Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ile waży koń trojański?

     ZOSIA PODRÓŻUJE W CZASIE

     Na każdy nowy film Juliusza Machulskiego czekamy jak na wydarzenie w polskim kinie rozrywkowym. Przyzwyczailiśmy się bowiem, że autor "Vabanku" i "Kingsajzu" realizuje filmy lekkie, zabawne i pouczające. Wprawdzie w latach 90. Machulski nieco się opuścił, kilka jego obrazów z tamtego okresu nie miało świeżości i pomysłowości "Seksmisji", w sumie jednak jako reżyser i producent utrzymał status głównego dostarczyciela filmowej rozrywki w polskim stylu. Powstaje u nas ostatnio wiele popularnych komedii romantycznych, cieszących się powodzeniem u widzów, jednak utwory twórcy "Kilera" pozostają nadal punktem odniesienia. "Ile waży koń trojański?", najnowszy film Machulskiego, potwierdza tezę, że reżyser jest w gruncie rzeczy doskonałym i pomysłowym imita-torem schematów, wątków i konwencji w gatunkach kina popularnego.

     W nowej komedii Machulskiego, dedykowanej zmarłemu niedawno ojcu, wraz z reżyserem i bohaterką filmu wybieramy się w podróż w czasie. Na tym pomyśle, rodem z kina fantastycznego, zbudowano na świecie już mnóstwo filmów. Jesteśmy na przełomie 2000 roku. Pani Zosia żyje dostatnio i szczęśliwie z mężem Kubą i córką Florką. Nagle przenosi się w czasy późnego PRL - u, do roku 1987. Szybko się orientuje, że musi się zmierzyć z nową sytuacją. Przypomina sobie trudności życia w komunie, chociaż wie, że za dwa lata ustrój się skończy. Przede wszystkim powinna poznać ukochanego mężczyznę, swego aktualnego męża, co wiązać się musi z opuszczeniem aktualnego partnera, prymitywnego macho. Radą służy jej żyjąca wówczas babcia. Korzystając ze swojej sytuacji Zosia usiłuje świadomie zmienić swoją przyszłość na lepszą. Nowy film Machulskiego ma w sobie dużo radości życia i tzw. dobrej energii. Może wydawać się nieco za długi, lecz w sumie, w swoim gatunku, niesie pozytywne przesłanie.

     "Ile waży koń trojański?", Polska 2008. Scenariusz i reżyseria - Juliusz Machulski. Wykonawcy: Ilona Ostrowska, Maciej Marczewski, Robert Więckiewicz, Danuta Szaflarska, Sylwia Dziobek i inni. Dystrybucja - Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 grudnia 2008   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej