Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Droga do domu

     Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie. W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę. Odezwał się do Niego Tomasz: Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę? Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. (J 14,1-12)

     Pan Jezus, żegnając się z uczniami podczas Ostatniej Wieczerzy, wypowiada wzruszające słowa: "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie". Mówi to na kilka godzin przed rozpoczęciem swojej męki. Zapewnia uczniów, że w domu Ojca jest wiele mieszkań, a On idzie przygotować im miejsce. "A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem." Pan Jezus wyjaśnia uczniom sens tego, co ma nadejść, i pociesza ich. Pewnie i sam siebie pocieszał, bo mówił o Ojcu, do którego wraca.

     Kiedy słyszę słowo "dom", doskonale zdaję sobie sprawę z tego, co mieści się pod tym pojęciem. Mieć dom to nie znaczy posiadać budynek, ale mieć ścisłe więzy z ludźmi, którzy są mi bliscy i którym ja nie jestem obojętny.

     Zesłańcy, którzy przeszli przez "nieludzką ziemię", nie nazywali domem obozu ani baraku. Nawet wtedy, gdy mieszkali w nim kilka czy kilkanaście lat. Po skończonej pracy, czasem wiele kilometrów od obozu, nigdy nie mówili, że idą do domu. Taka postawa pozwalała im żyć nadzieją, przypominała, że kiedyś wrócą do swoich rodzin. Do domu właśnie.

     I my także słyszymy dziś z ust Jezusa: synu, masz dom, do którego możesz wrócić! Zatem każdy z nas może świadomie stwierdzić: należę do grona najbogatszych. Posiadam bowiem wiele dóbr. Po pierwsze, mam życie wieczne. Po drugie, mam mieszkanie w Niebie. Po trzecie, mam pokój, który przewyższa wszelkie wyobrażenie. Po czwarte, mam radość nie do wypowiedzenia. Po piąte, mam Boską miłość, która nigdy nie zawodzi. Po szóste, mam prawdziwych, wiernych przyjaciół. Po siódme, mam wieniec życia, który na mnie czeka.

     Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie jednocześnie twierdził, że zdania: "dwa plus dwa to cztery" i "dwa plus dwa to pięć" są tak samo prawdziwe. Tymczasem w kwestiach duchowych jesteśmy skłonni rezygnować z praw logiki. Iluż to chrześcijan powtarza obiegowy pogląd, że wszystkie duchowe ścieżki prowadzą do Boga! Tym samym ignorują słowa naszego Pana, który jednoznacznie wskazuje na sposób uzyskania owego mieszkania w niebie: "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie".

     Jeśli pragniemy naprawdę poznać Boga i chodzić Jego drogami, to trzeba nam poznawać Chrystusa - na słuchaniu Słowa i na łamaniu Chleba. Wtedy dowiemy się wszystkiego. "Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca."

ks. Dariusz Wachowiak

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 maja 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej