Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Książka nie do czytania

     Żyjemy w zagonionym świecie: nasza codzienność naznaczona jest pośpiechem, przemieszczamy się z miejsca na miejsce w szybkim tempie, dysponujemy rozmaitymi możliwościami błyskawicznego przekazywania informacji, z kilkoma telefonami komórkowymi w torbie i bezprzewodowym Internetem w przenośnym komputerze zawsze jesteśmy na bieżąco i w kontakcie, wiecznie mamy coś do załatwienia i z niczym się "nie wyrabiamy" - takie czasy... A jednak - gdzieś między jednym spotkaniem a drugim, wieczorem w domowym zaciszu albo nawet pośród ulicznego gwaru czy ożywionej dyskusji w firmie - odzywają się w nas pytania o rzeczy najważniejsze, o sens i cel tego wszystkiego, o naszą i naszego życia wartość. Pytania, których nie sposób zbyć. I chciałoby się wtedy porozmawiać z kimś, kto potrafi jeśli nawet nie udzielić odpowiedzi, to przynajmniej wskazać kierunek.

     A gdyby tak, zamiast przeszukiwać notesy teleadresowe w poszukiwaniu odpowiedniej osoby, sięgnąć po właściwą książkę? Nie, nie po to, aby ją po prostu przeczytać, ale by wziąć udział w rozmowie właśnie, posłuchać, co mówią inni i poszukać własnych odpowiedzi. Taką książką-rozmową jest "Dialog o wartości człowieka" wydany przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dwie wybitne postaci - Giovanni Reale, profesor historii filozofii starożytnej i przyjaciel Jana Pawła II oraz Angelo Scola, kardynał, patriarcha Wenecji, doktor filozofii i teologii - podejmują w niej frapującą wymianę myśli. Zastanawiają się, czy w postmodernistycznej rzeczywistości da się obronić wartość osoby -osoby, a nie oderwanego od wspólnoty indywiduum! Pytają, czym jest prawdziwa wolność i czym się ona różni od samowoli. Dlaczego człowiek, choć tak bardzo pragnie, nie potrafi kochać? Czy przesłanie chrześcijańskie może być odpowiedzią na niepokoje współczesności? Czy ludzie potrzebują Boga i czy Bóg potrzebuje ludzi? Pojawiają się tu ponadto takie zagadnienia, jak ateizm, nihilizm, relatywizm, demokracja, wielokuturowość, cierpienie i śmierć, miłość i piękno.

Dialog o wartości człowieka Dialog o wartości człowieka
Giovanni Reale, Angelo Scola
Dwie wybitne postaci – Angelo Scola i Giovanni Reale – dyskutują w formie platońskiego dialogu o sensie życia w postmodernistycznej rzeczywistości.... » zobacz więcej

     Wielkie trudne tematy? Z pewnością. Stąd rozważa się je w szerokich kontekstach, głównie filozoficznych, ale także z odwołaniem się do nauczania papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI - i II Soboru Watykańskiego. A jednak dyskutanci wykazują ogromne wyczulenie na konkret codzienności, pozostają wrażliwi na ludzkie doświadczenie, zawsze są blisko człowieka. I nie roszczą sobie prawa do nieomylności. Czasem dosadnie, a zawsze przystępnie raczej zastanawiają się czy proponują, niż oferują precyzyjne definicje i ostateczne rozwiązania. Zdarza się, że ich punkty widzenia się różnią: jeden spogląda na rzeczywistość z perspektywy filozofa, drugi - duszpasterza. A może jedynie się uzupełniają? Tak czy inaczej, wyczuwa się ogromny wzajemny szacunek rozmówców, którzy razem - niczego nie przesądzając, choć przecież jasno wskazując fundament, na którym należy się oprzeć w poszukiwaniu odpowiedzi na niełatwe pytania - zdają się robić miejsce czytelnikowi. Każdy rozdział (jego tytuł sygnalizuje, jaka kwestia będzie podejmowana) rozpoczyna się od motta, potem następuje wypowiedź Realego, po niej - wypowiedź Scoli, a po nich... czas na refleksję czytelnika, jego zgodę, dopowiedzenie, a może nawet sprzeciw? W każdym razie na osobisty udział. Spokojny ton, prostota, tematy - owszem - wielkie, ale przecież bliskie i ukazane przez przykłady z życia wzięte wciągają, zachęcają, zapraszają do... no właśnie... nie do czytania, ale do podjęcia dialogu. Ten zaś - jak pisze Armando Torno, autor wstępu i opracowania wypowiedzi Realego i Scoli, doprowadza do Chrystusa, który poza wszelką filozofią wyjaśnia, kim jest człowiek i jak może on zrozumieć samego siebie. [...] Słuchając tych dwóch rozmówców, spostrzegamy - taki efekt wywrze na czytelniku lektura książki - że powoli otwierają się przestrzenie, dzięki którym nasze horyzonty się poszerzają i przenika je zmysł krytyczny". Bo "krótko mówiąc, bardziej potrzebujemy idei, które by nam pomogły żyć, aniżeli elegancji, która wzbudzałaby podziw".


Magdalena Cicha


Tekst pochodzi z Tygodnika

26 kwietnia 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej