Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

O maszynie, co nie chciała dawać szklanek

"Polska pod względem poziomu rozwoju gospodarczego jest w pierwszej dziesiątce krajów świata. Nas weteranów cieszy to w szczególny sposób. Cieszy każda nowa inwestycja, każdy nowy dom: mamy możliwość oglądać owoce naszej walki - mówi Felicja Fornalska, działaczka ruchu robotniczego jeszcze z czasów SDKPiL i KPP" - donosiła pod koniec lat siedemdziesiątych "Trybuna Ludu", główny prasowy organ Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

W ówczesnych środkach masowego przekazu, całkowicie podporządkowanych władzy, PRL była przedstawiana jako "dziesiąta potęga gospodarcza świata". Ten propagandowy obraz kłócił się nie tylko z rzeczywistością - pogłębiającym się kryzysem całkowicie niewydolnej gospodarki - ale nawet z informacjami, jakie pojawiały się w oficjalnej prasie.

Przez kilkadziesiąt lat system komunistyczny nie był w stanie zlikwidować kolejek do sklepów, do czego musieli przyznać się nawet peerelowscy posłowie.

Bardzo uciążliwe zakupy

"Sejmowa Komisja Handlu Wewnętrznego rozpatrzyła problemy postępu organizacyjno-technicznego w handlu ze szczególnym uwzględnieniem handlu artykułami żywnościowymi. W dyskusji stwierdzono, iż rosnąca siła nabywcza ludności stawia przed handlem wewnętrznym szczególnie trudne zadania Działania podejmowane w dziedzinie postępu organizacyjno-technicznego nie doprowadziły jednak do zlikwidowania kolejek w sklepach, a dokonywanie codziennych zakupów w odczuciu społeczeństwa oceniane jest jako bardzo uciążliwe".

Partyjne kierownictwo dostrzegało trudności, pisząc listy do społeczeństwa, które szybko odpowiedziało, informowała prasa. "Rozstukały się redakcyjne dalekopisy. Informacje z całej Polski. Ludzie pracy informują o tym, w jaki sposób dotrzymają słowa danego na początku roku I sekretarzowi KC PZPR i premierowi rządu w odpowiedzi na ich listy rozesłane do załóg z apelem o dodatkową produkcję poszukiwanego na rynku nowoczesnego, ładnego, dobrego i modnego towaru".

Hutniczy entuzjazm

Odpowiedzieli m.in. pracownicy huty szkła z Wołomina: "Zaczęto tu montować zakupioną w jednej z najlepszych światowych firm linię do automatycznej produkcji żaroodpornych szklanek. Tzw. ostatni krzyk techniki, cudo na tranzystorach i z fotokomórkami, a szklanek dawać nie chciała! Niech się handel zagraniczny wykłóca z dostawcami - powiedzieli hutnicy z Wołomina, my mamy dać szklanki, bo kraj na nie czeka i o to prosili w liście tow. tow. Edward Gierek i Piotr Jaroszewicz. W Wołominie nie mieli kompleksów, maszynę poprawili i produkcja ruszyła. W październiku linia ma osiągnąć pełną moc i da rocznie 7,5 min szklanek. Pierwsze tysiące są już na rynku" - donoszono z entuzjazmem. Hutnicy z Wołomina nie byli wyjątkiem. "Kończymy właśnie partię płaszczy wiosenno-letnich na rynek krajowy i rozpoczynamy dziś szycie podobnych płaszczy na eksport. Ja w ciągu zmiany mam wszyć, jak przewiduje norma, 160 kieszeni, a wszywam średnio 250 i więcej. Podobnie rytmicznie i ponad normę wykonują swoje normy pozostałe towarzyszki z mojej grupy i cały nasz opolski zakład" - meldowała tow. Janina Ziubroniewicz, grupowa PZPR z opolskiego "Omexu".

W partyjnej rodzinie

Produkowano coraz więcej i więcej, a towarów na rynku nadal brakowało. Konieczne były więc oszczędności. "Poszukuje się ich z reguły w sferze produkcji. W zakładach rowerowych sięgnięto także do zupełnie innej dziedziny, do opakowań. Dotychczas pakowano rowery składane do pudeł tekturowych po jednej sztuce. Obecnie pakuje się po 2 sztuki. Pudła są oczywiście nieco większe. Niemniej jednak oszczędności na deficytowej tekturze falistej przyniosą rocznie niebagatelną sumę". Deficytowa tektura falista była jednak drobiazgiem wobec ciężkich, sanacyjnych i powojennych czasów, jakie często wspominano. "Trzydzieści lat temu - wspomina ze wzruszeniem tow. Borkowy - byłem jedynym członkiem partii w naszej wsi. Założyłem pierwszą komórkę partyjną, do organizacji wstąpiła żona i syn". I tak narodziła się pierwsza we wsi partyjna rodzina. Nie napisano, niestety, jak zareagowali sąsiedzi.

js


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej