Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Obietnica i ustanowienie Najświętszego Sakramentu

OBIETNICA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Pewnego dnia Pan Jezus nauczał nad jeziorem Genezaret kilka tysięcy ludzi. Gdy wieczór się zbliżył, wszyscy byli głodni, bo nie wzięli ze sobą nic do jedzenia. Jeden tylko chłopiec miał przy sobie pięć bochenków chleba i dwie suszone ryby. Pan Jezus wziął ten chleb i ryby, pobłogosławił i dał uczniom, aby rozdawali ludziom. I wszyscy najedli się do sytości. A było samych mężczyzn około pięć tysięcy, nie licząc kobiet i dzieci.

Uczynił więc Pan Jezus cud rozmnożenia chleba.

Nocą przeprawił się Pan Jezus na drugą stronę jeziora, a ludzie, których poprzedniego dnia nakarmił, podążyli za Nim.

Wtedy Pan Jezus powiedział do nich: "Szukacie mnie dlatego, żeście się wczoraj najedli. Starajcie się nie o pokarm, który ginie, ale trwa na żywot wieczny, który wam da Syn Człowieczy.

A ludzie rzekli: "Panie, daj nam tego chleba!"

Pan Jezus zaś powiedział: "Jam jest chleb żywy, który z nieba zstąpił. A chlebem, który ja wam dam, jest Ciało moje. Kto pożywa Ciało moje i pije Krew moją, ma żywot wieczny i ja go wskrzeszę w dzień ostateczny. Albowiem Ciało moje jest prawdziwie pokarmem, a Krew moja prawdziwie jest napojem".

W tych słowach Pan Jezus zapowiedział, że da duszom ludzkim jako pokarm swoje Ciało, a jako napój swoją Krew.

Ludzie słuchając Pana Jezusa nie mogli zrozumieć, jak może On dać swoje ciało na pokarm.

Zrozumieli to później, kiedy Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament Ołtarza.

Pytania i odpowiedzi:

Co Pan Jezus obiecał po cudownym rozmnożeniu chleba?

Pan Jezus po cudownym rozmnożeniu chleba obiecał, że da ludziom Ciało swoje na pokarm, a Krew swoją na napój.

USTANOWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Zbliżały się żydowskie święta wielkanocne. I rzekł Pan Jezus do Apostołów: "Oto idziemy do Jerozolimy i spełni się wszystko, co napisali prorocy. Tam ubiczują mnie, a po ubiczowaniu zabiją. Trzeciego dnia jednak zmartwychwstanę". Pan Jezus bowiem wiedział, że nadeszła godzina Jego męki i śmierci.

W Jerozolimie w przededniu swojej męki, czyli w Wielki Czwartek, Pan Jezus spożywał z Apostołami wieczerzę wielkanocną. Smutny był, bo wiedział, że jest to ostatnia pożegnalna wieczerza z uczniami i że Judasz, jeden z Jego Apostołów, już się umówił z faryzeuszami, aby Go zdradzić.

W czasie wieczerzy Pan Jezus wziął w swoje ręce chleb, pobłogosławił go, łamał i dawał uczniom mówiąc: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje, które za was będzie wydane". Tymi słowami przemienił Pan Jezus chleb w Ciało swoje. I Apostołowie spożyli pod postacią chleba Ciało Pana Jezusa - przyjęli pierwszą Komunię świętą.

Potem wziął kielich z winem, pobłogosławił i podał go uczniom mówiąc: "Bierzcie i pijcie z niego wszyscy! To jest Krew moja, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". Tak przemienił Pan Jezus wino w Krew swoją, którą Apostołowie wypili. I jeszcze do Apostołów powiedział: "To czyńcie na moją pamiątkę". W tych słowach Pan Jezus dał Apostołom i ich następcom, biskupom i kapłanom, władzę przemieniania chleba i wina w Ciało i Krew swoją.

Przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa następuje w czasie Mszy świętej. Ciało i Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina nazywamy Najświętszym Sakramentem. W czasie Ostatniej Wieczerzy spełnił Pan Jezus obietnicę, daną po cudzie rozmnożenia chleba.

Pytania i odpowiedzi:

Co Pan Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy?

Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy ustanowił Najświętszy Sakrament, czyli przemienił chleb i wino w Ciało i Krew swoją.

dr. Joannes SosssallaWasze komentarze:
 marzena aneta: 23.01.2023, 18:06
 Obietnica i ustanowienie Najświętszego Sakramentu dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Karol Dobrybł. Karol Dobry

Modlitwa do bł. Karola DobregoModlitwa do bł. Karola Dobrego

Modlitwa do św. Agnieszki z PragiModlitwa do św. Agnieszki z Pragi

Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?Czy samobójstwo jest zawsze grzechem, a jeżeli jest popełnione z miłości względem Boga?

Powszechna Solo-modaPowszechna "Solo-moda"

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej