystko dojrzewa w czasie nic się nie marnuje modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 02.11.2022, 18:58
 prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
 Mariola: 22.06.2014, 14:10
 Mam pytanie - czy ludzie wokół nas, czy nasi duszpasterze są wolni od namiętności posiadania? Każdy namiętnie się zabezpiecza - emerytura, dom, samochód , działka. Bądźmy szczerzy. Ja się nie mam za bardzo nad czym zastanawiać ponieważ nie posiadam samochodu, działki ani zbędnych dóbr. Niech się nad tematem pochylą ci co w rzekomej służbie dla innych wyhodowali ciąże spożywcze.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Antoni z Padwyśw. Antoni z Padwy

Modlitwy do św. Antoniego z PadwyModlitwy do św. Antoniego z Padwy

Fenomen świętego AntoniegoFenomen świętego Antoniego

Droga św. Antoniego ku świętościDroga św. Antoniego ku świętości

Nazywano go młotem na heretykówNazywano go "młotem na heretyków"

Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?Czy kolegowanie się ze świadkiem Jehowy to grzech?

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej