Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Opór

     Partyzancki heroizm po Hollywoodzku

     Twórcy amerykańskiego filmu "Opór" opowiadają historię żydowskiego oddziału partyzanckiego braci Bielskich, który działał w czasie II wojny światowej na pograniczu Wileńszczyzny i Białorusi, czyli na polskich kresach wschodnich. Historia ta została w Ameryce podniesiona do rangi mitycznego przykładu aktywnego żydowskiego oporu przeciwko ludobójczemu hitleryzmowi. I to mimo wątpliwości, jakie wielu historyków ma nadal co do faktycznego przebiegu ówczesnych wydarzeń. Ponieważ miejsc aktywnego zbrojnego oporu Żydów, na podobieństwo powstania w getcie warszawskim, podczas wojny w Europie było niewiele, działalność oddziału Bielskich nabrała wymiaru heroicznego. Holokaust został w filmie oderwany od złożonej rzeczywistości wojny, zatem istnieją tu tylko dwie strony - ludobójcza machina hitlerowska i prześladowani Żydzi. W filmie o Polsce w ogóle się nie mówi, miejscowa białoruska ludność i partyzanci mówią po rosyjsku. Tewje Bielski, założyciel i przywódca oddziału, wygląda tu na biblijnego Mojżesza, wyprowadzającego lud Izraela na wolność z morderczej niewoli.

     Historycy potwierdzają, że Bielscy uratowali setki Żydów zbiegłych z okolicznych gett, tworząc coś w rodzaju wielkiego leśnego miasteczka. Jednak jeśli chodzi o działania zbrojne, to przeciwko Niemcom rzadko je prowadzili. Z biegiem czasu oddział Bielskich stał się po prostu częścią radzieckiej partyzantki, która zwalczała polską AK jako organizację wrogą. Stąd brały się przykłady pacyfikacji polskich wiosek, badane obecnie przez historyków i reporterów. Do dziś nie maleje więc różnica w ocenie działalności Bielskich przez Polaków i Żydów. W konsekwencji "Opór" przypomina dawne radzieckie i polskie propagandowe filmy partyzanckie. Różnica polega na tym, że obraz ten zrealizowano w hollywoodzkim stylu. Taka formuła filmu miała posłużyć do dobitnego przekazania propagandowej tezy. Do głównej roli Tewje Bielskiego reżyser zaangażował Daniela Craiga, popularnego brytyjskiego aktora teatralnego i filmowego, który po zagraniu kilku ról w amerykańskich produkcjach m.in. udziale w dwóch obrazach o przygodach Jamesa Bonda stał się prawdziwą gwiazdą. W ten sposób bohater "Oporu" kojarzy się widzom z ekranową postacią heroiczną, a członkowie żydowskiego oddziału z czasów wojny stają się częścią mitologii zmagań o wolność. Hollywoodzka baśń o oddziale Bielskich jest ciekawym przyczynkiem do ewolucji amerykańskiego kina o II wojnie światowej. Niemal do końca lat 60. tematyka Holokaustu była tam prawie nieobecna. Dopiero po zwycięstwach Izraela w wojnach z krajami arabskimi Holokaust znalazł się w centrum uwagi filmowców jako główny problem wojny, wypierający wszystkie inne.

     "Opór" (Defiance), USA, 2008. Reżyseria i scenariusz: Edward Zwick. Wykonawcy: Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell, George Mackay, Alexa Davalos, Mia Wasikowska i inni. Dystrybucja: Monolith Plus.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

30 listopada 2008
   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej