Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zanim powstanie muzeum...

Przez pół roku licheńscy pielgrzymi oglądali wybrane eksponaty powstającego w Bazylice Muzeum Zgromadzenia Księży Marianów.

Wystawę otwarto w Odpust Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, przypadający 2 lipca. Koncepcja wystawy „Zanim powstanie muzeum” pozwalała chronologicznie prześledzić najważniejsze wydarzenia w historii kolekcji na przestrzeni 80 lat jej istnienia. Zwłaszcza te, które miały istotny wpływ na obecny kształt i znaczenie zbioru, m.in.: powstawanie zrębów kolekcji na Bielanach (1925-1939), postać twórcy kolekcji, marianina, ks. Józefa Jarzębowskiego, wojenne losy zbiorów, powstanie i rozwój muzeum w Fawley Court w Anglii (1953-2007) i budowanie muzeum w licheńskiej bazylice.

Wystawa miała charakter magazynu. Wystrojem nawiązywała do podróży, tymczasowości, która w historię kolekcji poloników była wpisana przez 80 lat. Można na niej było zobaczyć m.in.: przedmioty osobiste Romualda Traugutta – jego okulary, pamiętnik, modlitewnik, pamiątki po gen J. Hallerze – mundur, portret; pamiątki po Sybirakach – ołtarz wykonany z puszek po konserwach, słoiczek z ziemią i szyszką z lasu katyńskiego oraz rzeczy po o. Józefi e Jarzębowskim.

Historia kolekcji Zgromadzenia Księży Marianów sięga 1925 roku i warszawskich Bielan, gdzie działało Gimnazjum Zgromadzenia Księży Marianów. Ks. Józef Jarzębowski – nauczyciel w gimnazjum – zbierał historyczne pamiątki z myślą o lekcjach historii. Działalność placówki przerwał wybuch II wojny światowej. Wtedy to o. Jarzębowski powierzył cenne pamiątki na przechowanie zaufanym ludziom. Eksponaty ocalałe z wojennej zawieruchy zaczęto zwozić do Anglii w latach 50. Trafi ały do posiadłości Fawley Court w Anglii, gdzie zamieszkał wraz ze współbraćmi o. Józef. W muzealnej kolekcji w efekcie znalazły się pamiątki, dokumenty i druki związane z Powstaniem Styczniowym 1863 r., autografy literackie, książki, dwie kolekcje broni białej, europejskiej i wschodniej, podarowane przez majora Witolda Buchowskiego i Zygmunta S.Ipohorskiego – Lenkiewicza.

Najlepszy okres dla kolekcji przypadł na lata 60. Ks. Jarzębowski skierował apel do Polonii w Wielkiej Brytanii o zachowanie kultury i dziedzictwa narodowego. Po nim do muzeum napłynęły liczne dary, w tym rodzinne pamiątki, książki i dokumenty. Powstało Towarzystwo Przyjaciół Fawley Court wspierające szkołę i muzeum. Zbiory powiększały się też przez zakupy od kolekcjonerów i antykwariuszy w Anglii, Francji, Włoszech, Niemczech i Polsce. Dzięki temu wiele bezcennych narodowych pamiątek rozproszonych w czasie wojny, udało się odzyskać i ocalić. Wiosną ubiegłego roku muzeum zostało zamknięte, a zbiory stopniowo przewieziono do Sanktuarium w Licheniu. Wystawa była pierwszą publiczną prezentacją kolekcji w Licheniu i zapowiedzią przyszłorocznego otwarcia muzeum w bazylice.

ARA

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 8, zima 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej