Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Fundusz socjalny i PIT

     Pracodawcy mogą, a niektórzy mają obowiązek, utworzyć wyodrębniony fundusz (ZFŚS), z którego środki są przeznaczane na szeroko rozumianą działalność socjalną - zapomogi finansowe, bony, świadczenia rzeczowe. Niektóre z tych świadczeń są zwolnione z podatku dochodowego, od innych pracodawca ma obowiązek odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek. Te ostatnie pracownik powinien uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

     Z podatku dochodowego jest zwolniona wartość otrzymanych przez pracownika świadczeń rzeczowych i pieniężnych, sfinansowanych w całości z ZFŚS, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł. Świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Zwolnione z podatku są również zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2280 zł. W tym przypadku nie ma znaczenia, z jakich środków pracodawca finansuje pomoc.

     Zaliczkę na podatek dochodowy pracodawca odprowadza także od uczestnictwa w imprezach firmowych finansowanych ze środków ZFŚS, np. w zabawie mikołajkowej dla dzieci pracowników. Obecnie rozstrzyga się sprawa abonamentów medycznych dla pracowników. Część pracodawców nalicza podatek od kwoty abonamentu przypadającej na pracownika.

     W tym przypadku po zakończeniu roku pracownik otrzyma PIT-11, a w nim kwotę przychodu z tego tytułu, który powinien uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

     Pracownicy, którzy dostaną od pracodawcy świadczenie rzeczowe, muszą liczyć się z tym, że otrzymają niższą pensję: zostanie z niej potrącona kwota zaliczki na podatek. W innej sytuacji są pracownicy na urlopach wychowawczych. Mogą oni również korzystać ze świadczeń z ZFŚS. Ponieważ nie otrzymują wynagrodzenia, pracodawca nie może potrącić zaliczki na podatek. Problem ten jest rozwiązywany różnie, część pracodawców wydaje świadczenia po uiszczeniu przez pracownika kwoty zaliczki, inni przekazują pracownikowi informację o kwocie, z której muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym. W takim przypadku pracownik powinien zapłacić podatek do urzędu skarbowego, a następie uwzględnić go w zeznaniu rocznym.

     O gospodarowaniu środkami funduszu socjalnego decyduje pracodawca: rozdziela środki i prowadzi rozliczenia. Jeżeli przyzna pracownikowi świadczenie z ZFŚS zwolnione z podatku, to pracownik z takiego przychodu nie powinien rozliczać się z urzędem skarbowym. Jednak odpowiedzialność z tytułu rozliczenia się z urzędem skarbowym ponosi zawsze podatnik, który w zeznaniu podatkowym ma obowiązek wykazać wszystkie opodatkowane przychody. Dlatego jeżeli pracownik otrzymał świadczenie np. w trakcie urlopu wychowawczego i nie ma pewności, czy powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym, może zwrócić się do pracodawcy o taką informację.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 marca 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej