Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Bliżej ludzi

Centrum Myśli Jana Pawła II rozpoczęło pracę 1 kwietnia 2006 roku. Po co powstało? Aby badać, dokumentować, w nowatorski sposób upowszechniać nauczanie Jana Pawła II.

Swoją misję warszawski ośrodek realizuje w czterech wymiarach, które wzajemnie się uzupełniają. Po pierwsze, jest to, skupiony wokół działań wolontariackich i pracy z młodzieżą otrzymującą stypendia im. Jana Pawła II, wymiar stypendialny. Co roku warszawscy uczniowie i studenci, którzy pomimo trudnych warunków materialnych, rodzinnych albo zdrowotnych, osiągają dobre wyniki naukowe, sportowe lub artystyczne oraz działają społecznie, mogą starać się o jedno z kilkuset stypendiów im. Jana Pawła II (o wartości od 200 do nawet 1500 zł miesięcznie).

Po drugie, w ramach działalności naukowej, Centrum Myśli Jana Pawła II prowadzi badania społeczne. W latach 2006-2008 zespół socjologów prowadził i analizował badania poświęcone związkowi religijności Polaków oraz związkowi nauczania i świadectwa życia Jana Pawła II z tożsamością społeczną Polaków. Podsumowaniem badań jest wydana w czerwcu 2009 r. książka "Wartości Polaków a dziedzictwo Jana Pawła II". Co roku, w ramach działań badawczych i edukacyjnych, Centrum zaprasza studentów na autorskie seminaria "Logos zaangażowany", odbywające się od października do maja. Niedawno ruszyła czwarta ich edycja, poświęcona zagadnieniu "Jan Paweł II a totalitaryzm". Ale "Logos" nie ogranicza się do warsztatów, lecz stwarza możliwość wyjazdu z grupą, odbycia stażu, uczestnictwa w projektach Centrum.

Trzecim wymiarem jest wymiar popularyzatorski. Liczne wystawy, akcje miejskie, gry uliczne to nowoczesny sposób mówienia o dziele pontyfikatu. Utwory teatralne, inscenizacje i koncerty inspirowane motywami pasyjnymi złożą się na program trzeciej edycji Festiwalu "Gorzkie Żale", który odbędzie się w Warszawie w marcu 2010 r. Zaprezentowane zostaną dzieła różnych epok, opracowane na podstawie dzieł m.in. Fiodora Dostojewskiego i Karola Wojryły.

Festiwal dobroczynności "Miasto Miłosierdzia" odbędzie się jako upamiętnienie I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Całodzienna impreza, zaaranżowana na kształt miasteczka wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, z licznymi atrakcjami (konkursami, warsztatami, koncertami), odbędzie się prawdopodobnie w ostatni weekend maja 2010 r. Na stoiskach wzdłuż uliczek, w specjalnie przygotowanych namiotach, pojawi się kilkadziesiąt różnego rodzaju instytucji, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych połączonych ideą niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. "Miasto Miłosierdzia" daje możliwość przyłączenia się do ich działań.

Centrum Myśli Jana Pawła II prowadzi też działalność wydawniczą. Wśród wydanych ostatnio książek znalazły się: książka dla dzieci "Abecadło papieskie" oraz nowy tytuł Tomasza Terlikowskiego "Rzeczpospolita papieska". Publikacja otwiera jednocześnie serię "Projekt Polska", komentującej - niejako od nowa, w odniesieniu do historii, polityki, czy ogólnie rzecz biorąc: tematyki społecznej - nauczanie Jana Pawła II "zakopane pod tonami cukru z papieskich kremówek". Inną serią książkową jest "Teologia ciała", w której pojawiają się tytuły z pogranicza nauki, poradników i opracowań, przybliżające tematykę nowego chrześcijańskiego feminizmu. Publikacje Centrum oraz inne książki poświęcone Janowi Pawłowi II (łącznie blisko 400 tytułów) można kupić w sklepie internetowym: www.sklep.centrumjp2.pl.

Po czwarte, ważnym elementem działalności papieskiego Centrum jest działalność dokumentacyjna. W ramach Mediateki - archiwum medialnego, nagrywane są wywiady ze świadkami pontyfikatu Wielkiego Polaka, o czym obszernie pisało "Idziemy" tydzień temu. Do tej pory nagrano ich ponad 330. Ukazały się też cztery płyty CD i DVD, zbierające przemówienia i homilie z pielgrzymek do Polski, a ostatnio przygotowany przez red. Elżbietę Staniszewską z Polskiego Radia album "Okno papieskie", dwupłytowe nagranie wszystkich przemówień i konferencji Jana Pawła II wygłoszonych podczas spotkań z młodzieżą w oknie przy Franciszkańskiej w Krakowie. W kwietniu 2010 r. do kin wejdzie, współprodukowany przez Centrum, film "21:37" z udziałem Bogusława Lindy.

W siedzibie Centrum, przy ulicy Foksal 11 w Warszawie, gromadzone są ponadto wszystkie książki poświęcone papieżowi, zarówno w języku polskim, jak i w innych językach - angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim. Księgozbiór biblioteki, którą otwarto dwa lata temu, liczy dzisiaj 4000 egzemplarzy.

Wielkie postaci, zwłaszcza tak wybitne jak Jan Paweł II, odkrywa się i rozumie dopiero po latach. Centrum Myśli Jana Pawła II powstało, abyśmy nie zapominali, o czym papież do nas mówił. Centrum jest blisko, bliżej niż myślisz. Powstało z myślą o Tobie!

Adrian Sinkowski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 listopada 2009Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej