Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bezpłatne sanatorium

Osoby aktywne zawodowo, które płacą składki ZUS i mają problemy ze zdrowiem, mogą starać się w ZUS o bezpłatne sanatorium. Takie uprawnienie mają również renciści. Natomiast ZUS do sanatorium nie skieruje emeryta. O sanatorium można starać się również w NFZ, jednak w tym przypadku leczenie i pobyt są częściowo odpłatne.

Możliwości skierowania do sanatorium są różne. Można złożyć w ZUS wniosek wypisany przez lekarza leczącego. O skierowaniu może również zadecydować lekarz orzecznik ZUS bez naszej inicjatywy przy okazji przeprowadzanego badania, np. w związku ze staraniem się o świadczenie rehabilitacyjne.

Jakie choroby uprawniają do starania się o sanatorium? Są to choroby narządu ruchu, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego oraz choroby psychosomatyczne. Nowością jest wprowadzony w 2009 r. przez ZUS ciekawy pilotażowy program rehabilitacji w niektórych schorzeniach onkologicznych. Program obejmuje kobiety po operacji nowotworu gruczołu piersiowego oraz po operacji nowotworu narządu rodnego. W tym przypadku, żeby uzyskać skierowanie do sanatorium, trzeba spełnić dodatkowe kryteria. Chodzi o zakończenie pełnego leczenia diagnostycznego i wykluczenie obecności przerzutów oraz stanów prze-drakowych lub raka przedinwazyjnego, dodatkowo musi być zakończone onkologiczne leczenie pierwotne (operacyjne i/ lub radioterapia) oraz niski stopień zaawansowania choroby.

Pełna rehabilitacja w ramach tego programu obejmuje zarówno rehabilitację fizyczną, jak i psychologiczną. Zwłaszcza ta ostatnia jest niezwykle ważna po zakończonym już leczeniu.

Jak powinien wyglądać wniosek o skierowanie do sanatorium? Nie ma oficjalnego formularza wniosku, chociaż jego wzór można znaleźć na stronie internetowej ZUS www.zus.pl. Ważne, żeby lekarz, który go wypisuje zamieścił tam dane o pacjencie: inrjię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim, informację od kiedy pacjent przebywa na zwolnieniu lekarskim oraz opinię, czy są pozytywne rokowania odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Warto do wniosku dołączyć pełną dokumentację medyczną.

Gdzie złożyć wniosek? W ZUS w miejscu zamieszkania. Potem trzeba czekać na wezwanie na badanie, które przeprowadza lekarz orzecznik ZUS. Na podstawie wniosku i dokumentacji medycznej ostatecznie to ten lekarz zadecyduje, czy skieruje nas do sanatorium. Ile trwa turnus rehabilitacyjny? Z reguły skierowanie na leczenie sanatoryjne to 24 dni, ale o jego długości również decyduje lekarz orzecznik ZUS. Tak samo o miejscu, do którego zostaliśmy skierowani na rehabilitację zostaniemy poinformowani przez ZUS.

Co ważne, pobyt w sanatorium oraz zabiegi rehabilitacyjne na podstawie skierowania ZUS są bezpłatne. W dodatku okres oczekiwania na takie skierowanie jest znacznie krótszy niż w przypadku skierowania do sanatorium przez NFZ. Dodatkowo ZUS pokryje koszty dojazdu do ośrodka i powrotu z ośrodka. Jednak nie więcej niż za przejazd najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 sierpnia 2009Wasze komentarze:
 Mariusz: 16.07.2012, 08:59
 Czy będąc bezrobotnym mogę starac się o skierowanie do sanatorium wydane przez ZUS?Choruje na choroby narządów ruchu(DNA)
 Ania: 01.04.2012, 16:58
 Witam chcia bym sie zapytać czy osoba własnie po chorobie nowotworowej juz po leczeniu ale ubezpieczona w KRUS w którym to własnie dostała odmowe na wyjazd do sanatorium własnie z przyczyny tej choroby ponieważ KRUS twierdzi ze nowotwór jest przeciwskazaniem do wyjazdu do sanatorium może ubiegac sie o skierowanie z ZUSU czy to jest niemożliwe .
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 6

św. Barbaraśw. Barbara

Modlitwa do św. BarbaryModlitwa do św. Barbary

Litania do św. BarbaryLitania do św. Barbary

św. Jan Damasceńskiśw. Jan Damasceński

Modlitwa do św. Jana DamasceńskiegoModlitwa do św. Jana Damasceńskiego

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej