Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Slumdog. Milioner z ulicy

     ZWYCIĘSTWO JAMALA Z BOMBAJU

     Laureatem 8 tegorocznych Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię, zosta! "Slum-dog. Milioner z ulicy", brawurowo zrealizowany film obyczajowy. Jest to produkcja brytyjsko-amerykańska, jednak akcja utworu rozgrywa się w Bombaju w środowisku Hindusów różnych stanów i pokoleń. Oryginalność filmu polega na tym, że znany reżyser angielski Danny Boyle formę hollywoodzkiego kina popularnego połączył tu na swój sposób z Bollywoo-dem (nazwa od wytwórni w Bombaju), czyli uprawianym tylko w Indiach kinem komercyjnym, będącym dziwacznym połączeniem gatunkowym - dramatu obyczajowego i sensacyjnego, melodramatu oraz komedii ze wstawkami muzycznymi. Mamy tu więc do czynienia ze współczesnym filmowym pomostem kulturowym między Zachodem a współczesnymi, gwałtownie zmieniającymi się Indiami. Szybkie tempo akcji, precyzyjna dramaturgia i montaż, wyjęte jakby z popularnych dramatów hollywoodzkich, posłużyły twórcom do opowiedzenia historyjki, mającej charakter baśni o przygodach 18-letniego chłopca Jamala, który z sukcesem bierze udział w indyjskiej wersji telewizyjnych "Milionerów".

     Historię chłopca poznajemy w szeregu retrospekcji, kiedy opowiada on o swoim życiu przesłuchującemu go na komisariacie policjantowi. Jamal został bowiem oskarżony o oszustwo przez niechętnego mu prowadzącego program.

     Musi więc dowieść swej niewinności i wrócić do studia, aby odpowiedzieć na ostatnie pytanie. Z opowieści chłopca wylania się niesamowita panorama życia w Bombaju - od slumsów i nędzy do sukcesu i szczęścia w miłości. Pełna gwałtownych kontrastów i dramatycznych zdarzeń historia Jamala została tu opowiedziana jako baśń o awansie i sukcesie, który okazał się możliwy dzięki talentowi i inteligencji młodego bohatera oraz szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Widownia do końca kibicuje Jamalowi, bowiem uwierzyła w jego uczciwość. Formuła pozytywnej baśni nie przeszkodziła jednak autorom w nasyceniu filmu realiami z życia współczesnych Indii, co dodaje temu utworowi wiarygodności.

     "Slumdog. Milioner z ulicy" ("Slumdog Millionaire"), Wielka Brytania/ USA, 2008. Reżyseria - Danny Boyle. Wykonawcy: Dev Patel. Anil Kapoor, Irrfan Khan, Freida Pinto i inni. Dystrybucja - Monolith Films.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 1 marca 2009
   

Wasze komentarze:
 AniaP: 04.03.2009, 15:52
 Przepiękny film,poecam :)
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej