Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Księżna

     Kinematografia brytyjska słynie z historycznych utworów kostiumowych. Ekranizacje klasycznych i współczesnych dzieł literatury angielskiej, historyczne filmy o kulisach konfliktów na brytyjskich salonach i dworze królewskim oraz obrazy wojenne często zadziwiają realizacyjnym, scenograficznym i aktorskim kunsztem. Można powiedzieć, że brytyjscy filmowcy od lat wyprzedzają w tym względzie inne kinematografie europejskie. Kolejnym przykładem jest film "Księżna", zrealizowany na podstawie bestsellerowej książki Amandy Foreman, będącej biografią Giorgiany Spencer, jednej z najsłynniejszych kobiet Anglii w XVIII wieku. Pikanterii filmowi dodaje fakt, że Lady Giorgiana była przodkinią tragicznie zmarłej księżnej Diany, słynnej małżonki następcy tronu brytyjskiego. Pewne analogie między tymi paniami same tu się nasuwają. Obie były bowiem gwiazdami swoich czasów. W rolę Giorgiany wcieliła się popularna młoda aktorka Keira Knightley, bohaterka wielu melodramatów i filmów kostiumowych.

     Twórcy "Księżnej" pragnęli odpowiedzieć na pytanie, czy Giorgiana była ogarniętą ambicją kobietą sukcesu na miarę swoich czasów, ówczesną feministką i awanturnicą? Czy może dobrą żoną i matką kilkorga dzieci, terroryzowaną przez despotycznego męża, bogatego księcia, jednego z najbardziej wpływowych ówczesnych arystokratów. W zrealizowanym z wielkim rozmachem i kunsztem scenograficznym filmie poznajemy historię bohaterki, która jako 17-letnia dziewczyna została wydana za księcia Devonshire, zostając panią na wspaniałym zamku Chatsworth. Książę był wówczas niemłodym już mężczyzną, apodyktycznym i szorstkim w obejściu i nieskorym do okazywania uczuć. Bardzo chciał mieć męskiego potomka, którego długo nie mógł się doczekać. Giorgiana musiała więc znosić uczuciowy chłód i grubiaństwo męża, tolerować jego romanse a jednocześnie realizować ambicje towarzyskie oraz polityczne. Brylowała na salonach (nie gardząc przy tym hazardem) i występowała w kampanii wyborczej przywódcy opozycji, wychowując przy tym gromadkę dzieci. Ciekawy jest akcent melodramatyczny, bohaterka musi bowiem porzucić autentyczną miłość swego życia w imię dobra rodziny i dzieci. Po obejrzeniu filmu nasuwa się pytanie: czy współczesna Lady Diana nie powtórzyła przypadkiem scenariusza swojej słynnej prapraprababki z XVIII wieku? "Księżna" jest materiałem do ciekawych refleksji na temat aktywności słynnych i bogatych kobiet w historii Europy.

     "Księżna" ("The Duchess"), Wielka Brytania, Francja, Włochy, 2008. Reżyseria - Saul Dibb. Wykonawcy: Keira Knightley, Ralf Fiennes, Charlotte Rampling i inni. Dystrybucja - Best Film.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 stycznia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej