Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kim być? Warto zostać świętym - kim jest święty?

Rozpoczyna się rok szkolny, niezadługo zacznie się też rok akademicki. Wraca znów pytanie: kim być?

Dla młodego człowieka jest to jedno z ważniejszych pytań, śmiem powiedzieć: najważniejsze. Z biegiem lat pytanie to coraz natrętniej domaga się odpowiedzi. Życie bowiem nabiera szybkości. Kim być?

Można oczywiście nigdy sobie na to nie odpowiedzieć. Ale to nie jest właściwa postawa. Wiadomo przecież, że rzeczy pozostawione własnemu biegowi idą zwykle nie tak, jak należy. I człowiek, który swego postępowania nie planuje i nie kontroluje, naraża się na niebezpieczeństwo zejścia na manowce.

Kim być? Małe dzieci odpowiadają: Chcę być podróżnikiem, poszukiwaczem skarbów... Ale nam już nie wolno karmić się fantazją. Musimy trzymać się realiów życia, wiedzieć, czego w życiu należy szukać...

Czego zazwyczaj szukają w życiu ludzie? Jedni - władzy, inni - dostatku, jeszcze inni - sławy... Ale my, chrześcijanie, słyszymy słowa Pana: "Cóż za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat pozyskał, a na swej duszy szkodę poniósł" (Mt 16, 26); "Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi..." (Mt 6, 19). Władze się zmieniają, dostatek też niepewny, a sława kapryśna... Ale najważniejsze, że władza, dostatek i sława pozostaną za nami, na ziemi, a co przyniesiemy Panu Bogu na spotkanie z Nim po śmierci?

"Starajcie się naprzód - uczy Pan Jezus - o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość..." (Mt 6, 33). To jest wskazówka dla każdego z nas przy dawaniu odpowiedzi na pytanie, kim być. Mam budować - w sobie i w otoczeniu - królestwo Boże. A królestwo Boże potrzebuje świętych. "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski" (Mt 5, 48). Pamiętając na to wezwanie Pana o. Maksymilian Kolbe postanowił sobie za młodu: "Muszę być świętym jak największym". Każdy z nas winien zostać świętym. By dopiąć tego celu, trzeba zacząć już dziś, w młodości, gdy mamy zapał i energię. Trzeba zasób naszych sił i łask wykorzystać maksymalnie - "dać z siebie wszystko"!

Kim jest święty? Zależnie od rozeznania woli Bożej (by nie zmarnować powierzonych talentów!) święty może być nauczycielem, lekarzem, urzędnikiem, żołnierzem, księdzem itd. - i wtedy jest solidnym nauczycielem, solidnym lekarzem, solidnym urzędnikiem, solidnym żołnierzem, solidnym księdzem. Święty spełnia swoje obowiązki! Spełnia je wzorowo! Także w szkole, także na uczelni.

Święty to człowiek śmiały i mężny. Nie wstydzi się na przykład modlić przed posiłkiem (choćby w jadłodajni!), zdjąć czapkę przed kościołem itp. Nie pozwala na opowiadanie w swojej obecności plugawych historii i na poniewieranie ludźmi. Potrafi swoim bliźnim zaofiarować dobre słowo i dobry uczynek. Potrafi zdobyć się nawet na heroizm. Tak - święty to nie byle kto.

Święty jest świadomym chrześcijaninem. I mądrym. Nie straszne mu dyskusje na tematy religijne; nie ucieka od nich, szuka ich! Bez natręctwa, ale chętnie przekonuje o Bogu i Kościele tych, którzy się wahają lub stoją z boku. Święty czyta Pismo Św., katechizm i inne dobre książki, by samemu lepiej poznać kochającego Boga i innym móc Go przybliżyć. Święty promieniuje dobrym przykładem. W ten sposób szerzy królestwo Boże w świecie.

Ale nade wszystko święty to człowiek modlitwy. Modli się nie tylko rano i wieczorem, ale i w drodze do szkoły czy pracy, nawet na wycieczce westchnie nieraz z miłością do Pana Boga, w pokusie poleci się Niepokalanej. Szczególnie lubi święty modlitwę różańcową. Święty gorliwie korzysta z sakramentów świętych. Oczyszcza się nawet z drobnych grzechów i niedoskonałości w Sakramencie Pokuty. Siłę do zmagań ze słabościami czerpie zwłaszcza z Eucharystii. W miarę możności nawet w dzień powszedni uczestniczy we Mszy Św., przyjmując pobożnie Komunię Św. Święty swą modlitwą wyprasza i innym łaskę nawrócenia i uświęcenia.

Święty to, jak widać, bardzo ciekawy człowiek. A jest tak zaprzyjaźniony ze swoim Ojcem Niebieskim, że ufa bez zastrzeżeń, iż po śmierci On go zaprosi do nieba, tzn. do Siebie, by mógł w Nim cieszyć się pełnią szczęścia. Warto zostać świętym. Trudne to zadanie, ale przy łasce Bożej, pod matczyną opieką Niepokalanej - osiągalne. Trzeba tylko chcieć!

Paweł MilcarekWasze komentarze:
 marzena aneta: 18.01.2023, 19:51
 Kim być warto zostać świętym kim jest święty dziękuję Boże kocham Cię proszę o dobre katechetki mające wiare i ich mężów i dobrych katechetów mających wiare i ich żony dziękuję Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 28.10.2022, 10:18
 Boże kocham Cię proszę o dobrych katechetów mających wiarę i dobre katechetki mające wiarę dziękuję Boże proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże proszę o ludzi świętych dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Romanśw. Roman Jurajski

Modlitwa do św. RomanaModlitwa do św. Romana Jurajskiego

Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?Dlaczego wszechmogący i miłosierny Bóg dopuszcza do nas cierpienie?

Gdzie szukać tabernakulum?Gdzie szukać tabernakulum?

Matki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie sąMatki porównując dzieci zapominają, że trzeba je kochać takimi jakie są

Ruszyły już klucze dzikiego ptactwaRuszyły już klucze dzikiego ptactwa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej