Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uparci w modlitwie

     Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów. A On rzekł do nich: Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto nam zawinił; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie. Dalej mówił do nich: Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: Przyjacielu, użycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przyszedł do mnie z drogi, a nie mam, co mu podać. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie. Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą. (Łk 11,1-13)

     Fragment Ewangelii według św. Łukasza, który Kościół przeznaczył dziś do rozważenia i zaakceptowania, stawia przed naszymi oczami grono dwunastu uczniów, którzy zwracają się do swego Mistrza z bardzo dziwną i "niedzisiejszą" - również wówczas - prośbą: "Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów". Niewielu zaprzątało i zaprząta sobie głowę modlitwą. Nie dlatego rezygnują z modlitwy, bo ją poznali i wiedzą, czym ona jest, lecz dlatego, że nic o niej nie wiedzą. Natomiast Jezus Chrystus nie tylko aktywnie głosił Ewangelię, ale przede wszystkim się modlił. Długie godziny spędzał na rozmowie z Ojcem. Odchodził na miejsca pustynne, aby w samotności, często w nocy, modlić się. Ewangelia daje również i takie świadectwa o Jezusie, że wręcz uciekał przed ludźmi, aby oddać się modlitwie. A to, co wielu wprawiało w zdumienie i w zachwyt - nadzwyczajne znaki i cuda, które towarzyszyły Jego przepowiadaniu Słowa - zawsze poprzedzone było "spojrzeniem w niebo", czyli modlitwą.

     Czym zatem jest modlitwa? Musi być czymś pomimo pozorów nadzwyczajnym, czymś nieziemskim, skoro tych, którzy zdecydowali się pójść za Chrystusem i naśladować Go, charakteryzuje właśnie modlitwa. Pamiętamy postać Jana Pawła II zatopionego w modlitwie. Mamy w pamięci również św. o. Pio, którego cały świat, na różne sposoby, prosił o modlitwę.

     Kiedy modlitwa przestaje być zajęciem "dziwnym i niedzisiejszym", a zaczyna być niezbędna do życia jak woda i powietrze? Ma to zawsze miejsce wówczas, gdy dajemy wiarę temu, co. mówi Bóg. Modlitwa jest podstawowym aktem wiary. Człowiek przyjmujący Boże Słowo, czyli Boże Objawienie, wchodzi w swoisty dialog z Bogiem: zaczyna Bogu zadawać pytania oraz udzielać odpowiedzi na Boże propozycje. I to właśnie jest modlitwą. Ilekroć stajemy przed Bogiem, zaczynamy się modlić. Modlić się to znaczy znaleźć się w biblijnym raju; to znaczy żyć w sposób nieprzerwany pod Bożym spojrzeniem.

     Na prośbę uczniów Jezus odpowiada: "Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie...". Każdorazowe wypowiedzenie tych słów jest wyznaniem wiary w Boga i aktem uznania Boga za Ojca. Jest też aktem zawierzenia siebie Bogu, który jest naszym Ojcem w niebie. Jezus zachęca nas jednocześnie, abyśmy modląc się byli uparci w uznawaniu Ojca w Bogu, który wie, czego nam potrzeba.

ks. płk Dariusz Kowalski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 lipca 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Wincentego PallottiegoModlitwa do św. Wincentego Pallottiego

Litania do św. Wincentego PallottiegoLitania do św. Wincentego Pallottiego

Ster życia, czyli o formacji sumieniaSter życia, czyli o formacji sumienia

U progu rajuU progu raju

O cokolwiek poprosisz...O cokolwiek poprosisz...

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej