Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Życiorys i kult św. Jakuba Apostoła

Św. Jakub Większy, Zebedeuszowy

Imię Jakub jest imieniem teoforycznym i znaczy "niech Bóg strzeże". Historia św. Jakuba jest powtórzeniem historii św. Jana, która zostanie omówiona w następnej pogadance, więc nie będziemy jej tu rozwijać. Trzeba jednak podkreślić, że należał on do najbliższych towarzyszy Jezusa.

Po wzmiance o jego obecności w Wieczerniku pośród Apostołów oczekujących na zesłanie Ducha Świętego, tracimy go z oczu. Tradycja apokryficzna jest nikła i późna. Miał on działać bądź w Judei, bądź w Hiszpanii, gdzie jednak nie odniósł większego sukcesu.

Zniechęconemu niepowodzeniami Jakubowi miała się w Caesaraugusta (dzisiejszej Saragossie) ukazać Maryja na kolumnie - jest to początek obecnego sanktuarium del Pilar w Saragossie.

Po powrocie z tych wypraw zostal ścięty w roku 43 - jest to pierwsza pewna data w historii chrześcijaństwa. "Dzieje Apostolskie" są tu bardzo lakoniczne: Herod "kazał ściąć mieczem Jakuba, brata Jana". Klemens Aleksandryjski w II wieku podaje, że ten, który go wydał, widząc jak idzie na śmierć, poruszył się do głębi i sam wyznał swoją wiarę; skazano więc i jego na śmierć; jednak przed swoją śmiercią poprosił Jakuba o przebaczenie; Jakub powiedział "Pokój tobie" i obydwaj zginęli, prawdopodobnie w Jerozolimie.

I tu zaczyna się wielka zagadka historii. Od VI wieku rozwija się legenda o jego pobycie i apostolstwie w Hiszpanii, w IX wieku zostaje odkryte jego ciało w Galicji i błyskawicznie rozwija się jego kult tak, że jest znany już w tymże wieku w Galii. Jakub staje się patronem walki o odbicie Maurom ziem hiszpańskich, a Santiago de Compostella, gdzie znajduje się jego grób staje się po Rzymie największym miejscem pielgrzymkowym w Europie. Do Santiago dążą pobożni z całej Europy: od Skandynawii, Szkocji i krajów słowiańskich wędrują pielgrzymi do Santiago. Powstaje cały system asystencji pielgrzymom na czterech drogach św. Jakuba wiodących przez Francję, a szczególnie na drodze wiodącej do Santiago po drugiej stronie Pirenejów; powstał nawet zakon utworzony w celu opieki nad tą drogą. W Santiago powstaje wspaniała bazylika romańska z "Rajskim portykiem", do dziś wzbudzającym podziw, a w XVIII wieku otrzymuje ona wspaniałą fasadę. Z Europy, w imię św. Jakuba, dążyły zastępy rycerzy do walki z Maurami, a Hiszpania wyszła z izolacji - legendy o Cydzie i Rolandzie wchodzą do skarbca kultury europejskiej.

Kult św. Jakuba załamuje się po reformacji tym bardziej, że Santiago zagrażają piraci angielscy. Ciało św. Jakuba zostało ukryte i dopiero w wieku XIX przywrócone na swoje miejsce. W ostatnich latach wyraźnie wzrasta rola sanktuarium w Santiago, szczególnie po dniu młodzieży, na którym był obecny papież Jan Paweł II.

Św. Jakub odegrał decydującą rolę w tworzeniu się Europy i stąd można go zaliczać do jej patronów

Święto św. Jakuba obchodzi się 25 lipca. Był on jednym z bardzo popularnych świętych w Europie, stąd istnieją liczne kościoły jemu poświęcone. Był chętnie przedstawiany w sztuce, szczególnie na białym koniu gromiący pogan tzw. "Matamoros". Bywa także przedstawiany jako pielgrzym, w pelerynie i kijem podróżnym, a jego znakiem charakterystycznym jest muszelka. Jest patronem Hiszpanii oraz pielgrzymów, aptekarzy, robotników, rycerzy, kapeluszników i żebraków.

Ks. MAREK STAROWIEYSKI
Pismo Katolickie Pielgrzym, nr 224


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?Dlaczego Pan Bóg stworzył świat?

Kto to taki... przyjaciel?Kto to taki... przyjaciel?

św. TarazjueszaModlitwa do św. Tarazjuesza

Modlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć PrzedziwnejModlitwa poświęcenia się Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej

Pan kieruje nas ku przyszłościPan kieruje nas ku przyszłości

Najbardziej popularne

Nowenna do św. RityNowenna do św. Rity

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej