Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Rodzeństwo Jezusa

     Pytanie o rodzeństwo Jezusa jest w istocie pytaniem, czy Maryja miała oprócz Niego jeszcze inne dzieci, czyli czy pozostała dziewicą także po urodzeniu Jezusa. Tak, jest to postanowienie, któremu była zawsze wierna. Dogmat głosi, że Jezus jest jedynym dzieckiem Maryi, a Ona sama nigdy nie utraciła dziewictwa. Skoro Pismo Święte jedynie pośrednio potwierdza dziewictwo Maryi po urodzeniu Chrystusa, to nie należy się dziwić, że pojawia się taka wątpliwość. Bo przecież Ewangelia mówi o "braciach i siostrach Jezusa" (Mt 12, 46; 13, 55-56; Mk 6, 3). Jednak takie fragmenty wbrew pozorom nie odnoszą się do innych dzieci Maryi. Mówią o dzieciach innej Marii, określanej jako "druga Maria" (Mt 27, 55-56; 28,1; Mk 15, 40-41).

     Określenie "bracia Jezusa" nie podważa prawdy, że Maryja nie miała dzieci po urodzeniu Syna. W języku hebrajskim i aramej-skim słowo to ma dużo szersze znaczenie niż w polskim i oznacza także dalsze rodzeństwo, np. braci ciotecznych, stryjecznych, kuzynów. Chodzi więc o jakiś krewnych Jezusa (KKK 500). Warto też wiedzieć, że wyrażenie "syn pierworodny" (Łk 2, 7) w języku hebrajskim oznacza nie tylko najstarszego syna, ale i takiego, który jest jedynakiem. Ale przede wszystkim tytuł ten miał znaczenie religijne ('poświęcony Bogu') i prawne, związane z wyjątkowymi przywilejami i zadaniami.

     Poza tym o dziewictwie Maryi świadczy też pośrednio decyzja umierającego Syna, czyli "testament z krzyża" (J 19, 25-27). Jezus powierzył swoją Matkę opiece Jana Apostoła. Można logicznie wnioskować, że gdyby Maryja miała jeszcze inne dzieci, to Jezus nie oddałby własnej Matki w sumie obcemu człołoiekowi.

     Natomiast św. Tomasz z Akwinu podaje cztery argumenty teologiczne uzasadniające tę prawdę wiary: 1. Uwłaczałoby to Chrystusowi, gdyby nie był jedynym dzieckiem Maryi jako najdoskonalszy Jej Owoc. 2. Jej dziewicze łono, w którym ukształtowało się ciało Jezusa, było sanktuarium Ducha Świętego. Nie godziło się, aby później zostało znieważone przez współżycie z mężem. 3. Uwłaczałoby świętości Matki Bożej, gdyby nie zadowoliła się takim Synem i zdecydowała się utracić przez współżycie małżeńskie dziewictwo, które zostało w Niej tak cudownie zachowane. 4. Byłoby niebywałą arogancją i bezczelnością, gdyby Józef usiłował sprofanować Tę, o której wiedział, że z Ducha Świętego poczęła dziecko.

     Krótko mówiąc, "posługa rodzicielska wobec Jezusa stała się sensem małżeństwa Maryi i Józefa. Znakiem tego była dozgonna dziewiczość ich związku". Jezus nie miał więc "rodzeństwa rodzonego", a tylko dalszych krewnych.

ks. Jan Sawicki

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 maja 2012


   

Wasze komentarze:
 Mariusz: 29.12.2020, 12:25
 Nie rozumiem dlaczego ludzie na siłę interpretują teksty, tak aby interpretacja była wygodna tylko dla pewnej grupy. To się tyczy koranu, biblii. Również nie rozumiem dlaczego tylko te teksty, które są wygodne dla kościoła, dlaczego usuwano takie fragmenty, które mogłyby być różnie interpretowane. Wielu chrześcijan nie czyta w ogóle biblii, nie rozumie że wtedy były inne czasy i inne prawa, inny poziom wiedzy. W tamtych czasach ktoś kto by stosował taką technikę jak teraz byłby nazwany bogiem....
 Ja: 12.10.2020, 21:37
 Ludzie myślą po ludzku. Ba.. nawet nie mają za grosz wyobraźni. Dla Boga jednak nie ma nic niemożliwego. Ale czyż Bóg chciałby mieć za matkę zwykłą pożądliwą dziewkę?? Kim jest Maryja zobaczycie po śmierci..niedowiarki.
 Ja: 05.09.2020, 18:15
 Jak może być dziewicą kobieta,która urodziła dziecko ?????
 Julia: 29.08.2020, 10:59
 Mocne argumenty z którymi się bardzo zgadzam
 łuski spadły z oczu: 07.06.2020, 21:38
 Ale tu bajki wypisujecie i robicie ludziom wodę z mózgu. W tamtych czasach panna z nie ślubnym dzieckiem nie do zaakceptowania i chyba coś się komuś w głowie pokręciło.
 sdk: 30.09.2016, 23:36
 Argumenty Tomasza z Akwinu, wyssane z palca, bez jakiejkolwiek podpory z Biblii.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Akt strzelisty w chorobieAkt strzelisty w chorobie

Akt żaluAkt żalu

Maryja - zwierciadło czystościMaryja - zwierciadło czystości

Św. Józef - opiekun ZbawicielaŚw. Józef - opiekun Zbawiciela

Nieczystość jest zawsze związana z biedą i bólemNieczystość jest zawsze związana z biedą i bólem

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej