Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Obietnica i ustanowienie Najświętszego Sakramentu

OBIETNICA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Pewnego dnia Pan Jezus nauczał nad jeziorem Genezaret kilka tysięcy ludzi. Gdy wieczór się zbliżył, wszyscy byli głodni, bo nie wzięli ze sobą nic do jedzenia. Jeden tylko chłopiec miał przy sobie pięć bochenków chleba i dwie suszone ryby. Pan Jezus wziął ten chleb i ryby, pobłogosławił i dał uczniom, aby rozdawali ludziom. I wszyscy najedli się do sytości. A było samych mężczyzn około pięć tysięcy, nie licząc kobiet i dzieci.

Uczynił więc Pan Jezus cud rozmnożenia chleba.

Nocą przeprawił się Pan Jezus na drugą stronę jeziora, a ludzie, których poprzedniego dnia nakarmił, podążyli za Nim.

Wtedy Pan Jezus powiedział do nich: "Szukacie mnie dlatego, żeście się wczoraj najedli. Starajcie się nie o pokarm, który ginie, ale trwa na żywot wieczny, który wam da Syn Człowieczy.

A ludzie rzekli: "Panie, daj nam tego chleba!"

Pan Jezus zaś powiedział: "Jam jest chleb żywy, który z nieba zstąpił. A chlebem, który ja wam dam, jest Ciało moje. Kto pożywa Ciało moje i pije Krew moją, ma żywot wieczny i ja go wskrzeszę w dzień ostateczny. Albowiem Ciało moje jest prawdziwie pokarmem, a Krew moja prawdziwie jest napojem".

W tych słowach Pan Jezus zapowiedział, że da duszom ludzkim jako pokarm swoje Ciało, a jako napój swoją Krew.

Ludzie słuchając Pana Jezusa nie mogli zrozumieć, jak może On dać swoje ciało na pokarm.

Zrozumieli to później, kiedy Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament Ołtarza.

Pytania i odpowiedzi:

Co Pan Jezus obiecał po cudownym rozmnożeniu chleba?

Pan Jezus po cudownym rozmnożeniu chleba obiecał, że da ludziom Ciało swoje na pokarm, a Krew swoją na napój.

USTANOWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Zbliżały się żydowskie święta wielkanocne. I rzekł Pan Jezus do Apostołów: "Oto idziemy do Jerozolimy i spełni się wszystko, co napisali prorocy. Tam ubiczują mnie, a po ubiczowaniu zabiją. Trzeciego dnia jednak zmartwychwstanę". Pan Jezus bowiem wiedział, że nadeszła godzina Jego męki i śmierci.

W Jerozolimie w przededniu swojej męki, czyli w Wielki Czwartek, Pan Jezus spożywał z Apostołami wieczerzę wielkanocną. Smutny był, bo wiedział, że jest to ostatnia pożegnalna wieczerza z uczniami i że Judasz, jeden z Jego Apostołów, już się umówił z faryzeuszami, aby Go zdradzić.

W czasie wieczerzy Pan Jezus wziął w swoje ręce chleb, pobłogosławił go, łamał i dawał uczniom mówiąc: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje, które za was będzie wydane". Tymi słowami przemienił Pan Jezus chleb w Ciało swoje. I Apostołowie spożyli pod postacią chleba Ciało Pana Jezusa - przyjęli pierwszą Komunię świętą.

Potem wziął kielich z winem, pobłogosławił i podał go uczniom mówiąc: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy! To jest Krew moja, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". Tak przemienił Pan Jezus wino w Krew swoją, którą Apostołowie wypili. I jeszcze do Apostołów powiedział: "To czyńcie na moją pamiątkę". W tych słowach Pan Jezus dał Apostołom i ich następcom, biskupom i kapłanom, władzę przemieniania chleba i wina w Ciało i Krew swoją.

Przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa następuje w czasie Mszy świętej. Ciało i Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina nazywamy Najświętszym Sakramentem. W czasie Ostatniej Wieczerzy spełnił Pan Jezus obietnicę, daną po cudzie rozmnożenia chleba.

Pytania i odpowiedzi:

Co Pan Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy?

Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy ustanowił Najświętszy Sakrament, czyli przemienił chleb i wino w Ciało i Krew swoją.

dr. Joannes Sosssalla


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Tymoteusza i TytusaModlitwa do św. Tymoteusza i Tytusa

Litania do misjonarzyLitania do misjonarzy

Kropla drąży kamieńKropla drąży kamień

Jak klerycy przeżywają czystośćJak klerycy przeżywają czystość

Modlitwa do św. Pauli MontalModlitwa do św. Pauli Montal

Najbardziej popularne

Życzenia dla BabciŻyczenia dla Babci

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Wyznanie wiary - CredoWyznanie wiary - Credo

Psalm 51Psalm 51

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej