Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Cena za głowę księdza

     Ponad 200 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych, 170 tysięcy rocznie - ginie za wiarę. Od sierpnia 2008 r. najtrudniej jest w Indiach - tam wyznaczono cenę za głowę księdza: 250 dolarów.

     Ojciec George Minj padł ofiarą pobicia ze strony nieznanych sprawców, którzy tak naprawdę chcieli go zabić. Było to 14 maja, niedaleko Randki. W tej okolicy chrześcijanin Rasananda Pragham został spalony żywcem w wiosce Rasa Gaon. Próbował uciekać do lasu, ale został bestialsko zamordowany, a wieś spacyfikowana - ludzie uciekli.

     Siostra Mina Barua pracowała w centrum pomocy duszpasterskiej w Kanjamindi, wraz z drugą siostrą z Centrum Pomocy Społecznej, która pragnie pozostać anonimowa - zastały brutalnie zgwałcone przez hinduistów. Cała banda pastwiła się nad nimi.

     Dyrektor Centrum Pomocy Duszpasterskiej w tym mieście był bity, rozebrany do naga i wystawiony na widok publiczny. Następnie oprawcy oblali go benzyną i próbowali podpalić. Przeżył, bo padał silny deszcz.

     Chrześcijanin, opiekun z domu dziecka w tym regionie, został spalony żywcem... To tylko kilka przykładów osobistych tragedii chrześcijan dotkniętych pogromami w Indiach.

     - Jednak najwięcej osób ginęło w aktach zbiorowego bestialstwa - mówi biskup Orisy, czyli regionu najbardziej dotkniętego prześladowaniami, Sarat Chandra Nayak.

     W czerwcu 2008 r. parafia oraz sierociniec w Orisie zostały całkowicie zniszczone w wyniku ataku hinduistów z Sang Parivar. 18 sierpnia zamordowano 38-letniego karmelitę, o. Tomasza Pandippalyil. Jego zmasakrowane ciało znaleziono na drodze. W czasie gdy nienawiść fanatyków wzrastała, episkopat Indii wystosował pismo do prezydenta tego kraju. Jednak - poza czczymi obietnicami - biskupi nie uzyskali żadnej pomocy.

     - Pogromy zaczęły się - mówił ksiądz biskup - w sierpniu, kiedy bojówki maoistow zamordowały przywódcę hinduistów z VHP Laxmanananda Saraswati. Choć rebelianci przyznali się do egzekucji, ekstremiści wykorzystali pretekst zamachu, aby oskarżyć o niego chrześcijan i rozpocząć ludobójstwo.

     Szczegółowe dane pokazujące skalę prześladowań nie tylko w Indiach, ale na całym świecie ujawniono w raporcie "Prześladowani i zapomniani". Raport przygotowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Został on zaprezentowany 20 listopada w sekretariacie Episkopatu Polski. Redaktor raportu ks. dr Waldemar Cisło powiedział, że "nieświadomość cierpień, jakich doznają nasi bracia i siostry w wielu krajach świata nie zwalnia nas od odpowiedzialności. Naszym obowiązkiem jest nie tylko modlić się za Kościół na świecie, ale też głośno mówić, informować o tej tragedii, która dotyka tysiące ludzi". - Dlaczego - pytał ks. Cisło, dyrektor polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie - jeśli nietolerancja dotknie osoby innego wyznania, oburza się cały świat, mówią o tym największe stacje telewizyjne! A o tym, że giną setki tysięcy chrześcijan, ponieważ nie chcą wyrzec się swojej wiary, świat nie chce słyszeć? Kiedy istnieje podejrzenie profanacji symboli innej religii, w obronie stają największe "autorytety", a kiedy na Krzyżu Chrystusa umieszcza się genitalia - nagłaśnia się jedynie dyskusję na temat "artystycznej wizji twórcy i jego praw do wolnej twórczości. Krew współczesnych męczenników [jest wołaniem do nas, nie tylko o modlitwę, ale też abyśmy głośno mówili światu o tych tragicznych wydarzeniach".

     W ciągu dwóch miesięcy - od końca sierpnia, do końca października - w Indiach zamordowano 57 osób, 18 tysięcy postało rannych, spalono 400 kościołów, pięćset domów, wysiedlono 70 tysięcy (osób. Władze nie zrobiły nic, żeby zapobiec gromom lub ukarać winnych. Akty przemocy, gwałtów i okrutnych zbrodni trwają cały czas. 15 października indyjskie władze zamknęły trzy obozy uchodźców - co najmniej 900 osób zostało bez środków do cia. Chrześcijanie indyjskiego stanu Orijsa poinformowali ONZ o dokonywanym Indiach ludobójstwie, prosząc, by przyznano im status uchodźców, co pociągnęłoby za sobą pomoc humanitarną. Kilka dni później, 18 października hinduiści podpalili kolejne kościoły w regionie Kandhamal.

Ks. Waldemar Cisto, dyrektor sekcji polskiej Kirche in Not: Celem raportu, który jest od wielu lat wydawany przez naszą organizację a od dwóch lat przez sekcję polską "Pomocy Kościołowi w Potrzebie" jest przerwanie milczenia, które panuje w mediach wobec olbrzymiego cierpienia wielu chrześcijan, naszych braci i sióstr w Chrystusie. Raport w wersji polskiej wydawany jest z opóźnieniem w porównaniu z wersją przygotowaną przez naszą centralę. Tamten kończy się na styczniu, nasz natomiast na październiku, czyli jest nieco bardziej aktualny. Do naszego dokumentu dołączyliśmy jeszcze aneks opracowany przez ks. Jarosława Różańskie-go ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym podano imiona i nazwiska misjonarzy, którzy oddali swoje życie, głosząc Chrystusa na różnych terenach misyjnych. Dochód z poprzedniego raportu przeznaczony był na pomoc dla Sudanu. Ze względu na obecną dramatyczną sytuację w Indiach chcemy, by pieniądze uzyskane ze sprzedaży obecnego zostały przeznaczone na odbudowę struktur Kościoła w Indiach/KAI.
     - Dramat milionów chrześcijan trwa - mówi Tomasz Korczyński z Organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, współautor Raportu. Najtrudniej obecnie jest w Indiach, Chinach i Iraku. Radykalny hinduizm, reżim komunistyczny i wojujący islam, to największe zagrożenia dla chrześcijan.

     W Chinach liczni biskupi "podziemia" - czyli katoliccy uznający władzę papieża - pozostają w "odosobnieniu", o wielu z nich nie ma żadnych wieści... W sierpniu chrześcijanka w siódmym miesiącu ciąży została wywleczona z domu do szpitala przez 10 urzędników z Komisji Planowania Rodziny w mieście Baise - zgodnie z chińskim prawem nie należało się jej bowiem kolejne dziecko, powinna dawno przyjść i wykonać aborcję. Kobieta i jej mąż za wszelką cenę chcieli tymczasem uratować dziecko.

     Ksiądz Whan Hong został rok temu, w listopadzie, skazany na trzy lata więzienia za zorganizowanie uroczystości poświęcenia kościoła w Guyuan. Tydzień później, 7 grudnia, policja w Shandong aresztowała 270 protestanckich przywódców za "udział w nielegalnym spotkaniu religijnym..." Do dziś 150 z nich znajduje się w ciężkim chińskim więzieniu.

     W Iraku już w kwietniu 2007 r. islamscy radykałowie skierowali groźbę do chrześcijan: zdejmijcie krzyże ze ścian, jeśli nie - spalimy wasze kościoły!" W listopadzie zabity został iracki dziennikarz Sahar El Haieri, za artykuł, w którym ukazał dramatyczną sytuację chrześcijan w tym kraju. Napisał między innymi:, "Jeśli rząd nie zapewni im bezpieczeństwa, istnieje obawa, że chrześcijanie całkowicie znikną z tego rejonu świata." W marcu 2008 r. porwany został abp Faraj Raho. Jego ciało znaleziono na przedmieściach Mosulu. - Dziś w Indiach - mówi Tomasz Korczyński - pracuje kilkunastu polskich misjonarzy i sióstr zakonnych. Jeśli nic nie zrobimy, jeśli pozostaniemy obojętni - im również zagrozi śmierć.

     Kiedy niedawno grupka warszawiaków protestowała przeciw prześladowaniom pod Ambasadą Indii, 16 listopada w stanie Orisa na ulice wyszło 40 tysięcy hinduistów, domagając się usunięcia misjonarzy chrześcijańskich. Władze Indii nie robią nic, aby powstrzymać narastającą agresję. - Ugrupowania ekstremistyczne mające na swoje usługi policję wyznaczyły sumę 250 dolarów za głowę każdego katolickiego księdza lub pastora. Dla biednych hindusów to ogromna suma - mówi współautor raportu Tomasz Korczyński. - Jeśli my, katolicy nie staniemy w ich obronie, nie zaalarmujemy świata - będą tam ginąć kolejne tysiące naszych braci i sióstr. Nie możemy zapomnieć, że jesteśmy jednym Kościołem.

     Siostra Prema Peeris - niewysoka smagła hinduska - od ośmiu lat pracuje jako misjonarka w Indiach. Należy do Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Od października 2008 przebywa w domu Zgromadzenia w Polsce. Kiedy zapytałam ją, czy wróci do Indii, odpowiedziała: - To oczywiste, że wrócę. Kto naprawdę poznał Chrystusa, nie boi się prześladowań. Jeśli On będzie chciał, oddam życie za wiarę.


Elżbieta Ruman


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008
   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 wiatr: 08.01.2009, 16:08
  Panie ... KRÓLU Nieba i Ziemi spójrz Swoim Okiem ...Opatrzności na MĘKĘ ... WIELKIE CIERPIENIE ... PONIŻENIE ... ZDEPTANIE GODNOŚCI ... TYLU TWOICH >>> SYNÓW i CÓREK ... ULITUJ SIĘ W SWOIM MIŁOSIERDZIU ... Ześlij POMOC ...RATUNEK ... Natchnij Rządzących , aby zakończyli te niszczycielskie działania ci , którzy to czynią . MARYJO ... KRÓLOWO POKOJU ... pokornie CIĘ PrOSIMY ... OSŁOŃ SWOJE DZIECI ... Daj POKOJ Ludzkim SERCOM ..., aby nie zabijali ...nie gwałcili ... nie palili . PANIE ... STWÓRCO NIEBA i zIEMI ... w Obliczu TAK BOLESNEJ MĘKI ... Przybądź ...NIE ZWLEKAJ ! Amen !
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej