Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Świadczenia przedemerytalne

     Osoby z dużym stażem pracy, którym brakuje kilku lat do emerytury, w przypadku utraty pracy są w bardzo trudnej sytuacji. Często zostaje im zasiłek dla bezrobotnych, a po sześciu lub 12 miesiącach w zasadzie nie mają już prawa do żadnych świadczeń. Brak pracy przez dłuższy okres to również po ukończeniu wieku emerytalnego mniejsza emerytura. Rozwiązaniem dla tych osób jest często ubieganie się o świadczenie przedemerytalne. Przyznaje je ZUS, jest podobne do emerytury. Jednak procedura jest trochę bardziej sformalizowana. Trzeba spełnić kilka warunków, a wniosek złożyć w konkretnym terminie.

     Jak starać się o świadczenie przedemerytalne? Po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba szybko, w ciągu siedmiu dni, zarejestrować się w urzędzie pracy. To ważne, ponieważ to jeden z elementów uprawniających do świadczenia. Przez co najmniej sześć miesięcy urząd pracy będzie wypłacał zasiłek dla bezrobotnych. W tym czasie urząd może skierować nas do pracy. Takiej propozycji nie można odrzucić, ponieważ pozbawia to później prawa do świadczenia przedemerytalnego. Okres pracy na podstawie skierowania z urzędu pracy może przesunąć termin do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne. Jednak, co najważniejsze, nie pozbawia prawa do świadczenia.

     W każdym przypadku wniosek o świadczenie przedemerytalne w ZUS można złożyć dopiero po sześciu miesiącach od rozwiązania umowy o pracę, na podstawie której uzyskaliśmy prawo do świadczenia przedemerytalnego. Co ważne, przed złożeniem wniosku w ZUS nie można wyreje-strować się z urzędu pracy. Jeżeli po wykorzystaniu zasiłku dla bezrobotnych wyrejestrujemy się z urzędu pracy i dopiero wtedy złożymy wniosek, ZUS również odmówi nam prawa do świadczenia.

     Kiedy wniosek złożyć w ZUS? Dla osób, które w trakcie zasiłku dla bezrobotnych nie dostały z urzędu pracy propozycji pracy, termin na złożenie wniosku to 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy poświadczenia o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Z kolei osoby, które podjęły pracę na podstawie skierowania z urzędu pracy, mają na to 14 dni od dnia ustania tego zatrudnienia. W wyjątkowych sytuacjach ZUS może przywrócić te terminy. Jednak jest to już decyzja uznaniowa, dlatego warto - jeżeli to możliwie - złożyć wniosek w terminie. Formularz wniosku o świadczenie przedemerytalne jest dostępny w każdym ZUS-ie, można go również wypełnić i wydrukować bezpośrednio ze strony ZUS - www.zus.pl.

     Nie każda osoba zwolniona z pracy otrzyma świadczenie przedemerytalne. Prawo do niego zależy albo od wieku i trybu rozwiązania umowy o pracę, albo od wieku i stażu pracy, albo od stażu pracy. O świadczenie przedemerytalne mogą starać się również osoby, którym skończyła się renta z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli ukończyły odpowiedni wiek i mają wystarczający staż pracy.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 sierpnia 2009   


Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej