Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Biografia

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Od śmierci matki w 1929 wychowuje go ojciec - emerytowany oficer, "dżentelmen starej daty". Karol, nazywany Lolkiem, jest najlepszym uczniem w mieście, sportowcem i aktorem amatorem.

Po przenosinach do Krakowa rozpoczyna studia na polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim; przerywa je wybuch wojny. Jest aktorem tajnego Teatru Rapsodycznego, pracuje jako robotnik w kamieniołomie i fabryce chemicznej. W latach 1942-45 jako seminarzysta uczestniczy w tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ.

1 listopada 1946 r. otrzymuje święcenia kapłańskie od arcybiskupa Adama Sapiehy. Studiuje teologię w Rzymie, a po powrocie do kraju zostaje wikariuszem w Niegowici i w Krakowie, potem prefektem i duszpasterzem akademickim. W 1948 r. otrzymuje stopień doktora, w 1953 habilituje się. W 1954 r., po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego UJ, rozpoczyna wykłady z etyki filozoficznej na KUL-u. Dużo publikuje. Debiutuje w 1949 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego" tekstem o francuskich księżach-robotnikach.

Publikuje m.in. Miłość i odpowiedzialność, Osobę i czyn, dramaty Brat naszego Boga, Przed sklepem jubilera, a także wiersze - pod pseudonimem Andrzej Jawień, gdyż kardynał Sapieha uznał, że księdzu nie przystoi pisać wierszy pod swoim nazwiskiem.

W 1958 r. Karol Wojtyła zostaje krakowskim biskupem pomocniczym, a w 1964 - arcybiskupem. Uczestniczy w soborze watykańskim II (1962-65). W 1967 r. otrzymuje nominację kardynalską, ale nadal zachowuje się niekonwencjonalnie: jeździ na nartach, pływa kajakiem, wakacje spędza ze świeckimi. W drugiej połowie lat 70. zbliża się do środowisk opozycyjnych.

We wrześniu 1978 r. umiera Jan Paweł I. 16 października 1978 r. Karol Wojtyła zostaje wybrany na papieża (po raz pierwszy od 456 lat nie zostaje nim Włoch), przybiera imię Jan Paweł II i wbrew zwyczajowi przemawia do tłumu na placu św. Piotra "w naszym języku włoskim". Podczas inauguracji pontyfikatu wygłasza przesłanie: "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!".

W marcu 1979 r. Jan Paweł II ogłasza Redemptor hominis (o Chrystusie - Odkupicielu człowieka), pierwszą w dziejach encyklikę poświęconą chrześcijańskiej antropologii.

W czerwcu tego roku odbywa pierwszą podróż do Polski, gdzie - jak pisze George Weigel w Świadku nadziei - "wywołuje rewolucję świadomości, która ostatecznie bez użycia przemocy powoduje upadek imperium sowieckiego w środkowowschodniej Europie".

13 maja 1981 r. Papież zostaje postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę - niemal cudem unika śmierci, co później komentuje słowami: "Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę". W 1983 r. Papież odwiedza zamachowca w więzieniu.

W sierpniu 1985 r. Jan Paweł II przemawia do 80 tys. młodych muzułmanów w Casablance, w kwietniu 1986 jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego odwiedza synagogę w Rzymie. Z jego inicjatywy w Asyżu odbywa się w 1986 r. Światowy Dzień Modlitw o Pokój, w którym uczestniczą przedstawiciele niemal wszystkich religii świata. Papież próbuje zbliżyć też do siebie chrześcijan różnych wyznań - ogłasza list z okazji 500. rocznicy urodzin Marcina Lutra (1983), spotyka się z patriarchą Konstatynopola, składa wizytę w katedrze Canterbury i w rzymskim zborze ewangelickim.

W 1991 r. Papież apeluje o pokój w Zatoce Perskiej, a potem na Bałkanach. Przemawiając w 1995 r. w siedzibie ONZ, broni uniwersalności praw człowieka i wzywa Narody Zjednoczone, by podjęły "ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju".

W 1994 ukazuje się książka Przekroczyć próg nadziei, światowy bestseller przetłumaczony na 40 języków. W 1998 r. powstaje trzynasta encyklika Jana Pawła II - Fides et ratio (Wiara i rozum).

W latach 1997-99 Papież odbywa kolejne historyczne pielgrzymki - do Sarajewa, na Kubę i do Rumunii, gdzie spotyka się z patriarchą Teoktystem.

Podczas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Papież dokonuje rachunku sumienia Kościoła i prosi Boga o wybaczenie jego win; odbywa też podróż do Ziemi Świętej - Jordanii, Betlejem, Jerozolimy (historyczna wizyta w Instytucie Pamięci Narodowej Yad Vashem i modlitwa przy Ścianie Płaczu).

Rok 2001 przynosi kolejną ważną wizytę - do Grecji i Syrii, a także na Ukrainę.

W kwietniu 2002 w Watykanie odbywa się spotkanie z biskupami USA poświęcone nadużyciom seksualnym duchownych; kilka miesięcy później w homilii kończącej XVII Światowy Dzień Młodzieży w Toronto Papież prosi młodych: "...kochajcie Kościół. Nie zniechęcajcie się grzechami i upadkami niektórych jego członków. Szkoda wyrządzona przez niektórych księży i zakonników młodym, podatnym na rany, napełnia nas głębokim poczuciem gniewu i wstydu".

Papież nie rezygnuje z pielgrzymek: odwiedza z ekumeniczną wizytą Azerbejdżan i Bułgarię, podróżuje do Kanady, Gwatemali i Meksyku. W sierpniu w sanktuarium w Łagiewnikach zawierza świat Bożemu Miłosierdziu.

W 2003 r. premierę ma poemat "Tryptyk rzymski". W Wielki Czwartek Jan Paweł II ogłasza encyklikę "Ecclesia de Eucharistia". W maju Papież przemawia do Hiszpanów, zaś w czerwcu pielgrzymuje do Chorwacji - to setna, jubileuszowa pielgrzymka. Z orędziem pojednania udaje się do Bośni.

W 40. rocznicę publikacji encykliki Jana Pawła XXIII "Pacem in terris" Papież występuje przeciw wojnie w Zatoce Perskiej. Przed referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej Papież apeluje do rodaków: "Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej".

W maju 2004 ukazuje się książka "Wstańcie, chodźmy!" - papieska "medytacja o biskupim powołaniu". W lipcu w czasie obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła w liturgii sprawowanej pod przewodnictwem Papieża bierze udział Bartłomiej I, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola.

W sierpniu pielgrzymka maryjna wiedzie Jana Pawła II do Lourdes.

"Nie wolno nikomu przejść obojętnie wobec tragedii Szoah. Oby nigdy więcej, w żadnym zakątku ziemi nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ludzie, których opłakujemy od 60 lat!" - pisze Jan Paweł II w styczniu 2005 w posłaniu z okazji 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau.

1 lutego Papież trafia do kliniki Gemelli z powodu powikłań pogrypowych. Przechodzi operację tracheotomii.

W czasie Świąt Wielkiej Nocy milczący Papież po raz ostatni, tym razem pośrednio, prowadzi Liturgię Wielkiego Tygodnia. Do uczestników Drogi Krzyżowej w Koloseum pisze: "W moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół".


Totus Tuus

Mateusz FlakWasze komentarze:
 2PJ: 10.07.2017, 06:38
 Chyba wszystkie języki świata znał XD
 zrozumcie: 11.10.2016, 09:45
 Absolutni niczym wyjątkowym się nie wykazał. Jako całokształt uznaję go za jednego z najmniej wydajnych. Więcej straciłem niż zyskałem.
 CTSG: 18.10.2011, 13:20
 dobre XD XD
 krzekrzułga: 29.03.2011, 10:12
 był fielkim czuofiekiem i tyle :)
 Andre: 28.09.2010, 21:23
 Jezus do Św. Faustyny: Jestem święty po trzykroć i brzydzę się najmniejszym grzechem. Nie mogę kochać duszy, którą plami grzech, ale kiedy żałuje, to nie ma granicy dla Mojej hojności, jaką mam ku niej. Miłosierdzie Moje ogarnia ją i usprawiedliwia. Miłosierdziem Swoim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się Serce Moje, gdy oni wracają do Mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili Serce Moje, a cieszę się z ich powrotu. Powiedz grzesznikom, że żaden nie ujdzie ręki Mojej. Jeżeli uciekają przed miłosiernym Sercem Moim, wpadną w sprawiedliwe ręce Moje. Powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchuję [się] w tętno ich serca, kiedy uderzy dla Mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną.(Dz 1728)
 ania;D: 20.03.2010, 17:17
 wielki człowiek wielki papież;D to mój wzór do naśladowania
 kasia : 14.03.2010, 12:54
 Jan Paweł był człowiekiem bardzo dobrym dla ludzi ponieważ czynił wspaniałe rzeczy pomagał ludziom starał sie kierowac ich w dobrym kierunku.CHciał zebysmi wierzyli w tego jedynego Boga ktory dał nam zycie a nie upijali sie czy chodzili na imprezy.
 monika: 16.02.2010, 19:48
 Jan paweł zrobił duż dobrego dla siwiata bo był wielkim człowiekiem i na pewno za nas się modli w niebie
 Basia: 17.10.2009, 13:06
 JAN PAWEŁ BYŁ I ZAWSZE BĘDZIE PAPIEŻEM
 cecylia : 16.10.2009, 21:07
 Jan Paweł był kochanym człowiekiem za to go kochamy ........
 dusia : 16.10.2009, 18:09
 kochany Papiez drugiego takiego nie będzie ... był jedyny w swoim rodzaju ....:(
 Ania: 02.04.2009, 14:44
 ... Takiego człowieka i papieża już nie będzie
 Wojciech: 26.03.2009, 14:46
 Jestem w dalekiej jesieni życia. W zdecydowanej jego większości nie było we mnie wiary, nie było Kościoła, nie było Boga i Chrystusa. Gdy usłyszałem Jego - "Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!" poczułem, jakby On sam podszedł do mnie, wziął mnie za rękę i przeprowadził przez Drzwi Wiary! Od tej chwili, przy Jego boku podażam Drogą Wiary! W ubiegłą niedzielę po około 40-to letniej przerwie przystąpiłem do Komunii Świętej. Panie Boże! Dziękuję Ci za Jana Pawła II !!! Szczęść Boże wszystkim!
 Paulinka : 14.02.2009, 14:28
 Jan Paweł 2 zrobił dużo dobrego dla świata i nawracał ludzi :)))))))))
 Patrycja: 31.01.2009, 09:43
 Był papieżem wspaniałym, kochającym wszytskich ludzi. Nie odrzucał nikogo. To dlatego jego strata tak boli... Czuje jednak, ze żyje we mnie, zyje w kazdym z nas. kocham go....
 darek teczar: 21.05.2008, 14:47
 byl Bogiem w ludzkiej postaci zeslanym aby odkupil Swiat i aby niosl pomoc dla wszystkich ludzi
 natalka: 15.10.2007, 18:07
 kocham go
 wlodek: 13.07.2007, 10:53
 Czlowiek, Swiety, Rodak i Ojciec. Plakalem po Jego stracie, ale sadze ze plakalem nad nami wszystkimi i nad soba, jak te kobiety przy mece Panskiej. A On odchodzac przekazal nie lekajcie sie, jak latwo mozna to porownac ze slowami nie placzcie Nade Mna, lecz nad grzechami waszymi. Ojcze Swiety wiem ze Ty wiesz jak bardzo Cie potrzebujemy. Miej nas w swej Swietej Opiece, wszak Ty juz Swiety, nasz Kochany na zawsze, nasz Lolek.
 harcerka: 13.06.2007, 09:50
 nasz papiez byl czlowiekiem tak cudownym i niezwyklym ze az trudno to opisac, ale ja niestaty docenilam go dopiero po smierci :(
 Hojewka: 30.04.2007, 20:46
 ... Jest prawdziwym wzorem do najśladowania...
(1) [2]


Autor

Treść[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej