Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Światowa Rada Kościołów

     W obecności 351 delegatów reprezentujących 147 Kościołów z 441 państw, 23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie powołana została Światowa Rada Kościołów. Idea jej powołania zrodziła się bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej. W 1919 r. na posiedzeniu Światowego Związku Przyjaznej Współpracy Kościołów, organizacji założonej kilka lat wcześniej w Konstancji, arcybiskup luterański Uppsali Nathan Sóderblom przedstawił plan powołania do życia Rady Ekumenicznej Kościołów. Jednak inicjatywa ta nie znalazła właściwego echa. Do sprawy wrócono w latach 30. XX w., m.in. na konferencjach w Oxfordzie i Edynburgu. W 1938 r. w Utrechcie przyjęto statut i tymczasową strukturę organizacyjną ŚRK. Formalnie organizacja ta powstała 23 sierpnia 1948 r. Według statutu jest ona "związkiem Kościołów, które zgodnie z Pismem Świętym uznają Pana Jezusa Chrystusa za Boga i Zbawiciela i dlatego wspólnie dążą do wypełnienia tego, do czego zostały powołane, tj. do chwały Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego". Pierwsze posiedzenie Rady poświęcone było tematowi "Nieład świata i Boży plan zbawienia".

     ŚRK zrzesza dzisiaj 354 Kościoły chrześcijańskie z ponad 120 państw, które liczą łącznie około 600 min wiernych. Kościoły te reprezentują wszystkie odłamy chrześcijaństwa: anglikanizm, protestantyzm, prawosławie, starokatolicyzm i starożytne Kościoły wschodnie, tzw. niechalcedońskie.

     Chociaż Kościół katolicki nie należy do ŚRK, to od lat z nią współpracuje w dziele jedności chrześcijan. Podczas Soboru Watykańskiego II, 15 kwietnia 1964 r., kilka miesięcy przed uchwaleniem Dekretu o ekumenizmie, odbyło się spotkanie przedstawicieli Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan i Światowej Rady Kościołów. Przedstawiono stanowiska w takich m.in. sprawach, jak wzajemne uznanie chrztu, małżeństwa mieszane, prozelityzm, wolność religijną. Dziesięć lat później przewodniczący ŚRK dr Philippe Potter przemawiał na poświęconym ewangelizacji Synodzie Biskupów w Rzymie. Powołana została Komisja Mieszana ŚRK i Kościoła katolickiego.

     Jak dotąd wydarzeniami najwyższej rangi we wzajemnych relacjach były dwie wizyty papieży złożone w siedzibie ŚRK w Genewie - mieście Kalwina, zwanym niekiedy stolicą światowego protestantyzmu. Był tam 10 czerwca 1969 r. Paweł VI, a 12 czerwca 1984 r. - Jan Paweł II. "Czym jest Światowa Rada Kościołów, jeśli nie cudownym ruchem chrześcijan, synów Bożych, którzy byli rozproszeni, a obecnie szukają jedności. (...) Jesteśmy więc między wami, nasze imię jest Piotr. A Pismo Święte mówi nam, jaki sens Chrystus chciał nadać temu imieniu, i jakie obowiązki nam ono nakłada" - mówił Paweł VI.

     Jan Paweł II piętnaście lat później powie: "Od początku spełniania posługi Biskupa Rzymu podkreślałem, że zaangażowanie Kościoła katolickiego w ruch ekumeniczny jest nieodwracalne i że poszukiwanie jedności jest jednym" z jego pierwszoplanowych zadań duszpasterskich. (...) Dzisiaj, wobec Boga i Chrystusa Jezusa, silni mocą Ducha Świętego, możemy złożyć dziękczynienie za postępy, które wspólnie poczyniliśmy na drodze ku jedności. Nie pozwalają nam one się cofać".


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej