Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jubileusz Kustosza Seniora

– Mam za co Bogu dziękować. Żyłem w trudnych czasach, ale i pięknych – powiedział ks. Eugeniusz Makulski MIC, Kustosz Senior na początku Mszy św. do zgromadzonych 80-latków z parafii Licheń

Dziewiątego lutego br. ks. Eugeniusz Makulski MIC, Kustosz Senior obchodził 80. rocznicę urodzin. Uroczysta Msza św. dziękczynna została odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył jej Jubilat. Wzięli w niej udział także 80-latkowie z licheńskiej parafi i. Na początku Eucharystii ks. Makulski wspomniał stare czasy. Nawiązał do wolności, którą Polska po tylu latach odzyskała i osób kardynała Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, bez których trudno sobie wyobrazić odzyskanie tej wolności. Dziękował Matce Bożej za otrzymane łaski i okazał radość, że tyle osób było obecnych na tej Mszy św. dziękczynnej.

Z kościoła wszyscy przeszli do sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Licheniu. Strażacy, jedni z organizatorów uroczystości jubileuszowych, zawieźli tam Kustosza Seniora wozem strażackim. Ks. Makulski oraz inni 80-latkowie zasiedli na honorowych miejscach. Gdy ks. Makulski wszedł na salę, rozległo się gromkie „Sto lat”. Jubilat nie krył wzruszenia. Kustosz Senior powitał gości. Strażacy wyświetlili prezentację, ukazującą najważniejsze momenty z życia ks. Makulskiego. Na ekranie pojawiły się zdjęcia z czasów jego dzieciństwa, fotografi e rodziców, domu w Kotarszynie – rodzinnej miejscowości Kustosza Seniora. Wszystko ubarwione wspomnieniami spisanymi przez Jubilata w jego książkach, które czytała strażacka młodzież. Potem do Jubilata podeszły osoby, które chciały uścisnąć mu dłoń i złożyć życzenia.

– Dla nas ks. Makulski to wzór. To wspaniały człowiek, cieszący się szacunkiem mieszkańców parafi i, mimo że nie urodził się w Licheniu – opowiadała pani Grażyna z Lichenia.

– To jest dusza Lichenia. Każdy go zna, każdy widzi, co dobrego zrobił i jesteśmy mu za to wdzięczni – dodał Piotr Maciejewski, wiceprezes Zarządu OSP w Licheniu Starym.

Na świętowanie wspólnie z pielgrzymami i dziękowanie Bogu za lata posługi i pracy w Licheniu przyszedł czas 3 maja br. w święto Matki Bożej Królowej Polski. Ks. Makulski przewodniczył sumie odprawionej w licheńskiej bazylice. W kazaniu wspominał czasy zaborów i objawienia w lesie grąblińskim. Po kazaniu podziękował pielgrzymom za pomoc w budowie bazyliki i wsparcie modlitewne. Pod koniec Mszy św. odczytano list zawierający słowa apostolskiego błogosławieństwa udzielonego Jubilatowi przez papieża Benedykta XVI i życzenia przesłane przez ks. Jana M. Rokosza MIC, przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Marianów. W liście Ojciec Generał napisał m.in.: – Dziękuję za niezłomną postawę w czasach reżimu komunistycznego i serce pełne Bożej nadziei, która pozwoliła pozostać wiernym Chrystusowi i Kościołowi.

ARA

Tekst pochodzi z Informatora Sanktuarium Maryjnego w Licheniu
Pielgrzym Licheński - Informator nr 8, zima 2008


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

TreśćPoprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]


Modlitwy | Opowiadania | Zagadki | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej