Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Duch Święty - dar życia i miłości

W IV Modlitwie eucharystycznej znajduje się charakterystyczne określenie Ducha Świętego jako pierwszy Dar dla wierzących. Określenie nieco zaskakujące. Przywykliśmy wprawdzie do nazywania drugiej Osoby Trójcy Świętej: Darem - Darem Ojca i Syna. Tutaj natomiast pojawia się nazwanie Go pierwszym Darem.

Od najmłodszych lat żyliśmy w przekonaniu, że najpierwszym darem Jezusa, darem najcenniejszym jest zbawienie. Ale i w IV Modlitwie eucharystycznej nie ma niepoprawności. Najprawdziwiej Duch Święty jest Darem Jezusa, najprzedniejszym Darem, najpierwszym Darem. W Duchu Świętym sam Jezus nadal żyje i działa w swoich wyznawcach. On jest życiem samego Boga, miłością Boga Ojca do swego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa i miłością, jaką Jezus Chrystus kieruje do swojego Ojca. Zbawienie zaś to nic innego, jak udział w życiu i miłości Osób Trójcy Świętej. Aż tak daleko posunęła się dobroć Boga w stosunku do człowieka. Bóg dzieli się z człowiekiem swoim życiem, swoją miłością. Pan nasz wyraźnie potwierdził, że po to przyszedł na ziemię, by swoim wyznawcom dać życie i by to życie mieli w nieogarnionej obfitości. Taka była również wola tego, który zawsze jest i nieustannie troszczy się o człowieka. Miłość Boga Ojca i Jezusa Chrystusa - życie Boże, które przeznaczone jest dla istot obdarzonych rozumem i wolną wolą, znajduje najpełniejsze ukonkretnienie w Duchu Świętym. Imię Ducha Świętego: Pierwszy Dar dla wierzących każe wyjść poza wyobrażenia Ducha Świętego zbliżające Jego działania w człowieku i w świecie. Duch Boga to nie coś, to nie wicher, ogień, siła, energia, to nade wszystko Dar życia, Dar miłości, to sam Bóg, który udziela się człowiekowi w miłości. On jest zbawieniem, tj. nowym życiem wysłużonym przez mękę i zmartwychwstanie Chrystusa.

Dlatego Zesłanie Ducha Świętego jest zakończeniem okresu paschalnego, w którym przez pięćdziesiąt dni Kościół wychwala Boga za dokonane zbawienie. Słusznie to dziękczynienie wyraża się w święcie Zesłania Ducha Świętego, by jeszcze raz, z całą mocą przypomnieć wierzącym, że dokonane zbawienie to dar życia, miłości. I nasz Pan udziela go w darze Ducha Świętego.

Związek pomiędzy zbawieniem i Duchem Świętym był bardziej wyraźny w liturgii pierwotnego Kościoła. Uroczystość ta była dniem udzielania sakramentu chrztu świętego po wigilii paschalnej. W tym też dniu błogosławiono wodę, którą wierni zabierali ze sobą do domów. Skrapiali nią swoje ogródki i pola dla nowego życia, dla jego obfitości. Dekorowane domy w zielone gałązki przypominały o Duchu ożywiającym, dającym życie Boże.

Nieco zawstydzającym jest fakt niewielkiej stosunkowo ilości modlitw do Bożego Ducha przynoszącego życie w naszych modlitewnikach, tak że posługujemy się nimi raczej rzadko. W tym względzie daleko wyprzedzili nas chrześcijanie z Syrii, którzy mogą pochwalić się wyjątkowo bogatym zestawem modlitw do Ducha ożywiciela.

Przyzywanie Ducha Świętego, zapraszanie Go, może się dokonywać także w obliczu własnej biedy, szukania rozwiązań trudnych problemów, i taka modlitwa poprzez życie cieszy się szczególnymi względami odwiecznego Pana. Przybądź, przybywaj więc Duchu Najświętszy każdego dnia, codziennie na nowo.

Ks. B. Nadolski

Tekst pochodzi z pisma
"Królowa Apostołów" maj 2001 r.Wasze komentarze:
 Zenon: 23.09.2019, 13:09
 Duchu Święty w mojej ojczyznie 131019 wybory do sejmu,przybądż oświeć umysły wyborców aby obdarzyli mandatami kandydatów którzy mają na swych sztandarach ,,Bóg ,Honor, Ojczyzna,, .Odsuń od władzy tych co dewastują, sieją spustoszenie w umysłach mych braci i sióstr, tych co depczą prawa Stwórcy.Duchu Święty oświeć nasze umysły ,prowadż nas
 Maria: 09.09.2014, 19:36
 Duchu Swięty przybądż i oświeć umysły ludzi ,którzy rzadzą naszym krajem,by zło nie ubierało się w szaty prawa,nie dewastowało bezbronnych moich rodaków i czyniło spustoszenie w umysłach nawetnajmłodszych. Pomóż nam Boże. Ty wszystko możesz i w Tobie jest tylko nasza nadzieja.
 w.: 15.12.2013, 23:30
 Bądź tam, gdzie ja nie daję rady... Wszędzie tam, gdzie coś mnie przerasta.. Gdzie ja nie potrafię...działać... odnaleźć sił.. bądź tam gdzie nie wiem, jak postąpić.. tam, gdzie tracę siły.. gdzie już nadziei brak..
 a: 06.08.2009, 13:43
 Ducha Świętego nikt nie jest w stanie poznać,jesli On nie pozwoli na to.
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Cezary z Nazjanzuśw. Cezary z Nazjanzu

Modlitwa do św. Cezarego z NazjanzuModlitwa do św. Cezarego z Nazjanzu

św. Tarazjuszśw. Tarazjusz

Modlitwa do św. TarazjuszaModlitwa do św. Tarazjusza

Modlitwa do bł. Marii Adeodaty PisaniModlitwa do bł. Marii Adeodaty Pisani

Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)Druga Niedziela Wielkiego Postu (Mk 9, 2-10)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna  
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej