Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W sieci łaski Chrystusa

     Przed wizytą duszpasterską Ojca Świętego w Pelplinie

     Każda wizyta apostolska Papieża - obojętnie w jakim odbywa się zakątku naszego globu - zawsze jest wydarzeniem historycznym. Zawsze też jednoczy ludzi w działaniu, otwiera ku dobroci i cieszy. Najlepiej chyba wiedzą o tym pątnicy, którzy nie bacząc na trudy i niewygody wszędzie jeżdżą za Ojcem Świętym, żeby w niezwykłej atmosferze spotkania karmie się Słowem.

     W czerwcu br. Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedzi diecezję pelplińską i będzie niejako gościem każdego z nas. Dlatego musimy wszyscy - bez względu na to czy mieszkamy w Kartuzach, Lęborku, Łebie, Starogardzie Gdańskim lub Chojnicach - dołożyć starań, aby uroczystości w Pelplinie wypadły godnie, okazale i pięknie.

     W tym właśnie celu biskup ordynariusz Jan Bernard Szlaga powołał specjalną komisję pod przewodnictwem wikariusza generalnego bpa Piotra Krupy. Zajmuje się ona przygotowaniem duszpasterskiej wizyty Papieża i już od dawna intensywnie pracuje. Jej członkowie ciągle spotykają się na roboczych naradach w Kurii Diecezjalnej, w Wyższym Seminarium Duchownym, w przyszłym biurze prasowym, w które przekształci się na czas wizyty Szkoła Podstawowa nr 2, czy na Biskupiej Górze, gdzie wraz z inżynierami, geodetami. twórcami ołtarza, ekipą telewizyjną. "borowcami", policją przedstawicielami Urzędu Miasta itp. trzeba ustalać niezbędne rozwiązania i ich szczegóły.

     Na Biskupiej Górze bowiem - o czym pisaliśmy wcześniej w "Pielgrzymie" - stanie papieski ołtarz. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest ks. Wie- , sław Madziąg, proboszcz z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Chojnicach.

     Papieski ołtarz budują znakomici rzemieślnicy z Sierakowic. Ale nie zapominajmy, że przy jego tworzeniu zaangażowanych jest wiele osób. Myślę o naukowcach z Politechniki Gdańskiej, którzy na superszybkich komputerach robią obliczenia i łamią sobie głowy, jak zawiesić w powietrzu, na wysokości 23 metrów, stalową "sieć" unoszoną przez dwa niebieskie ptaki. Przecież takiej konstrukcji jeszcze nie było w polskiej architekturze!

     Myślę też o architektach Politechniki Gdańskiej p. mgr inż. arch. Anicie i p. dr. inż. arch. Marku Gawdzikach - projektantach 33-metrowego krzyża (zachowana symbolika cyfr). Będzie to potężna, stalowa konstrukcja, pokryta blachą i osadzona głęboko w ziemi, nad czym wspólnie biedzą się inżynierowie i geodeci. Ten krzyż - po zdemontowaniu papieskiego ołtarza i przewiezieniu go do Sierakowic (będzie to wotum na 2000 rok) - pozostanie na Biskupiej Górze, na pamiątkę historycznej pielgrzymki Ojca Świętego do Pelplina w 1999 roku.

     Udział w tworzeniu ołtarza mają osoby duchowne i świeckie, w tym i z pelplińskiego ratusza. Ale niewątpliwie największy wkład w to dzieło ma autor projektu p. Jarosław Wójcik - artysta rzeźbiarz z Sierakowic. Pan Wójcik pochodzi z Kielc, do Sierakowic przyjechał kilka lat temu na tzw. fuchę i został na stałe, bo ku zaskoczeniu, właśnie tu znalazł żonę i swoje miejsce na ziemi.

     Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, a potem Wydział Konserwacji Dzieł Sztuki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ze specjalizacją: konserwacja malowideł ściennych i sztalugowych, co - jak się zwierza w rozmowie - nieustannie go fascynuje.

     Zanim pan Jarosław przystąpił do konkursu na projekt papieskiego ołtarza w Pelplinie był już dojrzałym, choć młodym wiekiem, artystą i miał na swym koncie wiele udanych realizacji. Ważniejsze z nich na terenie naszej diecezji to: rzeźba ołtarzowa Chrystusa w Brodnicy Górnej i Świętej Rodziny w Pelplinie, pomniki: F. Tredera w Kartuzach i Świętego Wojciecha w Kamienicy Królewskiej i Starogardzie Gdańskim, gdzie zaprojektował również ołtarz polowy na 800-lecie miasta, płytę epitafijną ks. Szumana. Jego dziełem jest także rekonstrukcja pomnika Chrystusa Króla w Kościerzynie i realizacja pomnika alfabetu kaszubskiego w Sierakowicach.

     Na papieski ołtarz w Pelplinie p. Jarosław Wójcik miał kilka ciekawych pomysłów, np. namiot dla Eliasza rozpostarty na kamieniu. Każdy z nich związany był z Pismem Świętym, bo właśnie Biblia jest najlepszym źródłem natchnień, niemal przewodnikiem. Każdy też związany był z Pomorzem i wodą, którą przesiąknięta jest tutejsza ziemia, po której szedł przed tysiącem lat i płynął łodzią święty Wojciech z misją apostolską.

     Najbardziej jednak podobała mu się, a także i Biskupowi Ordynariuszowi, "sieć" nad stołem ołtarzowym.

     - Chciałem nawiązać do biblijnej sieci - wyjaśnia - i przywołać tamten symbol, jakim Chrystus określił Królestwo Boże: "...podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili" (Mt 13,47-8).

     - Chciałem też zaakcentować analogię pomiędzy spotkaniem Jezusa z ówczesnym ludem Bożym i Jego namiestnika na ziemi - Jana Pawła II - z nami. Papieża, który sieje Słowo, zostawia nadzieję i jak święty Piotr łowi w sieć ludzi: "Nie bój się. odtąd ludzi będziesz łowił" (Łk 5,10).

     Zaprojektowana przez pana Jarosława "sieć" ma być wykonana ze stali nierdzewnej (materiał trwały, porównywalny z brązem) i rozpostarta nad ołtarzem przez dwa łabędzie w taki sposób, że jeden jej kraniec utworzy jakby kaplicę. Jej sklepienie i ściany, wykonane z oczek "sieci", zostaną wypełnione bardzo delikatnymi witrażami. Będą one przedstawiały wizerunki polskich świętych, którzy na pewno zostali pojmani w sieć łaski Chrystusa. Kaplicę z "sieci" zamknie ogromne koło w kolorze hostii umieszczone, jak całość, na tle piaskowej "ściany" z wczesnochrześcijańskimi rytami, np. motywem ryby.

     Z przodu natomiast ustawiony będzie stół ołtarzowy, przypominający kształtem naczynie ofiarne, unoszone w czasie Mszy św. przez kapłana. Niżej zaś niensy, po obu stronach schodów, spływać będzie po kamieniach i jakby spod uniesionej sieci woda - symbol życia, na której prawdopodobnie zakotwiczy się miniaturową replikę łodzi Świętowojciechowej. Obok ołtarza umieszczony zostanie krzyż procesyjny, wykonany ze stali nierdzewnej i blachy, o fakturze przypominającej łagodne fale. Na jego powierzchni artysta chce rozpiąć bursztynową pasyjkę, a w miejscach, gdzie przybito Jezusa gwoździami, zamocować na szpilach bryłki bursztynu (takie krople będą spływać po drzewcu).

     Świeczniki, podstawa pod pascha! oraz podpórka pod mszał zostaną zrobione z tych samych materiałów - stali nierdzewnej i bursztynu. Dookoła każdej świecy pan Jarosław zaprojektował wianuszek pionowych pręcików z "nadtopionymi" kroplami metalu, przemieszanymi z bursztynem. Natomiast podpórkę pod mszał zaprojektował w formie otwartej księgi z bursztynowymi klejnotami, powkładanymi pomiędzy karty, które z bliska okazują się "alfabetem kaszubskim".

     I ostatni element - tron papieski widziany nie jako tron monarszy lecz centrum duchowe świata. Pan Wójcik pragnie, aby rzemieślnicy wykonali go z jasnego drewna brzozowego bardzo popularnego w meblarstwie, zwłaszcza na Rusi, z płóciennym zapieckiem, haftowanym na biało (herb Papieża i hafty kaszubskie). Tuż za oparciem przewidziane są dwa krzyżyki powlekane galwanicznie 24-karatowym złotem, na którym będą umieszczone daty: 997 r. - pielgrzymka św. Wojciecha i 1999 r. - pielgrzymka Jana Pawła II.

     Całość zwieńczy ogromny krzyż, który pozostanie na Biskupiej Górze jako pamiątka wizyty apostolskiej Ojca Świętego w Pelplinie i-świadectwo niezwykłego spotkania na progu 2000 roku.


Marzena Bławat
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 3/99


   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej