Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Prymas w Stoczku 12 X 1953

     Po niespełna trzech tygodniach internowania w Rywałdzie, 12 października 1953 r., Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński został przewieziony przez władze bezpieczeństwa do Stoczka koło Lidzbarka Warmińskiego.

     Znajdował się tam wybudowany w pierwszej połowie XVII w. klasztor bernardynów, mocno zniszczony. Zakonników nie było w nim od czasu kasaty w XIX w. W kościele klasztornym od 1641 r. cześć odbierał obraz Matki Bożej Śnieżnej, czczony jako Matki Bożej Królowej Pokoju. Prymas nie miał jednak dostępu do kościoła, a przez pierwsze trzy dni nie znał nawet nazwy miejscowości, w której przebywał.

     W "Zapiskach więziennych" zanotował: "Zajeżdżamy przed jasno oświetloną bramę; świeci się wiele lamp. Brama jest obita świeżymi deskami. Jakiś niedostrzegalny duch otwiera bramę od środka. (...) Pomyślałem, że przywieziono mnie do więzienia. Wóz zatrzymał się przed szeroko otwartymi drzwiami, wiodącymi na widny korytarz. (...) Wprowadzono mnie na pierwsze piętro, na szeroki korytarz, oświetlony na biało. Wszędzie znać świeżą farbę".

     Warunki życia były bardzo trudne. Przede wszystkim było bardzo zimno. W zimie ściany zamieniały się w lodowate tafle. Po latach kard. Wyszyński wyznał: "Od dnia przyjazdu do Stoczka do końca pobytu ani w dzień, ani w nocy nie rozgrzałem stóp".

     Prymas Polski miał do dyspozycji dwa pokoje, łazienkę i ogród. Wszystkie pomieszczenia, łącznie z ogrodem, naszpikowane były urządzeniami podsłuchowymi, a więźnia nieustannie pilnowało 30 funkcjonariuszy. Pozbawiony był opieki lekarskiej, a część jego listów nigdy nie dotarła do adresatów.

     Jeszcze w nocy przedstawiono mu "kapelana" - ks. Stanisława Skorodeckiego, przywiezionego z więzienia w Rawiczu, skazanego na 10 lat. "Proszę, by ksiądz nie uważał się za kapelana, gdyż nominację na swego kapelana mogę dać tylko ja sam, a nie władze bezpieczeństwa. Chcę widzieć w księdzu tylko współbrata - więźnia, jak i ja sam jestem więźniem." Przedstawiono kardynałowi też s. Marię Leonię Graczyk, więźniarkę skazaną na siedem lat i przywiezioną tu z aresztu w Grudziądzu.

     Drugiego dnia pobytu w Stoczku kard. Wyszyński złożył protest wobec komendanta straży UB. Podkreślał, że uwięzienie go jest dokonane z pogwałceniem praw konstytucyjnych, elementarnej zasady sprawiedliwości audiatur et altera pars (niech zostanie wysłuchana i druga strona), praw Kościoła i ludności katolickiej, która ma prawa do swojego biskupa, a także praw Stolicy Apostolskiej, na mocy specjalnych uprawnień której działał.

     Ósmego grudnia 1953 r. Prymas dokonał aktu osobistego oddania się Matce Najświętszej. "Pragnę przez Ciebie, z Tobą, w Tobie i dla Ciebie stać się niewolnikiem całkowitym Syna Twojego, któremu Ty, o Matko, oddaj mnie w niewolę, jak ja Tobie oddałem się w niewolę". Prymasowskie zawierzenie przypomniał Jan Paweł II podczas koronacji obrazu Matki Bożej ze Stoczka na Jasnej Górze 19 czerwca 1983 r.

     W lipcu 1954 r. Prymas Polski wystosował list do rządu PRL, w którym odpowiedział na różne stawiane mu w prasie zarzuty. W Stoczku więziony był rok. Stamtąd 6 października 1954 r. został przewieziony do Prudnika Śląskiego. Wolność odzyskał dopiero 28 października 1956 r.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 października 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej