Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bitwa pod Kłuszynem

To była jedna z najważniejszych bitew stoczonych przez armię polską z Rosją. Dzień chwaty oręża polskiego, który miał miejsce przed czterystu laty pod Kłuszynem, nazywany jest do dziś w Rosji dniem żałoby.

Jak doszło do tej zapomnianej przez wielu bitwy? Król Zygmunt III Waza w swojej polityce zagranicznej przywiązywał dużą wagę do stosunków z Rosją. Obserwował kolejne kryzysy na tronie moskiewskim. Znał dobrze Dymitra Samozwańca, który w 1604 r. - po przejściu na katolicyzm - wyruszył z Polski na Moskwę z wyprawą, która przyniosła mu tron carów Rosji. Z jego rządami polski monarcha wiązał duże nadzieje. Także Stolica Apostolska była zainteresowana panowaniem Dymitra. Chodziło przede wszystkim o ewentualne zjednoczenie prawosławnego Wschodu z Kościołem rzymskim. Z kolei rosyjskie rody bojarskie Szujskich, Romanowów, Mścisławskich liczyły na uzyskanie przywilejów podobnych do tych, jakimi cieszyli się polscy magnaci.

Tymczasem rządy Dymitra Samozwańca trwały niespełna rok. Został zamordowany, a na tronie carskim zasiadł Wasyl IV Szujski, jego główny przeciwnik. Natychmiast rozpoczął on twardą politykę wobec Kościoła katolickiego. Życzliwie patrzący na unię patriarcha Ignacy został zastąpiony przez nieprzejednanego wobec katolików metropolitę Hermonegesa. Wasyl IV Szujski miał silną opozycję. Musiał stłumić bunt 100 tys. chłopów, a także zmierzyć się z armią Dymitra Samozwańca II. Kiedy w 1609 r. car zawarł z królem Szwecji Karolem IX Wazą przymierze, wyraźnie skierowane przeciwko Polsce, król Polski Zygmunt III Waza postanowił zareagować.

W 1609 r: ruszył na Smoleńsk. Tu do obozu, w którym znajdował się nasz monarcha, przybył z poufną misją patriarcha moskiewski Filaret. Za cenę zagwarantowania wolności dla prawosławia zaproponował na tron carów syna Zygmunta III Wazy, królewicza Władysława. Tymczasem o świcie 4 lipca 1610 r. doszło do militarnej konfrontacji. Liczące około 7 tys. żołnierzy, w tym 5,5 tys. husarii, oddziały polskie pod znakomitym dowództwem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego starły się z liczącą 30 tys. żołnierzy armią rosyjską, wspomaganą przez 5 tys. żołnierzy szwedzkich. Polacy od początku zdecydowanie przewyższali przeciwników wyszkoleniem wojskowym i wciągu kilku godzin - mimo tak przeważającej siły wroga - odnieśli zwycięstwo.

Po klęsce Rosjan hetman Żółkiewski triumfalnie wkroczył do Moskwy. Niezadowoleni z rządów Wasyla bojarowie zgodzili się uznać za cara królewicza Władysława. Warunkiem było jednak jego przejście na prawosławie. Koronacja miała przypieczętować unię między Rzeczypospolitą a Rosją i uczynić nasz kraj wielkim federacyjnym mocarstwem, którego wpływy sięgałyby aż po Ural i Syberię. Rokowania w tej sprawie prowadził hetman Żółkiewski. Tymczasem na tronie w Moskwie widział się sam Zygmunt III Waza, który - będąc wiernym katolikiem - sprzeciwiał się też przejściu na prawosławie swego syna.

Ostatecznie Władysław korony cara rosyjskiego nie uzyskał, a Polacy spotkali się z oporem, zwłaszcza, gdy będący z nimi w sojuszu Kozacy zaporoscy na własną rękę dokonywali własnych "rozliczeń" z chłopami rosyjskimi. W końcu wojsko polskie zostało usunięte z Kremla w listopadzie 1612 r. Kilka miesięcy później nowym carem został Michał, pierwszy z dynastii Romanowych. Później Władysław IV, już jako król Polski, znów musiał znów zmagać się w wojnach z Rosją.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej