Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Biskupi do rządu PRL

Rząd Polski Ludowej głosi i popiera na forum świata i w Organizacji Narodów Zjednoczonych zasadę pokojowego współistnienia narodów o różnych systemach politycznych i światopoglądach. Głoszenia tej zasady nie można uważać za szczere, jeżeli zasada ta nie jest praktykowana w życiu wewnętrznym własnego kraju - pisali biskupi polscy w liście do rządu z 4 marca 1964 r.

Była to odpowiedź na kolejne akty represji wobec Kościoła. W liście podpisanym przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i bp. Zygmunta Choromańskiego, sekretarza Episkopatu biskupi pisali bez ogródek: coraz silniejsze zaostrzenie walki z Kościołem przybiera znamiona "otwartego prześladowania Kościoła, duchowieństwa i wierzących katolików".

Można przypuszczać, że zaskoczeniem dla władz było zacytowanie w liście Episkopatu fragmentu dokumentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oznaczonego jako "tajny specjalnego znaczenia" i wydawanego zazwyczaj w zaledwie kilku egzemplarzach. Wyznaczał on wytyczne dla SB "w zakresie zwalczania wrogiej działalności kleru i osób z nim związanych".

Podpisany przez ówczesnego dyrektora Departamentu IV, płk. Stanisława Markowskiego, zalecał m.in. "podsycanie i wykorzystywanie konfliktów w parafii w kierunku nam wygodnym", a jednym ze środków miała być "umiejętnie spreparowana i kolportowana plotka, podana umiejętnie osobie o predyspozycjach i zdolnościach plotkarskich z odpowiednią ekspresją (...)". Dokument zalecał tworzenie sieci tajnych współpracowników w parafiach, co miało hamować i osłabiać realizację zaleceń kurii biskupich.

Biskupi podsumowali: "A więc plotki, oszczerstwa, represje w oparciu o tajnych agentów mają służyć temu, by w ten sposób podkopywać zaufanie wiernych, ludu polskiego do Kościoła i duchowieństwa i hamować działalność duszpasterską w parafiach!". Episkopat zauważył, że realizatorami wytycznych MSW miały być komendy milicji obywatelskiej, które zamiast więcej uwagi poświęcać wykrywaniu przestępstw, zajmują się działalnością skierowaną przeciwko Kościołowi.

Dając konkretne przykłady tego typu działań biskupi wspomnieli o represjach wobec pielgrzymów, którzy na Jasnej Górze składali Księgi Soborowych Czynów Dobroci. Byli oni poddawani przesłuchaniom, stosowano wobec nich groźby, przetrzymywano ich na komisariatach i domagano się informacji obciążających ich proboszczów. Takie praktyki biskupi potępili jako "wybitnie szkodliwe dla powagi Państwa i Narodu" i domagali się ich zaprzestania.

W liście poruszona została też sprawa ataków na Kościół ze strony autorów niektórych książek i prasy ateistycznej. "Dla wielomilionowych rzesz katolików w Polsce wydawnictwa te są zniewagą i obrazą ich uczuć religijnych. Sytuacja staje się tym drażliwsza, że wszechwładna cenzura uniemożliwia nam obronę, prostowanie oszczerstw i kłamstw" - podkreślał Episkopat.

Na zakończenie biskupi pisali. "Jesteśmy przekonani, że również Radzie Ministrów, jako rządowi PRL, zależy na usuwaniu wszelkich objawów szkodzących powadze Państwa i podkupujących zaufanie obywateli do organów władzy państwowej, a tym samym do Państwa w ogóle". Niestety, praktyka pokazywała, że "ludowemu" państwu wcale na zaufaniu obywateli, zwłaszcza tych wierzących, którzy stanowili większość, nie zależało.


Wojciech Świątkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 lutego 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zbyt pewny siebieZbyt pewny siebie

Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?Skąd czerpiemy wiadomości o apostołach?

Wirtualni wojownicyWirtualni wojownicy

Stara i nowa Era według Cypriana NorwidaStara i nowa Era według Cypriana Norwida

O siekierze i złodziejuO siekierze i złodzieju

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej