Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Porozumienie Rząd-Episkopat

     Porozumienie podpisane 14 kwietnia 1950 r. w ciemnych latach stalinowskiej niewoli między rządem PRL i Episkopatem jedynie zahamowało frontalny atak na Kościół. Władze nie zamierzały respektować zawartych w dokumencie zapisów.

     W swoich zapiskach więziennych pod datą 26 września 1953 r. kard. Stefan Wyszyński, inicjator porozumienia ze strony Kościoła, pisał: "Bóg ma zawsze prawo wymagać od nas każdej ofiary; duchowieństwo polskie dało już dowód, że zdolne jest odpowiedzieć nowym wymaganiom Bożym i ofiar nie odmówi. Wielu z tych kapłanów, którzy ocaleli z obozów hitlerowskich, znalazło się znowu w więzieniach. Do kół kierowniczych Episkopatu należało tak prowadzić sprawy Kościoła w ťpolskiej rzeczywistościŤ, by oszczędzić mu nowych strat. (...) Mogliśmy nie ufać. Rząd dotychczasowymi swoimi wyczynami swoimi wobec Kościoła upoważniał do tej nieufności. To pogarszało sytuację porozumienia, gdyż nieufność duchowieństwa i społeczeństwa katolickiego szły w parze. Doświadczenie jednak pouczało, że Kościół nigdy nie mówił ťnieŤ tam, gdzie można było dojść do pokoju i zgody".

     Sytuacja .Kościoła była bardzo trudna, a władze ją jeszcze zaostrzały, nękając na wiele sposobów instytucje kościelne i oskarżając Episkopat w mediach „o mobilizowanie kleru i wierzących do obrony swych przywilejów pod płaszczykiem obrony rzekomo zagrożonego Kościoła i religii katolickiej". Trzy miesiące wcześniej rząd zlikwidował Caritas. W tej sytuacji biskupi chcieli mieć możliwość odwoływania się przy swoich interwencjach do jakiejkolwiek formy prawnej zabezpieczającej ich kontakty z rządem. Na konferencji Episkopatu 3 kwietnia tylko jeden z biskupów sprzeciwił się podpisaniu porozumienia.

     Co ono zawierało? Episkopat zobowiązywał się do wezwania duchowieństwa, aby nauczało wiernych poszanowania władzy państwowej i wzmożonej pracy nad odbudową powojenną Polski. Episkopat zobowiązał się, że zwróci się do Stolicy Apostolskiej o uregulowanie sytuacji prawnej diecezji położonych na ziemiach zachodnich i północnych, a także do karania duchownych, winnych udziału w akcjach konspiracyjnych przeciwko państwu.

     Rząd zobowiązał się, że nie zamierza ograniczać nauki religii w szkołach, a władze nie będą stawiały przeszkód uczniom w praktykach religijnych poza szkołą. Istniejące szkoły katolickie będą zachowane (łącznie z KUL) i będą mogły korzystać z praw szkół państwowych. Kościół ma prawo do prowadzenia akcji charytatywnych, wydawania prasy i książek religijnych, do organizowania pielgrzymek i procesji. Swobodę działalności będą miały zakony. W szpitalach, więzieniach i wojsku będą kapelani.

     Podpisane porozumienie wywołało w Stolicy Apostolskiej zdziwienie, choć oficjalnie nie zajęła ona stanowiska. Dopiero wizyta kard. Stefana Wyszyńskiego w Rzymie, która nastąpiła w 1951 r. wyjaśniła większość wątpliwości.

     Kilka miesięcy po podpisaniu porozumienia, 12 września 1950 r. Episkopat Polski wystosował list do prezydenta Bolesława Bieruta o sytuacji Kościoła w Polsce. Zawarte w nim skargi i postulaty świadczą, że podpisanie Porozumienia ostatecznie nie spełniło nadziei pokładanych w nim przez Episkopat.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 kwietnia 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej