Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pracodawca kontrolije trzeźwość

     Od 1 lipca br. pracodawca może zażądać od pracownika poddania się badaniom stanu trzeźwości. Do 30 czerwca br. miał on wyłącznie obowiązek zapewnić pracownikowi wykonanie takich badań, jeżeli ten ich zażądał. Nie mógł natomiast sam żądać ich wykonania od pracownika. Oznaczało to, że nawet w ewidentnych sytuacjach badania były uzależnione od zgody pracownika.

     Warto też przypomnieć, że obowiązuje ustawowy zakaz wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładu pracy i miejsc, gdzie odbywają się masowe imprezy sportowe i rozrywkowe. Pracownicy lub uczestnicy masowych imprez mają obowiązek przekazać napoje alkoholowe do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia ich np. z zakładu czy stadionu.

     Na pracodawców nałożono obowiązek niedpuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on w firmie w stanie nietrzeźwym albo spożywał alkohol w czasie pracy. Za czas takiej przerwy pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, natomiast pracodawca musi podać mu przyczynę niedopuszczenia do stanowiska pracy. Do 30 czerwca pracodawca mógł tylko zwrócić się z prośbą do pracownika o wykonanie badań w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że ten stawił się w pracy nietrzeźwy albo że pił alkohol w pracy. Pracownik mógł na badania wyrazić zgodę albo sam poprosić o ich wykonanie.

     Obecnie sytuacja zmieniła się na korzyść pracodawców. Pracodawca, który ma uzasadnione podejrzenie, że pracownik pił alkohol, ma wręcz obowiązek skierować go na badania celem potwierdzenia tego faktu.

     Pracodawca nie może jednak sam przeprowadzić badania stanu trzeźwości pracownika, przeprowadzi go natomiast uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, czyli np. wezwana przez pracodawcę policja wykona badanie alkomatem. Natomiast krew do badania pobierze fachowy pracownik służby zdrowia, np. pielęgniarka.

     O stanie nietrzeźwości mówi się, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 promila albo do obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi określa także stan po użyciu alkoholu, który występuje, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo do obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 lipca 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej