Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Gwiazda Nowego Świata

W styczniu br. Ojciec Święty Jan Paweł II odbył czwartą podróż apostolską do Meksyku i szóstą do USA (w ogóle była to 85. podróż zagraniczna). W Meksyku Ojciec Święty podpisał posynodalną adhortację apostolską "Kościół w Ameryce", podsumowującą Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone Ameryce (zgromadzenie obradowało w Rzymie od 16 listopada do 12 grudnia 1997).

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice Matki Bożej z Guadalupe (transmitowanej bezpośrednio przez TV2) Ojciec Święty mówił: "Przybyłem tutaj, aby złożyć u stóp Dziewicy Metysów z Tepeyac - Gwiazdy Nowego Świata odhortację apostolską "Kościół w Ameryce", która zawiera wkład i sugestie duszpasterskie tego Synodu, powierzając Matce i Królowej tego kontynentu przyszłość jego ewangelizacji".

Zgromadzenie Synodalne, stwierdził Ojciec Święty, pokazało wielką żywotność wiary katolickiej w Ameryce. Kościół w Ameryce jest Kościołem nadziei. Wystarczy zobaczyć moc wielu młodych, szczególną wartość, jaką przywiązuje się do rodziny, rozkwit powołań kapłańskich i życia konsekrowanego, a zwłaszcza głębię religijną jego wiernych. Nie zapominamy, że w przyszłym, nadchodzącym tysiącleciu Ameryka będzie kontynentem o największej liczbie katolików.

Mówił Ojciec Święty również o trudnościach i ważnych wyzwaniach.

Kościół musi proklamować ewangelizację życia i głosić ją z prorocką mocą przeciw kulturze śmierci. Niech także ten kontynent nadziei będzie kontynentem życia. Naszym zawołaniem jest życie z szacunkiem do wszystkich. Dla wszystkich, którzy poczęli się w łonach swych matek, dla dzieci z ulicy, dla ludzkości tu zamieszkującej od wieków - afroamerykanów, dla uchodźców i emigrantów, dla młodych pozbawionych wszelkich możliwości, dla ludzi starszych, dla tych którzy doświadczają wszelkiego rodzaju biedy lub dla tych, którzy żyją na marginesie społecznym.

Nadszedł czas, aby został odrzucony raz na zawsze przez wszystkich mieszkańców tego kontynentu wszelki atak przeciwko życiu. Nigdy więcej przemocy, terroryzmu i handlu narkotykami. Nigdy więcej tortur czy innych form nadużycia. Trzeba położyć kres niepotrzebnemu odwoływaniu się do kary śmierci.

Nigdy więcej wykorzystywania słabych, nigdy więcej dyskryminacji rasowej czy tworzenia gett ubóstwa. To są przejawy zła, których nie wolno tolerować. Musimy wzbudzić nową wiosnę świętości na tym kontynencie, tak aby działanie i kontemplacja szły ze sobą w parze. Pragnę zawierzyć i ofiarować przyszłość tego kontynentu Najświętszej Maryi Matce Chrystusa i Kościoła.

Dlatego też z wielką radością chcę ogłosić teraz, że dzień 12 grudnia został ustanowiony w całej Ameryce ?świętem liturgicznym Panny Maryi z Guadalupe. Zebranych ogarnął wielki entuzjazm. Homilię swoją Ojciec Święty zakończył modlitwą:

O słodka Pani z Tepeyac Matko z Guadalupe Tobie przedstawiamy tę niezliczoną rzeszę wiernych, którzy modlą się do Boga w Ameryce. Ty, która rozważałaś wszystko w swym sercu, nawiedź i umocnij wszystkie ogniska domowe, parafie i diecezje na tym kontynencie. Spraw, ażeby chrześcijańskie rodziny wychowywały przykładnie swoich synów w wierze Kościoła i w miłości do Ewangelii. Tak, aby stawali się krzewicielami powołań apostolskich.

Zwróć dzisiaj swoje spojrzenie na młodych i zachęć ich, aby kroczyli z Jezusem Chrystusem. Święta Dziewico z Guadalupe Królowo Pokoju. Bądź ucieczką dla narodów i ludów tego kontynentu Spraw, aby wszyscy rządzący i obywatele nauczyli się współżyć w autentycznej wolności, postępując zgodnie z wymaganiami sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka i aby w ten sposób ostatecznie został ugruntowany pokój

Pani z Guadalupe Matko Jezusa i nasza Matko Przyjmij całą miłość, cześć, uwielbienie i nieustanną chwałę twoich synów i córek w Ameryce.

Na podstawie KAI i Radia Watykańskiego

PS

O Matce Bożej z Guadalupe w Meksyku pisaliśmy już kilkakrotnie. Ostatnio w związku z III Światowym Spotkaniem Kapłanów, które odbyło się tu w dniach od 7 do 12 lipca ub.r. (ks. Jan Ściesiński: Guadalupe - serce obu Ameryk "Pielgrzym" nr 16/1998 s. 16).

Pragnę jednak zwrócić uwagę, że istnieje również hiszpańskie sanktuarium w Guadalupe (Estremadura), w którym obiekt kultu stanowi stara rzeźba. Z tą rzeźbą powiązany jest piękną legendą obraz Matki Bożej Kodeńskiej mylnie nieraz kojarzony z meksykańską Guadalupe.

Następuje niezwykłe zbliżenie Meksyku i Polski. Chodzi o odczucie religijne, które ugruntowuje rozwijający się kult Matki Bożej z Guadalupe w Polsce i Matki Boskiej Częstochowskiej w Meksyku.

stp
Pismo Katolickie Pielgrzym
nr 23/99Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej