Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Aresztowanie bp. Szelążka

     Jako ordynariusz w Łucku, na żądanie władz sowieckich, nie chciał opuścić swojej diecezji. W nocy z 3 na 4 stycznia 1945 r. po liczącego 80 lat biskupa, przyszli agenci NKWD.

     Biskup Adolf Piotr Szelążek pochodził ze Stoczka Łukowskiego (diecezja siedlecka), gdzie w 1865 r. urodził się w rodzinie ziemiańskiej. Seminarium duchowne ukończył w Płocku i tam w 1888 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został wysłany do Akademii Duchownej w Petersburgu, którą ukończył z tytułem doktora. Powrócił do diecezji płockiej, gdzie rozpoczął pracę w miejscowym seminarium duchownym najpierw jako spowiednik, a następnie profesor prawa kanonicznego. Angażował się też w prace kurii biskupiej. W 1904 r. już jako kanonik Kapituły Katedralnej powrócił do Petersburga, gdzie został delegatem diecezji płockiej w Kolegium Kościelnym i profesorem seminarium duchownego. W 1909 r. został rektorem seminarium w Płocku. Przez kilka lat angażował się w prace nad projektem Konkordatu.

     W 1918 r. został biskupem pomocniczym diecezji płockiej, a sakrę przyjął w katedrze płockiej z rąk bp. Antoniego Nowowiejskiego (beatyfikowanego w 1999 r.) oraz biskupów Władysława Krynickiego i Stanisława Owczarka.

     Pod koniec 1925 r. otrzymał nominację na drugiego w dziejach diecezji łuckiej ordynariusza. Ingres do katedry w Łucku odbył 24 lutego 1926 r. W swojej pracy pasterskiej był bardzo aktywny. Zwołał synod diecezjalny, odnowił katedrę i seminarium, założył tygodnik "Życie katolickie", uruchomił drukarnię diecezjalną. Sprowadził do katedry cudowny obraz Matki Bożej Latyczewskiej oraz cząsteczkę relikwii św. Andrzeja Boboli, który na terenie tej diecezji poniósł śmierć męczeńską.

     W 1936 r. założył istniejące do dzisiaj Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (terezjanek), którego charyzmatem jest działalność wychowawcza w duchu "małej drogi" karmelitanki z Lisieux. Biskup Szelążek darzył wielkim kultem tę świętą i pielgrzymował do Lisieux. Zachowało się kilkadziesiąt listów kierowanych przez niego do sanktuarium. W 1925 r. był na kanonizacji małej Tereski w Rzymie, a jako ordynariusz łucki ustanowił ją patronką diecezji.

     Po 17 września 1939 r. teren jego diecezji wcielono do Ukraińskiej SRR. Od lutego 1940 trwały masowe wywózki w głąb ZSRR "niebezpiecznej klasowo" ludności polskiej. Biskup informował o nich Watykan. Po ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRR, Wołyń został zajęty przez wojska niemieckie. Ukraińcy spod znaku OUN i UPA, licząc na utworzenie jednolitego etnicznie własnego państwa pod protektoratem Niemiec, dokonywali potwornych zbrodni na zamieszkałych tu Polakach.

     Na początku stycznia 1945 r. NKWD aresztowało sędziwego bp. Szelążka - i kilku księży z jego diecezji. Umieszczono ich w więzieniu w Kijowie i oskarżono o... szpiegostwo na rzecz Watykanu. Po licznych interwencjach Stolicy Apostolskiej i dyplomacji amerykańskiej, udało się uzyskać od władz sowieckich uwolnienie biskupa. Natychmiast po zwolnieniu został deportowany do Polski. Zmarł 9 lutego 1950 r. w Tczewie. Pochowany jest w kościele św. Jakuba w Toruniu.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 Jerzy Zająkała: 07.02.2010, 10:15
 Pozwalam sobie zwrócić uwagę na błąd w tekście dotyczący miejsca zgonu bp. Adolfa Szelążka. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez prof. Waldemara Rozynkowskiego z UMK w Toruniu bp. A. Szelążek zmarł w Zamku Bierzgłowskim (5 km. od Torunia) gm. Łubianka.
(1)


Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej