Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Miejsce pustynne

     Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać. (Mk 6,30-34)

     Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. - Czy można wypocząć na pustyni?

     W Księdze Rodzaju obraz pustyni jest konsekwencją pierwszego upadku człowieka. Bóg zamienia wspaniały ogród wydający obfite owoce na jałową pustynię, na której odtąd człowiek będzie w trudzie zdobywał pożywienie (por. Rdz 3,17). Nie oznacza to jednak, że miejsce pustynne jest przekleństwem Boga. Stwórca czyni pustynię miejscem wychowawczym, szkołą, w której człowiek poprzez trud codzienności będzie dorastał do swego człowieczeństwa. Pustynia ma być także miejscem tęsknoty za ostatecznym, prawdziwym ogrodem świętości, do którego mamy przeprawić się przez trudy ziemskiego życia. Według proroka Oze-asza, Bóg na pustyni chce mówić do serca Narodu Wybranego (por. Oz 2,16).

     Czy pustynia może być miejscem wypoczynku? To zależy. Jeśli przyjmiemy za językiem łacińskim, że wypoczynek to recreatio (rekreacja) lub regeneratio (regeneracja), wówczas zrozumiemy, że wypocząć, to znaczy podjąć wraz z Bogiem trud ponownego stworzenia, czyli porządkowania siebie i świata wokół siebie na nowo. A zatem ów Boży odpoczynek nie oznacza wcale bierności. Może być aktywnym włączeniem się w przestrzeń pustynnego miejsca.

     W wielu parafiach księża przypominają, że czas wakacji nie jest odpoczynkiem od Pana Boga i Jego przykazań. I mają rację. Wakacje powinny być dla prawdziwego katolika również czasem i miejscem pustynnym. Dobrze przeżyty urlop to nabranie właściwego dystansu do wielu spraw i wydarzeń, którymi żyjemy na co dzień. Jest to spojrzenie z perspektywy, z oddali, które pozwoli odnaleźć właściwą drogę do rozwiązania konkretnych problemów oraz pomoże uporządkować konkretne sprawy i dostarczy duchowej energii do walki o dobro. Może więc warto skorzystać z dość szerokiej oferty wakacyjnych rekolekcji, począwszy od tych w samotności, w ciszy klasztornych murów, skończywszy na bardziej aktywnych formach takich jak chociażby pielgrzymka.

     Miejsce pustynne potrzebne jest obecnie każdemu z nas, zwłaszcza że żyjemy w globalnym zabieganiu. Również dziś Pan Bóg chce mówić do naszego serca. Niech każdy z nas znajdzie w te wakacje swoje własne miejsce pustynne. Będzie to wówczas dobra okazja, aby móc jeszcze wyraźniej usłyszeć Jego głos w naszej duszy.

ks. Grzegorz Walkiewicz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 lipca 2009


   

Wasze komentarze:
 człowiek: 11.03.2010, 12:53
 Panie mój!nie pytam dlaczego pozwoliłeś mi wkroczyć w ten czas smutku,bo wiem że właśnie w taki sposób chcesz abym zrozumiała jak wiele człowiek musi przejść prób wiary ,jak często musi wybierać ,nie proszę abyś zabrał ten kielich ,pragnę tylko aby moja miłość do Ciebie przeszła każdy okres próby,proszę bądź przy mnie kiedy braknie mi już sił ,kiedy cała moja miłość do Ciebie zostanie narażona na walkę mojego życia,na walkę w której dobro zawsze zwalcza zło,na walkę w której światłem będzie mi Krzyż Święty.Pragnę! do końca moich dni walczyć o tą jedyną miłość,miłość Boga do człowieka.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

A po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwieA po ślubie... czyli jak dbać o miłość w małżeństwie

Miłość jest tylko jednaMiłość jest tylko jedna

Jak nie stracić swego czułego sercaJak nie stracić swego czułego serca

Czystość dotyczy całego człowiekaCzystość dotyczy całego człowieka

Najbardziej popularne

Modlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła IIModlitwa o wstawiennictwo Jana Pawła II

Psalm 51Psalm 51

Psalm 121Psalm 121

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej