Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Aresztowanie bp. Szelążka

Jako ordynariusz w Łucku, na żądanie władz sowieckich, nie chciał opuścić swojej diecezji. W nocy z 3 na 4 stycznia 1945 r. po liczącego 80 lat biskupa, przyszli agenci NKWD.

Biskup Adolf Piotr Szelążek pochodził ze Stoczka Łukowskiego (diecezja siedlecka), gdzie w 1865 r. urodził się w rodzinie ziemiańskiej. Seminarium duchowne ukończył w Płocku i tam w 1888 r. przyjął święcenia kapłańskie. Zaraz też został wysłany do Akademii Duchownej w Petersburgu, którą ukończył z tytułem doktora. Powrócił do diecezji płockiej, gdzie rozpoczął pracę w miejscowym seminarium duchownym najpierw jako spowiednik, a następnie profesor prawa kanonicznego. Angażował się też w prace kurii biskupiej. W 1904 r. już jako kanonik Kapituły Katedralnej powrócił do Petersburga, gdzie został delegatem diecezji płockiej w Kolegium Kościelnym i profesorem seminarium duchownego. W 1909 r. został rektorem seminarium w Płocku. Przez kilka lat angażował się w prace nad projektem Konkordatu.

W 1918 r. został biskupem pomocniczym diecezji płockiej, a sakrę przyjął w katedrze płockiej z rąk bp. Antoniego Nowowiejskiego (beatyfikowanego w 1999 r.) oraz biskupów Władysława Krynickiego i Stanisława Owczarka.

Pod koniec 1925 r. otrzymał nominację na drugiego w dziejach diecezji łuckiej ordynariusza. Ingres do katedry w Łucku odbył 24 lutego 1926 r. W swojej pracy pasterskiej był bardzo aktywny. Zwołał synod diecezjalny, odnowił katedrę i seminarium, założył tygodnik "Życie katolickie", uruchomił drukarnię diecezjalną. Sprowadził do katedry cudowny obraz Matki Bożej Latyczewskiej oraz cząsteczkę relikwii św. Andrzeja Boboli, który na terenie tej diecezji poniósł śmierć męczeńską.

W 1936 r. założył istniejące do dzisiaj Zgromadzenie Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (terezjanek), którego charyzmatem jest działalność wychowawcza w duchu "małej drogi" karmelitanki z Lisieux. Biskup Szelążek darzył wielkim kultem tę świętą i pielgrzymował do Lisieux. Zachowało się kilkadziesiąt listów kierowanych przez niego do sanktuarium. W 1925 r. był na kanonizacji małej Tereski w Rzymie, a jako ordynariusz łucki ustanowił ją patronką diecezji.

Po 17 września 1939 r. teren jego diecezji wcielono do Ukraińskiej SRR. Od lutego 1940 trwały masowe wywózki w głąb ZSRR "niebezpiecznej klasowo" ludności polskiej. Biskup informował o nich Watykan. Po ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRR, Wołyń został zajęty przez wojska niemieckie. Ukraińcy spod znaku OUN i UPA, licząc na utworzenie jednolitego etnicznie własnego państwa pod protektoratem Niemiec, dokonywali potwornych zbrodni na zamieszkałych tu Polakach.

Na początku stycznia 1945 r. NKWD aresztowało sędziwego bp. Szelążka - i kilku księży z jego diecezji. Umieszczono ich w więzieniu w Kijowie i oskarżono o... szpiegostwo na rzecz Watykanu. Po licznych interwencjach Stolicy Apostolskiej i dyplomacji amerykańskiej, udało się uzyskać od władz sowieckich uwolnienie biskupa. Natychmiast po zwolnieniu został deportowany do Polski. Zmarł 9 lutego 1950 r. w Tczewie. Pochowany jest w kościele św. Jakuba w Toruniu.

Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 stycznia 2010Wasze komentarze:
 Jerzy Zająkała: 07.02.2010, 10:15
 Pozwalam sobie zwrócić uwagę na błąd w tekście dotyczący miejsca zgonu bp. Adolfa Szelążka. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez prof. Waldemara Rozynkowskiego z UMK w Toruniu bp. A. Szelążek zmarł w Zamku Bierzgłowskim (5 km. od Torunia) gm. Łubianka.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do Matki Bożej LoretańskiejModlitwa do Matki Bożej Loretańskiej

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Madonna z LoretoMadonna z Loreto

Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)Jan Chrzciciel przygotowuje drogę Panu (Mk 1, 1-8)

II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8II Niedziela Adwentu - Mk 1,1-8

Im później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobićIm później przekazuje się dziecku wiarę w Boga, tym trudniej to zrobić

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej