Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Kern

WYROK NA POSŁA

Po ukończeniu łódzkiej Szkoły Filmowej Grzegorz Królikiewicz zadebiutował filmami dokumentalnymi, które na początku lat 70. zdobywały rozgłos i festiwalowe nagrody. Po sukcesie fabularnego debiutu "Na wylot" reżyser do dziś równolegle uprawia z powodzeniem kino fabularne i dokumentalne oraz widowiska telewizyjne. Autor posługuje się niezwykłą formą ekspresji filmowej - szybkimi ujęciami, nerwowym rytmem i dynamicznym skrótowym montażem. Pozostaje do dziś w pełni niezależną osobowością polskiego kina. Prowadzi działalność pedagogiczną i twórczą w dziedzinie teorii kina, zawartą w kilkunastu jego książkach. W filmach dokumentalnych i fabularnych opowiada z reguły o losach ludzi skrzywdzonych, kalekich i zaplątanych w koła historii, jak np. w obrazie "Przypadek Pekosińskiego", nagrodzonym Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdańsku.

Tak też jest w "Kernie", nowym filmie dokumentalnym Królikiewicza. Można powiedzieć, że reżyser przywraca tym utworem pamięć o swoim przyjacielu Andrzeju Kernie, wybitnym łódzkim adwokacie, obrońcy w procesach politycznych, pośle i wicemarszałku Sejmu z ramienia PC.

W filmie poznajemy historię rodziny Kerna, która przyjechała do Polski ze Szwajcarii. Zmarłego dwa lata temu prawnika wspominają jego przyjaciele i współpracownicy. Najciekawszą część filmu stanowi skrótowy, dynamiczny i przejmujący opis wielkiej medialnej i politycznej nagonki na Kerna, jaka miała miejsce w 1993 roku, w wyniku której złamana została polityczna kariera wicemarszałka. Po tajemniczym zniknięciu (czy porwaniu?) nieletniej jego córki Moniki, rozpętała się burza, mająca charakter linczu. Brała w niej udział większość ówczesnych mediów, od "Gazety Wyborczej", "Nie", "Polityki", po Telewizję Polską. W nagonce podały sobie wówczas ręce środowiska postkomunistyczne i lewicowo-solidarnościowe. Prowadząca sprawę Moniki pani prokurator z Łodzi mówi o naciskach, jakie wywierały na nią władze ówczesnego Ministerstwa Sprawiedliwości w rządzie Mazowieckiego. Jak pamiętamy, afera ta skończyła się ślubem Moniki w łódzkiej katedrze (!?) i weselem z szyderczo uśmiechniętym Urbanem w roli głównego prowadzącego. Królikiewicz nie wspomina jednak o filmie "Uprowadzenie Agaty", który ukoronował lincz na Kernie. Ten haniebny propagandowy obraz sfinansował będący wówczas u szczytu potęgi Lew Rywin i Telewizja Polska, a zrealizował Marek Piwowski, kolega Królikiewicza ze studiów w Szkole Filmowej, autor osławionego i głupkowatego "Rejsu", a jak się później okazało wieloletni konfident bezpieki. Zważywszy na fakt, że Andrzej Kern wygrał później wszystkie procesy o zniesławienie, to producenci, autorzy i aktorzy występujący w "Uprowadzeniu Agaty" powinni dziś wystąpić o wstrzymanie dystrybucji tego haniebnego filmu. Czy jednak możemy żądać od tych ludzi poczucia honoru i przyzwoitości? Ciekawe, jak potoczą się losy dystrybucji "Kerna", filmu zrealizowanego dzięki dotacjom Miasta Łodzi i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej? Czy zakupią go do emisji telewizje prywatne, a zwłaszcza Telewizja Polska?

"Kern", Polska 2009. Produkcja - Studio Filmowe "N" Sp. z o.o. Scenariusz i reżyseria - Grzegorz Królikiewicz.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 on: 01.10.2008, 15:48
 mam 2 zatrzezenia co do tego tekstu : 1)"Pierwsza fala emigracji była mocno związana z Kościołem"- tak mocno sie zwiazali z kosciolem ze kosciol swiecil pustkami jeszcze 4 lata temu jak widac niepotrafili wychowac dzieci byli az tak zwiazani z kosciolem...chyba ...teraz kosciol jest pelny mimo ze i tak duzo osob nie chodzi biorac pod uwage moje doswiadczenia to okolo 10%moich znajomych chodzi a mam ich troche 2)Anglicy jako naród trudno nawiązują przyjaźnie i są mało otwarci na wszelką inność...i za to ich chwale to bardzo pozytywna cecha
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Jacka OdrowążaModlitwa do św. Jacka Odrowąża

Litania do św. Jacka OdrowążaLitania do św. Jacka Odrowąża

Aby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliweAby przestać pić trzeba wierzyć, że to jest możliwe

Czy Bóg przestaje być Bogiem?Czy Bóg przestaje być Bogiem?

Otwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla BogaOtwarcie drzwi jest symbolem otwarcia życia dla Boga

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej