Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Bezpłatnie do lekarza

     Wakacje w pełni. Wiele osób jest już na wakacjach, często daleko od domu. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne. Do korzystania z bezpłatnych świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego są uprawnione osoby, które podlegają temu ubezpieczeniu. Idąc do lekarza czy szpitala musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający, że podlegamy ubezpieczeniu.

     Docelowo każda osoba uprawniona do bezpłatnego leczenia otrzyma elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Na razie kart nie ma, a lekarz musi ustalić, czy jesteśmy uprawnieni do bezpłatnego leczenia. Inaczej Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokryje kosztów leczenia.

     W jaki sposób można potwierdzić ubezpieczenie? Cały czas obowiązują legitymacje ubezpieczeniowe. Jeżeli mamy taką legitymację, trzeba ją stemplować w zakładzie pracy co miesiąc. Tak samo jest z legitymacją członków rodziny. Przed planowaną wizytą u lekarza warto zrobić to w zakładzie pracy.

     Nie wszystkie zakłady jednak mają legitymacje. ZUS na razie je wydaje. Jednak to duże koszty i ZUS nie ma podstawy prawnej, żeby nadal to robić. Dlatego może okazać się, że legitymacje ZUS przestanie wydawać. Zakład pracy otrzymuje takie legitymacje bezpłatnie na podstawie wniosku złożonego w ZUS. Cały koszt pokrywa ze swoich środków ZUS.

     Legitymacja ubezpieczeniowa na szczęście nie jest jedynym dokumentem, który potwierdza nasze uprawnienie. Często firmy nie wydają już legitymacji, w zamian co miesiąc dostajemy ZUS RMUA. Są to informacje o ubezpieczeniu, składkach przekazanych do ZUS oraz - co w przypadku wizyty u lekarza najważniejsze - ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy nie mamy też ZUS RMUA, to powinno wystarczyć aktualne zaświadczenie od pracodawcy o tym, że jesteśmy zatrudnieni i podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu.

     Emeryci i renciści mogą do lekarza zabrać ze sobą odcinek emerytury lub renty. To wystarczy, żeby lekarz przyjął nas bezpłatnie. Dobrze, żeby był to w miarę aktualny odcinek. Zwłaszcza w przypadku rencistów.

     U osób, które są zatrudnione i płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od rodzaju umowy, prawo do bezpłatnego leczenia członków rodziny potwierdza również zgłoszenie do ubezpieczenia (druk ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA) wraz z ważną legitymacją studencką/szkolną. W przypadku studentów ubezpieczonych przez uczelnię - ważna legitymacja studencka wraz z dokumentem potwierdzającym zgłoszenie do ubezpieczenia.

     Natomiast osoby, które same opłacają za siebie składki, np. osoby prowadzące działalność i osoby ubezpieczone dobrowolnie, do lekarza powinny zabrać ze sobą potwierdzenie przelewu składek.

     Tak jest z planowaną wizytą u lekarza. Natomiast w przypadku nagłym, jeżeli nie mamy przy sobie potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego, dokument możemy przedstawić nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia pobytu w szpitalu, jeżeli pobyt jest tak długi. Natomiast w pozostałych przypadkach w ciągu 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

19 lipca 2009


Od pomysłu do sukcesu Od pomysłu do sukcesu
Denis Waitley, Robert B. Tucker
Pragnienie osiągnięcia sukcesu jest niezmienne - zmienia się jedynie droga prowadząca na szczyt: strategie, umiejętności i reguły, które stosują zwycięzcy, by sięgnąć po najwyższe laury... » zobacz więcej


   


Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej